Sertan Kırço ve Haberciliğin Dijital Dünya ile Evrilmesi

Gamze Şakrak
Editör
3 Ağustos 2022

Haberci ve aynı zamanda dijital içerik üretici olan ve bu iki mesleği birbirine harmanlamayı en iyi şekilde gerçekleştirebilen Sertan Kırço, haberciliğin dijital dünya ile evirilmesi hakkındaki sorularımızı sizler için yanıtladı.

  1. Kendini bu sektörde nasıl/nerede görüyorsun? Sertan Kırço Kimdir?

Business Channel Türk olarak sektördeki yerimiz; TV yapımcılığı ve yayıncılığı ile dijital içerik üreticiliği arasında bir yerde konumlandırılmıştır. Tv yayıncılığı hala vazgeçilmez gücünü korurken, insanların daha çok vakit geçirdikleri yerlerdeki video ve yayınların önemi de ticari olarak bir o kadar önem kazandı. Tam da bu noktada insanlar kendi fikirleri ile kendi TV’lerini kurup dijital mecralar üzerinde kendi konularında yayın yapmak istediler. İşte o zaman, biz de TV yapımcılığı geçmişimizle dijital içerik üreticiliğini harmanlayarak işimize yeni bir boyut kazandırmış olduk.

  1. Hızlı tüketilen internet yayıncılığında sürdürülebilirlik için nasıl adımlar atılmalı?

Bu soru beni gerçekten biraz silkeledi! Sanırım bu soru üzerine hiç düşünmemişim ya da gerçekten sürdürebilirlik bu noktada şu an uzak ihtimal gibi gözüküyor. Maalesef ki internetin doğasında hızlı tüketim var. Tüm algoritmalar yenilenmek üzerine kurulu…

  1. Çok sayıda geçici okur/izleyici mi yoksa az sayıda sadık okur/izleyici mi daha önemli?

Bu soruyu iki açıdan cevap vermek isterim; yeni başlayan bir yayıncı daha geniş kitlelere ulaşıp zamanla kitlesini kemikleştirmeli. Az ama hedefinde kitlelere ulaşmış bir yayıncı da yayınlarını her zaman hali hazırda az sayıda ama sadık takipçisinin üzerine yenilerini ekleyerek veya kitlesini büyütme kaygısı olmadan yayınlarına devam etmesi önemli.

  1. Gazetecilik/habercilik ticari bir faaliyet mi? Bu sektördeki amaç ne?

Gazetecilik/habercilik, toplumun ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıkmış, bu ihtiyacı da giderirken ulaştığı topluluğu ticari faaliyetlerine dahil ederek gelire dönüştürmüştür. Asıl amaç tabii ki doğru habercilik olsa da ticari faaliyet olmadan yayın gerçekleştirmek ne yazık ki mümkün değil.

  1. Gündelik medya eleştirilerini doğru buluyor musun?

Günümüzde sosyal medya algoritmalarında üste çıkmak için sürekli yeni haber servis etmek durumunda kalınıyor. Bu haberleri servis ederken, araştırma ve kalite gibi durumları maalesef geri planda bırakıyorlar. Bu da içeriklerin kalitesini düşürdüğü gibi eleştirilere sebep oluyor.

Daha Fazlası için…

Bizi Instagram hesabımızdan ve blog sayfamızdan takip etmeyi unutmayın!

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Avatar: Suyun Yolu Filmi Nasıl Çekildi?

Yaklaşık 13 yıl önce gösterime giren ve bir 3D çılgınlığı başlatan Avatar’ın devam filmi Avatar:...

23 Ocak 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu