Sosyal Medya’nın Yapaylığına Tepki Gibi Tepki: BeReal

Çağla Şahin
28 Aralık 2022

Piyasaya 2020’de çıkan ancak bu sene popülerlik kazanabilen BeReal uygulaması, kullanıcılara üçgenin içine yerleşmiş ünlem işareti ile beraber “Fotoğraf çekmek için 2 dakikan var” uyarısı yapıyor. Yazarken bile gerildim…

BeReal Nedir?

Tam olarak bereal nedir onu bir açıklayalım. BeReal, kullanıcılarını her gün filtresiz bir fotoğraf çekip göndermeleri konusunda bilgilendiren ve cesaretlendiren fotoğraf paylaşma uygulaması yani bir sosyal medya uygulaması olarak nam salmıştır. Uygulamayı indiren insanlara bereal, her gün tamamen rastgele bir zamanda BeReal Time denilen bir bildirim gönderir. Burada uygulama bildirim gönderdiği insanlardan tam o anda yaptıkları iş neyse onun fotoğraflanmasını ister yani tamamen gerçek olmalı. Bunu yapmak için kullanıcıya yalnızca 2 dakika tanır. İki dakika içinde fotoğraf çekildiği zaman görev başarılı olur ancak olur da süre biter ve yine fotoğraf gönderirseniz uygulama kabul eder ancak geç gönderilmiş olarak uygulamada görünür. Bununla beraber bir BeReal Time yani bereal anı paylaşana kadar kullanıcı arkadaşlarının gönderdiklerine katiyen erişemez.

 

Peki, bereal, 2022’de 53 milyon indirmeyle elde ettiği yükselişi yeni yılda sürdürebilecek mi? Hem ön hem de arka kameradan fotoğraf çekebilmek için küçücük bir pencere sunan fotoğraf paylaşım uygulaması bereal, özgünlük, gerçeklik, sadelik hedefiyle Instagram ve Tik Tok’tan bıkmış sosyal medya kullanıcılarını kolayca tavladı. Aslında bakarsanız iyi bir fikir. Sosyal medyanın sahteliğine bir tepki koymak için birebir uygulama. Kullanıcıların iki dakikalık süre içinde gönderi paylaşması gereken bu uygulamada paylaşım yapana kadar başkalarının gönderilerini görmeniz mümkün değil.

BeReal kullanımında arkadaş olduklarınızın bildirimlerini sürekli almak aslında bir süre sonra da zorunluluk haline veya baskı altında kalmanıza neden olabilir. Uygulama, gönderi paylaşmanız ve arkadaşlarınızın paylaşımlarına anında açıp bakmanız için gün içerisinde kullanıcıyı bildirim yağmuruna tutuyor. Bu yaz bereal Z ve Y kuşağı kullanıcıları arasında gerçekten ilgi görmeye başladığı zaman insanların uygulamayı kullanma biçiminde değişikliklerde olmaya başladı. Bu platforma daha fazla insan katıldıkça ve BeReal çevreleri büyüdükçe, bazı kullanıcılar günlerinin çoğu zamanını paylaşım yaparak geçirmeye başladılar. Bu da uygulamanın cazibesini daha çok artırdı.

BeReal, şu anda senenin başında ve ortasındaki kadar hızlı kullanıcı elde edemiyor olsa da kendini güncelleyerek modern çağın yeni günlük tutma biçim olacak gibi duruyor.

⚠️​⚠️​⚠️​

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Instagram CEO’sundan Fotoğraflar için Geri Dönüş Açıklaması: Eskisi Gibi Ön Plana Çıkacak

Özellikle geçen yıl Instagram, TikTok ile yarışabilmek için kendi vizyonundan çıkarak görsellerden çok Instagram videolarına...

25 Ocak 2023

Chat GPT-3 Yapay Zekanın Doruk Noktası

GPT-3, kapsamlı öğrenme yöntemleri kullanarak insanlarla benzer metinler yazabilen bir yapay zeka dil modelidir. GPT...

24 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu