Twitter’da Mavi Tik Dramı

Çağla Şahin

Twitter’da şu zamana kadar sadece resmi hesaplara verilen mavi tik, Elon Musk sayesinde artık hepimizin 8 dolara satın alabileceği bir şeye dönüştü. Mavi tikin değerini 8 dolar olarak belirlenmesinin ardından bir anda dünyada skandallar yaratan paylaşımlar dolaşmaya başladı. Bu da beraberinde pek çok polemiğe ve soruna yol açtı.

Elon Musk’tan öncesine kadar sadece onaylı hesaplara verilen mavi tik, son değişikliklerden sonra 8 dolar ödeyen herkesin sahip olabileceği bir güven yanılsaması. Sadece onaylı, resmi kurum ve kişilere verilen mavi tik bir anda herkesin kullanımına açılınca Twitter üzerindeki güven problemlerini ortaya çıkardı. Mavi tik kullanan bazı hesaplardan dolandırıcılık haberleri yayılmaya başlandı ve yine bu işten karlı çıkan Twitter’ın kendisi oldu. Nasıl mı? Mavi tikin yanında gerçek ve onaylı hesaplara bir tik daha getirerek, Gri Tik!

Bu duruma aynı tikin grisi diyebilir miyiz? Neydin ne oldun Twitter. Ancak bu karmaşıklık içinde yaşanan sorunlar, bazı firmaların hisse değerini hızlı bir şekilde düşüşe geçirdi.

Amerika merkezli ilaç şirketi Eli Lilly’nin hisseleri, paylaşılan bir tweet nedeniyle %4.5 oranında düşüş yaşadı. Tweet resmi bir hesaptan atılmış gibi gözüküyor olsa da aslında firmayla hiç alakası olmayan ve 8 dolar karşılığında mavi tik almış bir kullanıcının gönderisiydi. Gönderide insülinlerin ücretsiz olarak dağıtılacağı yazıyordu. İlaç dünyasında zaten tartışmalı bir konu olarak bilinen insülinle alakalı yapılan bu açıklama büyük sansasyon yarattı ve beğeni toplamış oldu. İşin aslının farklı olduğu anlaşılınca da zarar şirketin kendisine oldu. Sadece birkaç saat içerisinde 7 milyar dolar kaybeden şirket, Twitter’daki reklamlarını da askıya aldı.

Bir başka örnek ise Lockheed Martin adlı silah şirketinden. Mavi tik alınarak atılmış tweette ‘’Suudi Arabistan, İsrail ve Amerika Birleşik Devletlerine yapılan silah satışlarımızı İnsan Hakları İhlalleri araştırmaları bitene kadar askıya alıyoruz.’’ şeklindeki açıklaması, şirketin hisselerinin o gün içerisinde %5,5’luk zarara uğratmasına neden oldu. Bu spesifik iki örneğin yanında Elon Musk reaksiyon alarak kurumsal firmaların ve resmi hesapların yeni ve farklı bir yöntemle belirtileceğini duyurdu fakat olan resmi hesapların güvenilirliğine ve piyasa değerine oldu.

Amerikan Federal Ticaret Komisyonu, Twitter’da gerçekleşen olayları endişeyle takip ettiklerini, oluşabilecek zararlardan Twitter’ı sorumlu tutacaklarını belirtti. Öte yandan Elon Musk ise bu yaşananlar hiç olmamışçasına, deney-gözleme dayanarak gelecekte bu tarz farklı formülleri uygulamaya geçirebileceklerini, işe yaramaları halinde uygulamada ısrar edeceklerini belirtti. Twitter aktif kullanıcısının geçmişe göre doruk noktasına ulaştığının haberini de veren Musk, işin finansal boyutlara dökmekten çekinmeyen ve şirketleri manipüle edecek uygulamalara olumlu bakacak potansiyeli barındırıyor. Şimdiye kadar uygulanan uygulamalar ise şirketlerin hem güven hem piyasada değer kaybına yol açmasından başka bir işe yaramadı.

 

YAZARLAR: Çağla ŞAHİN & Azat MERİÇ

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Instagram CEO’sundan Fotoğraflar için Geri Dönüş Açıklaması: Eskisi Gibi Ön Plana Çıkacak

Özellikle geçen yıl Instagram, TikTok ile yarışabilmek için kendi vizyonundan çıkarak görsellerden çok Instagram videolarına...

25 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu