Teknolojide Hibrit Modası

Gamze Şakrak
Editör
12 Mart 2021

Dünyada ismi tüm sektörlerde farklı metotlarda kullanılmaya başlayan Hibrit eğitim, hibrit model vb. aşina olmaya başladığımız kelimelerin asıl misyonu nedir?

Hibrit uygulamasının gelişen teknolojide ilk çıktığı yer otomotiv ve makina sektörüdür. Sözlük karşılığı ‘melez’ olan hybrid kelimesinden türeyen otomobil türü iki farklı motor yapısına sahip olan otomobil olarak tanımlanıyor. Hibrit teknolojisi ile üretilen arabalar sayesinde 10 yıl içerisinde benzinli motorların tamamen dünya piyasalarından çekilmesi bekleniyor. Teknolojinin çıkış nedeni olarak gösterilen fosil yakıt rezervlerinin hızla azalması olarak gösterilse de bir diğer sebebin küresel ısınma sebebi olduğunu tahmin etmek çok zor değil!

Tercihe göre hem benzinli hem de elektrikli olarak kullanılabilen ilk aracı 27 yasında iken Ferdinand Porsche yapmıştır. ‘Mixte-Wagen’ adını verdiği aracı ilk olarak 1902 yılında tanıtmıştır. Hibrit otomobillerin fiyatlarının çok yüksek olduğu kanısı dünyaca onaylanmışken aslında 20. Yüzyılın başlarında da bu otomobil kullanılıyordu. Çoğu zaman elektrikli otomobillerle hibrit araçlar birbirine karıştırılıyor fakat hibrit araçlar hem elektrik hem de içten yanmalı motora sahip araçlardır. Yakıt tüketimini azaltmak ve çevreyi korumak, hibrit otomobillerin asıl amacı olarak görülebilir. Özellikle Avrupa ülkelerinin geliştirdiği emisyon kuralları nedeniyle otomobillerin daha az karbon ayak izine sahip olmaları gerekiyor. Her iki seçeneğin de araştırma ve geliştirme masraflarının yüksek olması, emisyon değerlerinin giderek aşağı çekilmesi ve kullanıcıların daha güçlü otomobiller istemesi gibi nedenlerle son yıllarda hibrit otomobillerin üretimine hız veriliyor.

Hibrit, Plug-in Hibrit ve elektrikli otomobiller, adları ve motorları nedeniyle birbirlerinden ayrılıyor. Fakat üç grupta teknolojinin son halkasında yer alıyorlar. Plug-in hibrit PHEV teknolojisi ile üretilen araçlar ise güçlü batarya ve dışardan kablo desteği ile elektrik kaynağına bağlanarak şarj edilebiliyor, oldukça uzun süre trafikte kalabilme özelliğine sahip.

Türkiye’de ise hibrit otomobiller ise bir alt vergi diliminde yer alıyor. Örneğin 1.8 litrelik motora sahip olan benzinli otomobilden % 90 ÖTV alınırken, 1.8 motora sahip hibrit otomobilden ise % 50 ÖTV alınıyor. Hibrit otomobillerin bugün en büyük Pazar payına sahip olan marka ise Toyota. Diğer markalarda ise tüm araç modellerinin hibritli olanlarınıda piyasaya süren otomotiv markaları ise; Honda, Kia, Ford, Volkswagen, Volvo, Hyundai, Bmw, Volvo gibi markalar yerli piyasada üretime hız vermiş durumdalar. Türkiye otomotiv piyasası şuan için Avrupa’nın hibrit üssü olmuş durumda diyebiliriz. Cardata verilerine göre 12 otomobil markası Türkiye’de hibrit otomobil satışı yapıyor. Yapılan araştırmalara göre 2021 yılında hibrit araç satışlarının bir önceki yıla göre 2 kat daha fazla Pazar payının olacağı öngörülüyor. Kısacası hibrit otomobil modasının getirdiği ayrıcalık ve marka kimliği dünyada tek olma yolunda ilerlerken, tüm araçların da bu teknolojiye uymasının zaman aralığı çok da fazla olmayacak gibi duruyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici...

2 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu