Yazılımın Birimi : Metre

Azat Meriç
18 Temmuz 2022

Ülkemizin kısa ve uzun geçmişine baktığımızda toplumun zeki insanlarla örülü olduğu gerçeği hemen kendini gösteriyor fakat başkalarından gelen iyi fikirlere açık olma konusunu sorgulayabiliriz. Çünkü bir başkasının ürettiği iyi fikir, her zaman çok da iyi fikir değildir!

Bu minvalde yakın tarihte gerçekleşmiş ilginç bir fikir-satış olayına değinmek istiyoruz. Bundan yaklaşık 30 yıl önce bir X firmasının AR-GE yönetiminde olan bir kişinin başından geçen trajikomik hikayesini sizin için kısaca özetledik.

Bir yazılım paketi, internet olmadığı için çatıdaki çanak marifetiyle hazırlanıyor, bir tuşa basılarak İngiltere’ye yollanıyor. O zamanın şartlarında müthiş sayılabilecek bir hız olan 128 Kb/s ile. Fatura da pullu posta ile yollanıyor. Bu satışın cirosu tam tamına 2 milyon dolar. İngiltere’deki firma bu paketi kabul ediyor ve ödemeyi banka yoluyla yapıyor.

Aradan 3-4 ay geçtikten sonra vergi memurları 2 milyonluk satışı fark ediyorlar ve bu satışın nasıl yapıldığını sormaya gidiyorlar. Verilen cevap ise ‘enter tuşuyla’ oluyor. İlk defa böyle bir şey başına gelen memurlar olayı anlayamıyorlar. Yazılım üzerinde çalışan kişiler uyduyu, yazılımı, satışı anlatıyorlar. Hemen bilgisayar başına oturtuyorlar memurları ve enter tuşuna basmalarını rica ediyorlar. Bu enter tuşu diğer satışın başlangıcı olarak 300 bin dolarlık bir satış gerçekleştiriyor ve kendilerine 300 bin dolarlık satış yaptıkları söyleniyor. Buna ikna olan memurlar, X firmasının hayali ihracat değil gerçekten dijital bir ürün sattıklarına vakıf oluyorlar ama yine de bir mal çıkışının yapılması gerektiğini, mevzuatın böyle olduğunu belirtiyorlar. Bunun üzerine müthiş bir fikir ile satışı kanıtlamak için yapılan yazılımı banda kaydetme fikri akıllarına geliyor. Band kaydediliyor ve gümrük memurunun huzuruna getiriliyor. Gümrük memuru, tır/sevkiyat vs beklerken önüne getirilen bandları görünce önce şaşırıyor sonra da bandların 2 milyon dolar etmeyeceğini düşünerek işlemi yapmamaya karar veriyor.

Firma ve çalışanlar olayı mahkemeye taşıyorlar. Neyse ki hakimler zarflar içinde getirilen bandların 2 milyon dolar edebileceğine hükmediyor ama bu sefer de malın birim fiyatı, miktarı ve toplam fiyatının girilmesi gerektiği, mevzuatın böyle olduğu söylenince, firma çalışanları bandın içinden makarayı çıkararak kaç metre band varsa o birim fiyatı 2 milyon dolara tamamlayıp satışı mevzuata uygun bir şekilde gösteriyor.

Böylece henüz emekleme aşamasında olan yazılım sektörünün en küçük birimi bu şekilde elbirliğiyle keşfedilmiş oluyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Türkiye’ye Bir Stil Rehberi Lazım

Yakın bir zamanda ABD’den yine bir değişiklik haberi gündeme geldi. Bu değişiklik nedir nedir diye...

13 Mart 2023

Z Kuşağı’nın Dikkatini Çekmek için Püf Noktalar: Oyunlar

Dünyanın değişmesi ve teknolojinin ilerlemesi ile yeni çağda meydana gelen gelişmeler 2000 sonrası doğan çocukların...

27 Aralık 2022

Pantone’un 2023 Renkleri Hepimizi Özetliyor

Pantone, 2023’ün İlkbahar/Yaz sezonunda moda dünyasına göz kırpacak olan renkleri açıkladı! Bir yanda soft ve sakinleştirici tonlar varken...

15 Eylül 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu