Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Azat Meriç
6 Haziran 2023

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay zeka ile yaşamak var. ”Yine neyden bahsediyor bu adam” dediğinizi duyar gibiyim ama yapay zekanın dur durak bilmediği bir ortamda benim anlatacaklarım onun eseri. Apple, geliştirdiği yeni gözlükle birlikte hayatımızda bambaşka bir kolaylık sağlamayı amaçlıyor. Bu gözlüğün ismi: Apple Vision Pro.

Apple Vision Pro, sanal gerçeklik (VR) ile artırılmış gerçekliği (AR) birleştiren yeni bir gözlük türüdür. Her biri 23 milyon piksel olmak üzere toplam 46 milyon piksele sahip iki yüksek çözünürlüklü ekrana sahiptir. Bu gözlük, kulaklığa takılan ve kullanıcıların kulaklığı kullanırken net görmelerini sağlayan manyetik lenslere sahip. Olabildiğince hafif bir ürün olarak tasarlanmış. Amacı ise insanlar kullanırken yorulmamaları ve uzun süre kullanabilmesi. Apple, önceki teknolojik alet denemelerinde bataryanın yarattığı sıkıntılardan feyz almış olacak ki bu aletin tasarımında harici pil seçeneğini değerlendirmiş. Vision Pro’nun hem bataryası küçük hem de değiştirilebilir olması, ürünü devamlı kullanabilmeye olanak sağlıyor. Ayrıca normal hayatta gözlük kullanan insanlar için özel olarak tasarlanmış olması da dikkate değer bir başka konu.

Apple şirketinin CEO’su Tim Cook, yıllardır geliştirdikleri Vision Pro’yla ilgili: “Doğru kullanımda iletişim ve çalışma şeklini tamamen değiştirecek bir yenilik” ifadelerini kullandı. Vision Pro’nun özelliklerine biraz olsun kendimizi kaptırdığımızda Cook’un ne demek istediğini daha iyi anlayacağız. Vision Pro, bütün elektronik aletleri gözlüğün içine sığdırmayı amaçlayan yeni nesil etkileşim aracıdır.

Apple Vision Pro’nun Özellikleri

Televizyon, müzik sistemi, bilgisayar gibi aklınıza gelebilecek bütün elektronik aletlere bu gözlük sayesinde erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu gözlüğü taktığınızda karşınızdaki insanla iletişiminiz kesilmez. Tamamen şeffaf görüntüler eşliğinde karşınızdakini görebilir, onunla temas kurabilirsiniz. Eğer bir film veya video izliyorsanız, gözlüğün dışarı bakan çerçeveleri renklenerek sizi izleyen insanlara ‘şu an meşgul, sizi göremiyor’ mesajı vermenizi sağlıyor.

İş hayatındaki yansımaları ise daha farklı seviyede. Online toplantıda olduğumuzu farz edelim. Bu gözlük, yüzümüzü tarıyor ve dijital bir avatarımızı oluşturuyor. Bu avatarı yapay zeka ile birleştirerek, cümlelerimizi biz söylerken avatarımıza söyletiyormuş gibi yapıp sesimizi ve mimiklerimizi taklit ediyor. Üstelik Optic ID adlı teknoloji sayesinde kaydedilmiş bilgileri hatırlıyor ve her şeyi kaydedildiği şekline getiriyor. Bir objeyi evinizin bir yerine konumladıysanız, o obje sonsuza kadar orada kalıyor. Başka biri gözlüğüyle birlikte baktığında, objeyi sizin konumladığınız yerde görebiliyor.

Her Eve Lazım Teknoloji

Apple Vision Pro’yu eğitimden oyuna, tasarımdan yeni şeyler öğrenmeye kadar kullanabilirsiniz. Yapay zekanın oyunlarda gerçekliğe ne denli yaklaştığını ifade eden yazımızı geçen günlerde yayınlamıştık. Vision Pro gözlüğü, ayarlanabilir şeffaflık özelliği sayesinde gözlük takılıyken sanal dünya ile gerçek dünya arasında nerede olduğunuzu unutmayacağınız imkanlar da yaratıyor. Herhangi bir enstrümanı öğrenmek istediğinizde veya Photoshop tasarımlarına merak sardığınızda en güvenilir yardımcınız olabilir. Şimdilik kağıt üzerinde söylediğimiz özellikleriyle bile her eve lazım bir teknoloji olduğu hissine kapılmış olabilirsiniz.

Her güzelin bir de kusuru olmaz mı? Kusurdan ziyade lüksün gereği olarak, Vision Pro’nun çıkış fiyatı biraz pahalı. 3.500$’lık bir değer biçilmiş kendisine. Bu bakımdan herkesin alabileceği bir teknolojik alet değil. Aynı zamanda sınırlı sayıda üretilmiş olması da fiyatını etkileyen diğer bir faktör olarak öne çıkıyor.

Daha önce de söylemiştim, yapay zeka, bambaşka dünyalar açmaya devam ediyor. Bu yeniliklerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici...

2 Haziran 2023

Chat GPT-3 Yapay Zekanın Doruk Noktası

GPT-3, kapsamlı öğrenme yöntemleri kullanarak insanlarla benzer metinler yazabilen bir yapay zeka dil modelidir. GPT...

24 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu