Instagram CEO’sundan Fotoğraflar için Geri Dönüş Açıklaması: Eskisi Gibi Ön Plana Çıkacak

Çağla Şahin
25 Ocak 2023

Özellikle geçen yıl Instagram, TikTok ile yarışabilmek için kendi vizyonundan çıkarak görsellerden çok Instagram videolarına daha fazla öncelik vermeye başladı. Bazı hesaplar da Reels ismini alan videoların daha fazla etkileşim almasından şikayetçiydi.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, platformda fotoğrafların ön plana çıkacağını belirten bir açıklama yaptı

Adam Mosseri’nin yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıllarda özellikle geçen sene video öne çıkarma durumunun fazlasıyla abartıldığını kabul etti. Adam Mosseri, platformun Instagram fotoğraf paylaşma üzerine kurulduğunu anlatarak önümüzdeki günlerde İnstagram fotoğraf ve Instagram video gönderileri için bir denge olacağını belirtti.

Mosseri, konuyla ilgili açıklamalarında şu sözlere de yer verdi:

“Bence 2022 yılında videoya aşırı odaklandık ve sıralamayı çok ileri götürdük. Temelde çok fazla video ve yetersiz fotoğraf gösterdik. Onu artık dengeledik, bu nedenle birinin fotoğrafları ve videoları ne sıklıkta beğendiği ve birinin fotoğraflara karşı videolara ne sıklıkla yorum yaptığı gibi şeyler kabaca eşittir. Bu, her şeyin dengelendiğine dair iyi bir işarettir.”

Instagram videolarının öne çıkmasının en büyük nedeni ise TikTok ’un sosyal medya platformları arasında kısa sürede geniş kitleye sahip olarak zirveye yerleşmesinden kaynaklanıyor. Popüler kültürün insanları tüketim toplumu konseptine yönlendirmesi sonucu böyle olsa da bu durumu kabullenip hemen alıştık. Fakat Instagram’ın bu hale gelmesi eskiden Instagram paylaşım olayının sadece fotoğraf için kullanan (Instagram’ın ara yüzü mavi olduğu zamanlar) insanların canını fazlasıyla sıktı. Çoğu insanın bu durumdan şikâyet ettiğini siz de duymuşunuzdur. Kaliteli ve kalıcı fotoğrafları takipçileri ile paylaşan insanların Instagram’dan uzaklaşmasına sebep oldu.

Aynı zamanda Adam Mosseri, fotoğraf ve video dengesi dışında ek olarak spam hesapların son dönemlerde Instagram üzerinde artmasına da değindi. Instagram CEO’su bu konuyla ilgili çalışmaları olduğunu ve detaylı araştırma yaptıklarını açıkladı.

Bu kadar çok içerik kirliliği artmışken İnstagram platformu için atılacak olan bu adım hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

 

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Chat GPT-3 Yapay Zekanın Doruk Noktası

GPT-3, kapsamlı öğrenme yöntemleri kullanarak insanlarla benzer metinler yazabilen bir yapay zeka dil modelidir. GPT...

24 Ocak 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu