Web 3 Telefonlar

Gamze Şakrak
Editör
16 Kasım 2022

NFT, Metaverse ve Web 3.0 günümüzde mutlaka aşina olduğunuz konular arasındadır. Peki bu konuların yanında web 3 telefonları da duymuş muydunuz?

Solana’nın Web 3 odaklı mobil telefonu Saga, kişilerin kendi verilerinin gizliliğini yönetmesini sağlayacak. Kripto alanında geliştirilen uygulamaların akıllı bir cihazda buluşmasını amaçlayan ekip, donanım cüzdanını mobil telefonda barındırma fikrine odaklanmış durumda.

Saga’da yerleşik olarak bulunan özellikler de web 3.0 tabanlı olacak. Bu bağlamda; mobil cüzdan bağdaştırıcıları, merkezi olmayan uygulama mağazaları, NFT kütüphaneleri ve Android için Solana Pay hizmeti, Saga’nın özellikleri arasında yer alacak. Anatoly Yakovenko, kripto para dünyasının hala bilgisayarlar üzerinden sürdürüldüğünü, Saga ile buna ihtiyaç kalmayacağını söylüyor. Üstelik geliştiriciler için de geniş bir kütüphane sunacak olan telefon, kripto para ve Solana ağı ile ilgili yepyeni uygulamalar oluşturulmasına da imkan tanıyacak.

Web 3.0 Telefonlar Hayatımıza Giriş Yapıyor

Web 3.0, tabii ki yalnızca merkeziyetsiz platformlardaki ve tekelcilik faaliyetlerindeki güvensizliğin önüne geçmek için kullanılmakla sınırlandırılmadı; Web 3.0 odaklı cep telefonları da usul usul hayatımıza giriş yapacak. NFT pazarlarından merkeziyetsiz ticaret platformlarına uzanan Web 3.0 odaklı cep telefonları geliştirilmeye başlandı.

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici...

2 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu