Türkiye’ye Bir Stil Rehberi Lazım

Çağla Şahin
13 Mart 2023

Yakın bir zamanda ABD’den yine bir değişiklik haberi gündeme geldi. Bu değişiklik nedir nedir diye merak ediyorsanız. Hemen paylaşalım. FONT GÜNCELLEMESİ.

ABD Dışişleri Bakanlığı resmi yazışmalarında Times New Roman yerine, artık Calibri font kullanılmasına karar verdi. Bu haberi araştırırken fark ettim ki aslında pek çok ülkenin resmi evrak ve basılacak materyallerle ilgili izlenecek kuralları belirlediği bir stil rehberi (Styleguide) varmış.

Styleguide Nedir?

Belgelerin yazılması, biçimlendirilmesi ve tasarımı için planlanmış olan bir standarttır. Stil rehberi marka için hazırlanan marka kimliği temel alınarak, yaratıcı ve yazılım takımlarının iş birliği ile hazırlanır. E- posta imzası, resmi evrak ve basılacak materyalleri en iyi şekilde anlatan araçlardan biri tipografidir. Boşluk kullanımı, büyük-küçük harf kullanımı, font seçimi, renk seçimi gibi pek çok şeyi içerisinde kapsar. Markalar harici Ülkeler için de Stil rehberi oldukça önemlidir.

Ülkelerin Kullandığı Yazı Fontları

Her bir merkezi idarenin kendine has bir stil rehberi bulunuyor. ABD hükümetinin 2016’da güncellenen fontlar Minion Pro ve Helvetica olarak belirlendi.

Isveç’in kendine özel bir fontu var. Stockholmlü bir ajans, 1950’lerin tasarımından ilham alarak fontu yaratmış.

 

Isveç: Sweden Sans

Isveç kuzeyli sadeliğini yazı fontu ile tamamıyla yansıtıyor bizce.

Britanya hükümeti- GDS Transport, Fransa- The Marianne, Arkantin- Montserrat fontunu kullanıyor. Saydıklarımın hepsi oldukça havalı bence. Peki ya biz?

Türkiye Stil Rehberi alanında iş ilanı açmalı

Türkiye’nin resmi yazışmalarda Arial veya Times New Roman kullanılması önerilmiş. Ancak açık kaynaklardan yaptım araştırmalara göre maalesef ki Türkiye’nin bir stil rehberi olduğu bilgisine ulaşılamıyor. (Aradığınız Türkiye’ye şu anda ulaşılamıyor) Peki bizim niye bir stil rehberimiz yok?
Aslında 2014’te gösterilen Turkey Discover the Potential rehberindeki Museo Sans hiçbir zaman resmiyet kazanmamış bir font. E- devlet ve birçok resmi kurumun sitesinde hala Open Sans kullanıldığı net bir şekilde ortada. Bu fontu yorumlamak istersek, sanki itibarda masraftan kaçınılmış gibi görünüyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Z Kuşağı’nın Dikkatini Çekmek için Püf Noktalar: Oyunlar

Dünyanın değişmesi ve teknolojinin ilerlemesi ile yeni çağda meydana gelen gelişmeler 2000 sonrası doğan çocukların...

27 Aralık 2022

Pantone’un 2023 Renkleri Hepimizi Özetliyor

Pantone, 2023’ün İlkbahar/Yaz sezonunda moda dünyasına göz kırpacak olan renkleri açıkladı! Bir yanda soft ve sakinleştirici tonlar varken...

15 Eylül 2022

We Are Social’dan 2022’ye Dijital Bakış

Dünyanın dijital karnesi “Digital 2022” raporu yayımlandı! İnternette ve sosyal medyada geçirdiğimiz süreyi, en çok tıklanan...

14 Eylül 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu