We Are Social’dan 2022’ye Dijital Bakış

Gamze Şakrak
Editör

Dünyanın dijital karnesi “Digital 2022” raporu yayımlandı!

İnternette ve sosyal medyada geçirdiğimiz süreyi, en çok tıklanan sitleri, internette en çok neleri arattığımızı ve dijital dünyanın diğer tüm detaylarını görebileceğiniz, We Are Social ve Hootsuite ortaklığında yayınlanan yeni Dijital 2022 Küresel Genel Bakış Raporu’nun en önemli kısımlarını sizler için yazımıza ekledik.

Küresel Mobil Kullanıcılar: Dünya nüfusunun üçte ikisinden fazlası (%67,1) artık cep telefonu kullanıyor. Bu sayede kullanıcı sayısı 2022’nin başında 5,31 milyara ulaşmış oldu.

Küresel İnternet Kullanıcıları: Küresel internet kullanıcıları 2022’nin başında 4,95 milyara yükseldi ve internet penetrasyonu (kullanıcı kitlesi) şu anda dünya toplam nüfusunun %62,5’ini oluşturuyor. İnternet kullanıcılarının geçen yıl 192 milyon (%4) arttı.

Küresel Sosyal Medya Kullanıcıları: Dünya çapında 4,62 milyar sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam dünya toplam nüfusunun %58,4’üne eşit. Küresel sosyal medya kullanıcıları, 2021’de 424 milyon yeni kullanıcının sosyal medya yolculuğuna başlamasıyla son 12 ayda %10’dan fazla büyüdü.

İnternet Kullanıcılarının Büyümesi

Kepios analizine göre, internet kullanıcıları son 10 yılda iki katından fazla artarak 2,18 milyardan 4,95 milyara çıktı.

En son veriler, internet kullanıcılarının son 12 ayda 192 milyon arttığını ve bunun 2021’de yıllık %4’lük bir büyümeyle sonuçlandığını gösteriyor.

Sosyal Medya Kullanıcı Büyümesi

Bugünkü toplam 4,62 milyar sosyal medya kullanıcısı, 2012’de verilerinde yer alan 1,48 milyardan 3,1 kat daha fazla ve sosyal medya kullanıcılarının son on yılda %12’lik bir büyüme sergilediği anlamına geliyor.

Sosyal medya kullanıcı büyümesi son 12 ayda da %10,1’lik çift haneli bir oranda devam etti.

En son veriler, geçen yıl 424 milyon kullanıcının sosyal medya yolculuğuna başladığını ve günde ortalama 1 milyondan fazla yeni kullanıcıya eşit olduğunu gösteriyor.

Sosyal medya kullanıcılarının dünya nüfusunun %58,4’üne eşit olduğu düşünüldüğünde, önümüzdeki birkaç yıl içinde büyüme oranlarının yavaşlayacağını ön görebiliriz.

Sosyal Medyanın Favorileri

Dünyanın favori sosyal medya platformlarına bakıldığında, Instagram’ın Facebook’u geçerek dünya sıralamasında ikinci sırayı aldığı görülüyor.

Bir başka Meta platformu olan WhatsApp, çalışma çağındaki internet kullanıcılarının %15,7’sinin en sevdikleri sosyal platform olarak mesajlaşma uygulamasını seçmesiyle küresel sıralamada birinciliğe yerleşiyor.

İnternet Zamanı

Tipik küresel bir internet kullanıcısı tüm cihazlarda interneti kullanarak günde neredeyse 7 saat harcıyor.

Bir insanın günde yaklaşık 7 ila 8 saat uyuduğunu varsayarsak, tipik bir internet kullanıcısı uyanık olduğu sürenin %40’ından fazlasını çevrim içi olarak geçiriyor.

Sosyal Medya Zamanı

Günde ortalama 2 saat 27 dakika ile sosyal medya, %35 ile medya zamanımızın en büyük payını oluşturuyor.

Geçen yıldan itibaren sosyal medyayı kullandığımız zamanın üzerine günde 2 dakika koyarak %1.4 oranında artmasına neden olmuşuz.

App Annie, insanların en iyi birkaç sosyal platformun Android uygulamalarını kullanarak ne kadar zaman harcadıklarını gösteren harika veriler paylaştı.

Android çalıştıran telefonlar bugün dünya çapında kullanılan her 10 akıllı telefondan yaklaşık 7’sini oluşturuyor.

App Annie’nin verileri, YouTube’un Android telefonlarda sosyal medya uygulamalarını kullanırken harcanan en büyük toplam süreyi oluşturduğunu gösteriyor.

Tipik bir YouTube kullanıcısının artık YouTube’un mobil uygulamasını kullanarak ayda neredeyse tam bir gün geçirdiğini gösteriyor.

Facebook, sosyal medya uygulamalarını kullanarak harcanan toplam süre açısından ikinci sırada yer alıyor ve Android kullanıcıları platformun uygulamasında her ay ortalama 19.6 saat geçiriyor.

WhatsApp, harcanan toplam süre açısından üçüncü sırada yer alıyor ve kullanıcılar, Android telefonlarda mesajlaşma uygulamasını kullanarak ayda ortalama 18,6 saat harcıyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Türkiye’ye Bir Stil Rehberi Lazım

Yakın bir zamanda ABD’den yine bir değişiklik haberi gündeme geldi. Bu değişiklik nedir nedir diye...

13 Mart 2023

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Instagram CEO’sundan Fotoğraflar için Geri Dönüş Açıklaması: Eskisi Gibi Ön Plana Çıkacak

Özellikle geçen yıl Instagram, TikTok ile yarışabilmek için kendi vizyonundan çıkarak görsellerden çok Instagram videolarına...

25 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu