Chat GPT-3 Yapay Zekanın Doruk Noktası

Azat Meriç
24 Ocak 2023

GPT-3, kapsamlı öğrenme yöntemleri kullanarak insanlarla benzer metinler yazabilen bir yapay zeka dil modelidir. GPT halihazırda geliştirilmekte olan bir yapay zeka dil serisiyken, GPT-3 bu serinin üçüncü nesil türevidir. Open AI tarafından geliştirilen bu dil modeli, dünyanın büyük yazarlarını taklit edebiliyor olmasıyla kendisinden oldukça bahsettirmiş ve teknoloji camiasında başarılı bulunmuştur. Özellikle diyalog kurulabiliyor oluşu en şaşırtıcı detaylardan biri olarak öne çıkmıştır. Generative Pre-Trained Transformer 3 şeklinde açılıma sahip GPT-3’ün derin bir öğrenme yeteneği bulunuyor. Bu sayede internetteki her detayı özümseyerek bir sonraki kullanıcıya konu hakkında yenilenen bilgileri verebiliyor.

Tarih boyunca büyük şairleri, yazarları taklit ederek ortaya koyduğu metinlerde onu gerçek yazarlardan ayırt etmek bir hayli zor. Nedeni ise GPT-3 çalışırken önceden internete yüklenmiş olan yazarların metinleri GPT-3’ün arşivinde yer alıyor. Yazarların tüm yazılarına hakim olan GPT, üst düzey analiz yeteneğiyle neredeyse yazarların kaleminden çıkmışçasına metinler üretebiliyor. Hem de saniyeler içinde! Yazılan metnin dil, üslup ve yapı olarak yazarı aratmadığı, yazım kurallarının da ihlal edilmediği görülüyor. Şu anda başka bir alternatifi bulunmayan sistemin yarattığı etki her geçen gün artarak ününe ün katıyor.

GPT’nin yetenekleri yazmakla bitmiyor. Çeviri, analiz ve soru-cevap şeklinde birçok konuda size saniyeler içerisinde yardımcı olabiliyor. Söz konusu algoritma 175 milyar parametreden oluşuyor ve Super GLUE gibi saygın test süreçlerinden kayda değer sonuçlar elde ediyor.

GPT-3 Nasıl Kullanılır?

  • Öncelikle Open AI sitesine giriş yapmalısınız.
  • Kaydol butonuna tıklayın ve Open AI hesabı oluşturmak için gereken adımları izleyin.
  • E-posta adresinizi girin.
  • Telefon doğrulamasını geçtikten sonra kayıt olma aşamasını bitirmiş olursunuz.

Videolu anlatımı tercih ederseniz, Open AI tarafından nasıl kullanılacağına dair videolu anlatımı buradan bulabilirsiniz.

Unutmamamız gerekir ki birçok açıdan bizi şaşırtmasına rağmen yapay zeka hünerlerinden pek azını bize göstermiş durumda. Her geçen gün gelişen sistemleri, veri bankası ve yetenekleriyle ileride bizi daha çok şaşırtacağı kesin.

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici...

2 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu