YouTube En Zenginleri Açıklandı!

Çağla Şahin
27 Aralık 2022

YouTube her ay ortalama 2 milyar kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Genele bakıldığı zaman dünya nüfusunun 4’te birinden fazlasının youtube içeriği izlediği anlaşılıyor. Bu kadar fazla izlenme oranı olan bir platformda da içerik üreticileri için çokça kapı bulunuyor. Yani youtube içerik üreticilerinin ekmek teknelerinden en kıymetlisi diyebiliriz. Sosyal medya çağında ne kadar belirli bir zaman kendini geri çekmiş olsa da youtube için bu camianın hazinesi diyebiliriz. İçerik üreticileri arttıkça platformlara yayılmaya başlıyorlar tabi yayıldıkça Youtube platformunun içine girmemek kaçınılmaz oluyor. Platform izlenme oranına göre kanal sahibine para ödemesi yapılıyor. Peki bu akışta en çok para kazanan youtube kanalları hangileri olduğuna dair bilginiz var mı? Saving Spot, dünya çapında incelediği verilerle bölge ve ülkelere göre Youtube zenginlerini listelemiş. youtube en zenginlerini beraber bakalım.

Listeye bakıldığı zaman dünyada en çok ilgi gören youtube içeriklerinin çocuklara yönelik olduğu görülüyor.  Nasıl olmasındı ki? Çünkü günümüzde çocuklar tabletle büyüyor. Bu durum Türkiye’de de farklı bir durumda değil. Verilere bakıldığında şu an 11 milyondan fazla abonesi olan “OyuncakOynuyorum” adlı youtube kanalı, kurulduğu yıl 2012’den bu yana 20 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Dünya çapında ise en çok kazanan Cocomelon adlı kanalın hedef kitlesi de yine çocuklardır.

Çocuklara yönelik içeriğin “Youtube Zenginleri” listesine hâkim olduğu başka bir kıta ise Güney Amerika. Arjantin merkezli çocuk kanalı El Reino Infantil’in geliri, yayına girdiği 2011 senesinden bu yana 100 milyon doları aşarken toplam izlenme sayısı 50 milyar sınırına yaklaştı.

Avrupa kıtasında yer alan YouTube zenginleri

Avrupa kıtasına bakıldığında ise en çok ilgi gören içerik türü yine hiç şaşmıyor ve üstüne seyahat videolarının da fazla trend olduğunu görülüyor. Avrupa’nın Youtube zengini ise 8 yaşındaki Anastasia Radzinskaya ve ailesine ait olan “Like Nastya” kanalı. Forbes’e göre 7 farklı dilde çocuk şarkıları, öyküler içeren videolara yer veren kanalla birlikte bu küçük kızımız dünyanın en hızlı büyüyen içerik üreticilerinden biri.

Televizyon kanalından YouTube kanalına görkemli geçiş

Orta Asya ve Orta Doğu bölgesinin en zengini 53 milyon dolardan fazla gelirle Taylor Al Janah oluyor. 1994 senesinde Ürdünlü iş adamı olan Khaled Maqdad tarafından kurulan Toyor Al Janah, 2088’de Youtube’a geçiş yapmadan önce yayın hayatına bir çocuk kanalı olarak başlamış.

Avusturalya’da hangi YouTube işleri tutuyor?

Avusturalya’nın en zengin ve büyük youtube kanalı CKN, oyuncak inceleme videolarıyla, neredeyse 40 milyon dolar kazanç elde etti. Hintli bir youtube kanalı olan ChuChi ise küçük çocuklar için tekerleme içeriği üreterek 80 milyon doların üzerinde gelir kazandı.

 

 

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Instagram CEO’sundan Fotoğraflar için Geri Dönüş Açıklaması: Eskisi Gibi Ön Plana Çıkacak

Özellikle geçen yıl Instagram, TikTok ile yarışabilmek için kendi vizyonundan çıkarak görsellerden çok Instagram videolarına...

25 Ocak 2023

Chat GPT-3 Yapay Zekanın Doruk Noktası

GPT-3, kapsamlı öğrenme yöntemleri kullanarak insanlarla benzer metinler yazabilen bir yapay zeka dil modelidir. GPT...

24 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu