Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Çağla Şahin

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi?

1997 senesinde, iki genç yazılımcının online DVD ve film kiralama hizmeti vermek maksadıyla kurmuş olduğu Netflix, 2000’li senelerde dünyada artan küreselleşme eğilimiyle birlikte politikalarını gözden geçirdi. Zaman geçtikçe değişen dünyada her an her yerde artan tüketim talebini karşılayamayan film kiralama sektörü, insanların istediği yerde ve istediği filmi izleyebileceği bir yapı haline geldi.

Aslında Netflix başta DVD kiralıyordu. Nasıl oldu da bu kadar hızlı bir şekilde yeni izleme alışkanlığını tüm dünyaya yaydı?

2007 yılına geldiğimiz zaman Netflix (Watch in an Instant) yani “Anında İzle” sloganıyla müşterilerine dizilerin ve filmlerin tek tıkla izlenebilmesi avantajını sundu. Yani insanlar dışarı çıkmadan online olarak film kiralayabilme özgürlüğünü verdi. İçeriklerinin orijinal ve popüler olması da insanların ilgisini çekiyordu. İşte sunduğu bu kolaylık ile tüm internet kullanıcılarının vazgeçilmezi olmaya bir adım atmış oldu. Günümüzde popülerliği hala artmaya devam eden Netflix, farklı ülkelerden farklı içerikler alarak ağını genişletti ve daha fazla kitleye ulaşabildi.

2013 yılında yaptığı atılımla film-dizi izleme anlayışımızı tamamen değiştirmiş oldu. Kullandığı yapay zekâ ile sahip olduğu içerikleri kullanıcılara o kadar farklı bir sistemle sunuyordu ki ilgimizi çekmeme ihtimali yoktu. Zekice hazırlanmış olan algoritma ile kişinin ilgisini çekecek konuya göre aynı içeriği farklı bir görselle sundu. Bu durumda kişi, en çok ne tarz filmleri izliyorsa karşısına çıkan içerikler sadece o türden olmayıp görselleri de en çok vakit geçirdiği içerik türüne göre oluyordu. Bugün üniversitelerde bile artık ders olarak anlatılan bu sisteme ise “Büyük Verinin Kullanımı” deniliyor. Gelin birazcık da Netflix’in bizi ağına düşürdüğü Büyük Verinin Kullanımı hakkında bilgi sahibi olalım.

Netflix:Büyük Verinin Kullanımı Nedir?

Son zamanlarda, teknoloji ile içli dışlı olanların ilgi duyduğu kavramlar arasında Big data (Büyük Veri) yer alır. İnternet kullanan her insanın gelişmesine ve büyümesine fayda sağlayan büyük veri; araştırmalardan forumlardan, gözlemlerden, sosyal medyadan ve diğer pek çok kaynaktan elde edilen verilerin anlamlı ve işlenebilir duruma getirilmiş olana denir.

Netflix’in internet dünyasında uygulamış olduğu “Big Data” yöntemi ile analiz edilebilecek çok fazla verinin varlığını bizlere gösteriyor. Kullanıcı tercihlerine ve davranışlarına göre yazılan algoritma sayesinde içerikler doğru kişilere ulaştırılmasını başarmıştır. Netflix, eldeki verileri analiz ederek bu hedefe başarıyla ulaşmıştır. İşte Netflix, bu algoritmayı oluşturarak şuan ki Netflix haline gelmiştir.

 

 

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici...

2 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu