Z Kuşağı’nın Dikkatini Çekmek için Püf Noktalar: Oyunlar

Çağla Şahin
27 Aralık 2022

Dünyanın değişmesi ve teknolojinin ilerlemesi ile yeni çağda meydana gelen gelişmeler 2000 sonrası doğan çocukların daha farklı evrilmesine neden oldu. Bazı kriterlere göre belirlenebilen Z Kuşağı çocuklarının önceki nesillere göre daha farklı özellikleri bulunuyor. Nüfusun artmasıyla beraber toplum bilimcilerin ve siyasilerin gündemine kadar gidebilen z kuşağı; internet kuşağı, .com kuşağı, zeki kuşak olarak da adlandırılıyor.

Markalar oyun ekosisteminde kendine nasıl bir yer bulmalı? Oyun pazarlama ajansı PMG, z kuşağı ile bağ kurmak için uygulaması zor olan bazı stratejileri paylaştı.

Bugünün tüketicileri, geleceğin karar vericileri olarak görülen ve herkesin ulaşmayı hedef aldığı kitle: Z KUŞAĞI.

Bu karmaşık hedef kitlenin yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği, uzun süreler boyunca hem maddi hem de manevi olarak yatırım yaptıkları en net alan ise oyunlar. Pandeminin etkisiyle hızlıca yükselişe geçen, özellikle erişilebilirliği sayesinde bu kuşağın en çok zaman harcadığı alanlardan biri olan oyun dünyası, dünyadaki 2023 trendlerini ve markalarla beraber oyun şirketlerinin Z Kuşağı’na en doğru biçimde nasıl ulaşabileceklerini Türkiye ve MENA bölgesinde hizmet veren PMG’den öğrenelim.

Z Kuşağı’ndaki yönelimler nasıl değişti?

2019’da Kasım ayında başlayan ve hala etkilerini sürdüren pandemi, oyun camiasının büyümesine büyük bir katkı sağladı. Bu dönemle birlikte dünyanın en büyük yayıncılarından biri olan Supercell’in Türkiye’deki pazarlama faaliyeti ve bütçesini üç katına çıkardığını ve oyunculara 360 derece pazarlama yaklaşımını sahiplenerek ulaştığı görülüyor. Bununla beraber oyun firmaları değil aynı zamanda markalarında oyuncu hedef kitlesine ulaşabilmek, online satışı artırmak, akılda kalabilmek ya da marka sadakati oluşturabilmek için yoğun bir oyun iletişimine girdiği belirtildi.

Aslında bu dönem bize şunu göstermiş oldu: Her zaman ulaşılmak istenen Z Kuşağı, çok da uzakta değildi, hatta büyük bir grubun içinde yani oyuncuların içerisinde yer alıyordu. Markalar özel olarak pandemi döneminde bunu daha iyi anladı.

Şöyle bir noktaya da değinmek isteriz: Oyuncuların hızlı adapte olması ve oyunlara olan yaklaşımı nedeniyle içinde sadece “oyun” kelimesi geçen ancak oyuncuya hitap etmeyen projelerin ömrü uzun olmuyor. Hem oyuncunun hem de marka veya oyun firmasının kazan-kazan ilişkisine girebilmesi için oyuncu iletişiminin de işi biliyor olan, oyun dünyasına hâkim ve doğru içgörü ile hareket eden uzmanlar tarafından hayata geçirilmesi oldukça önemli. Oyuncuya kendi dünyasına dair mesaj veren işleri hayata geçirmek hem günün sonunda oyuncuyu memnun eder hem de marka veya oyun şirketi tarafında pozitif sonuçlar doğuruyor.

 

 

 

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici...

2 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu