Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Azat Meriç
2 Haziran 2023

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici oyunlar oluşturmak için son zamanlarda çok sık kullanılmaya başlandı. AI teknolojisi gelişmeye devam ettikçe, önümüzdeki yıllarda oyun endüstrisi üzerinde daha da büyük bir etkiye sahip olması muhtemeldir.

Bilgisayarlardaki işlem gücünün (CPU) artmasıyla birlikte oyuncu ve oyun içindeki karakterlerin etkileşimi, üç boyutlu grafiklerin kalitesi ve  fizik efektlerin gerçekliğini arttırdığı görüldü. Bu sayede gerçeğe yakın oyunlar oluşturuldu ve oyun ile gerçeklik arasındaki fark ince bir çizgide seyretmeye başladı. Hal böyle olunca gidilebilecek yolun bundan ilerisi olmayacağı düşünüldü. Bu fikri bir tık geliştiren Sandbox oyunlar Metaverse ile birlikte uçsuz bucaksız mekanlarda, istediğin her şeyi yapabilme özgürlüğü verdi oyunculara. E daha ne olsun? diye sormadan, ardı arkası kesilmeyen yapay zeka kaynaklı teknolojilerin sürekli kendini geliştirmesine tanık olmaya başladık.

Şimdilerde üzerinde çokça durulan ve geliştirilmeye çalışılan teknoloji ise sinemada gördüğümüz CGI teknolojisi. Bu teknoloji filmlerdeki bilgisayar üretimi olan animasyon ürünlerinin, görsellerin ve imgelerin birçok açıdan insani tarafını ortaya çıkaran karakterler oluşturabilmeyi hedefliyor. Bu karakterlerin yaratılmasındaki amaç, fiziksel ve mental anlamda zenginleştirilmiş karakterlerin rutinlerini oyun içerisinde görmemize ve onlara temas etmemize olanak sağlaması.

Unreal Engine 5 ve Metahuman teknolojilerinin oyun sektöründe kendini göstermesiyle birlikte, filmlerdeki gerçekçi karakterler oyunla tamamen bütünleşti. Ekran kartlarının nirvana noktasını yaşadığı ortamda, oyunun içindeki karakterlerin buna mukabil olarak üst düzeyde grafik ve fizik efekt sergilemeleri, ışıkların ve yansımaların gerçek hayatla birebir aynı olması, gerçeklik algımızı bir tık daha değiştireceğe benziyor.

Yapay Zekanın Büyüsü

Yapay zeka, şimdiye kadar kullandığımız nokta itibariyle birçok alanda işimize yarıyordu. Oyunlar özelinde ise görüntüyü iyileştirme ve yeni kareler oluşturma gibi işlemlerle zenginlik katıyordu. Bundan sonra ise işi bambaşka bir boyuta taşıyacağa benziyor. Neyden mi bahsediyorum? Kendi yarattığın karakterle baş başa sohbet edebilmenden, yolculuğa çıkmandan, bir dostunmuş gibi yönlendirmenden ve daha fazlasından. Üstelik bunu herhangi bir kod kullanmadan direkt olarak sözlü yolla söyleyerek ve aynı zeka düzeyi ölçüsünde karşılığını alarak yapabilmenden.

NVIDIA’nın ürettiği yapay zeka destekli yeni sistemler, oyunun içindeki botları yani oyuncu olmayan karakterleri (NPC) birçok açıdan geliştirerek daha efektif bir hale bürünmesini sağlıyor. Hem görüntü olarak değişmesi  hem de karşılık verebiliyor olması, oyuncu olmayan karakterlerle kurulan iletişimin kalitesine kalite katıyor diyebiliriz. Önceden oynadığımız oyunlar her ne kadar iyi tasarlanmış görüntülere sahip olsa da iletişim manasında söylenecekler sınırlıydı. Etkileşim sırasında ya belli bir rutin içerisinde hareket eden ve iletişim kurulamayan karakterler ya da etkileşim kurulsa da çok belli başlı cümlelerle iletişim kurulan karakterlerle karşılaşıyorduk. Şimdi ise yeni tasarlanan oyunlarla herhangi bir iletişim metoduna bağlı olmadan mikrofonla konuşarak iletişim kurabilmemiz mümkün olacak.

Diyaloğun Değeri

Oyun dünyasında adeta bir çağı kapatıp yeni bir çağı açacak derecede büyük inavosyon olarak nitelenen bu teknolojinin, oyundaki karakterle diyalogları sadece oyundaki aşamalar ve yönlendirmeler üzerinden değil, gündelik hayat üzerine de konuşmalar yapılabilecek. Unreal Engine 5 ve Metahuman desteğini fazlaca hissettiğimiz bu seviyede, gerçek ve sanal olan ile yapılacak ayrım neredeyse imkansızlaşıyor.

ChatGPT ile birlikte gelen yenilikleri, farklı sorularla oluşacak bağları kurmayı başaran yapay zeka teknolojisi burada da devreye girerek konuşulanlarla bağ kuruyor ve ne demek istediğimizi mükemmele yakın derecede anlayabiliyor. Bu teknolojinin ismi ise NVIDIA tarafından geliştirilen Text To Speech (Konuşmayı Metne Dönüştür). Bir nevi oyun içinde ChatGPT kullanıyormuşsunuz gibi düşünebilirsiniz. Buradaki farklılık ise oyunun içindeki karakterlerle diyalog kurabilme ayrıcalığı.

Size de oluyordur: Bazı oyunlar içerisinde kaybolup gittiğiniz, sanki oyunun içinde yaşarcasına, saatlerce başından ayrılamadığınız ve o diyardan biriymişsiniz hissi veren oyunlar vardır. Serüven bazen öyle içine alır ki sizi, tadı damakta bırakan bir tat gibi her anınızı onunla birlikte geçirme isteği uyandırır. İşte bunun üzerine bir de gerçekten sohbet edebildiğinizi, gündelik hayattan konuşabildiğinizi ve bu esnada oyunun içindeki o karakterden ipuçları alarak devam ettiğinizi düşünün. Ayrıca bu teknolojinin birçok online oyuncuya kolaylık sağlayacağını da söylemek abes olmayacaktır. Çünkü genel itibariyle birçok oyuncu kendi taktiklerinin oyun içerisinde başarı sağlayacağını düşünür. Takım oyuncusu bulmak zordur. Bu teknoloji, diyalog yöntemiyle birlikte NPC’leri yönlendirebilir ve her oyuncu kendi takımının lideri olabilir.

Yapay zeka, bambaşka dünyalar açmaya devam ediyor. Bu yeniliklerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

 

 

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Chat GPT-3 Yapay Zekanın Doruk Noktası

GPT-3, kapsamlı öğrenme yöntemleri kullanarak insanlarla benzer metinler yazabilen bir yapay zeka dil modelidir. GPT...

24 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu