Avatar: Suyun Yolu Filmi Nasıl Çekildi?

Azat Meriç
23 Ocak 2023

Yaklaşık 13 yıl önce gösterime giren ve bir 3D çılgınlığı başlatan Avatar’ın devam filmi Avatar: Suyun Yolu filmi daha şimdiden beklentilerin üzerinde beğeni topladı. Cameron’ın özenli işçiliğinin eseri olan film, bu süreçte çeşitli teknolojilerin harmanlanmış bir ürünü olarak izleyiciye sunuldu.

Tüm zamanların en yüksek gişe hasılatı elde eden filmi olma unvanına sahip Avatar’ın 10 yıl sonrasında geçen yeni filmde, artık iyice çoluk çocuğa karışmış ve klan liderliğini başarıyla yürüten Jake Sully’nin bu kez ailesi üzerinden sınanmasına şahitlik ediyoruz. Filmin üzerinden kısaca geçmek gerekirse; tehdit aynı, ilk filmde kıçına tekmeyi yiyen “Hava İnsanları” sopaya doymamış olacak ki yeniden Pandora’ya ve onlara engel olmak isteyen Sully ailesine musallat oluyor. Yeni bir savaşa ve kıyıma engel olmak isteyen Jake, ailesini alıp sürgün hayatı yaşamaya razı oluyor ama belalısı Albay Miles Quaritch de mezardan dönmüş olarak peşine düşüyor.

Yönetmen ve Film İlişkisi

Cameron, yeni Avatar filmi ile bizi aksiyon dolu ve heyecan verici bir macera için Pandora’nın büyülü evrenine tekrar götürüyor ancak kendisinin karşı koyamadığı bir su fetişi var bu sebeple yeni filmin seti denizler ve tanışacağımız yeni canlılar da Pandora’nın deniz sakinleri… Pandora’da pek çok yaşam formu var, deniz canlıları da ormandakiler gibi dünya canlılarının o gezegene göre evrimleşmiş varyasyonları. Balina benzeri zeki canlılar olan Tulkun’lar filmde önemli bir yer tutuyor. Onların olduğu sekansları izlemek de keyif veriyor.

Filmin kadrosunda, Sam Worthington, Zoe Saldaña, Sigourney Weaver, Stephen Lang’in yanında bir daha Cameron ile çalışmamaya ant içmiş Kate Winslet gibi isimler var. Burada bir not düşmek durumundayım; yeni Avatar filmi benim için live action performans ile CGI efektlerin arasındaki bir türlü aşılamayan duvarın kalktığı film oldu. Aradan geçen 13 yılda Avatar’ın yaratıcı ekibi boş durmamış ve yeni tekniklerle CGI karakterlerin gerçeklik algısını mükemmele yakın bir şekilde geliştirmişler.

Aslında filmde insanı şaşırtacak o kadar çok detay var ki, bunları birbirine bağlayan bir senaryo olmasa dahi gayet iyi bir film izledik düşüncesine kaptırabilirdi bizi. James Cameron bizi bunca zaman ikinci film için bekletmenin nedenini şöyle açıklıyor: ‘’Çünkü ilk film o kadar iyiydi ki ikinciyi tam olarak birinciye layık şekilde yapmamız için senaristlerle birlikte senelerce çalıştık.’’

Bu açıklama 2014’te vizyona girmesi beklenen filmi 8 sene kadar geciktiren açıklamadır. Bununla birlikte üç devam filminin daha eklenmesi ve daha önce hiç elde edilmemiş bir başarı olan sualtında performans yakalama sahnelerini filme almak için yeni teknoloji geliştirme isteği, mürettebatın üzerinde yazım, yapım öncesi ve görsel efekt konularında daha fazla çalışmaya zaman tanımak 8 seneyi aşkın bir süre istedi.

   

CGI Teknolojisi

Milyarlarca partikülden oluşan bu efektleri yaratmak çok zor ama Avatar: Suyun Yolu filmi bu zorluğu aşmış. İlk kez bir efekt filminin içine bu kadar girip o alemin gerçekten var olabileceğinize inandırıyor sizi. Filmde insan hareketlerinin üç boyutlu bir sanal dünyaya aktarılması için hareket yakalama (motion capture) isimli bir teknoloji kullanıldı. Bunun yanı sıra yapay zeka algoritmalarından kameralara birçok yenilik getiren teknolojiyi içinde barındırıyor. Suyun altında ve üstünde bulunan kameralar tarafından kaydedilen ve hareket yakalama teknolojisi kullanılarak oluşturulan görüntüler, yeni geliştirilen yapay zeka algoritması tarafından tek bir sanal görüntü oluşturacak şekilde tasarlandı. Bu müthiş görüntü kalitesi elde edilmek için yaklaşık 7-8 sene beklenildi.

Bugün itibariyle IMDB de 8.0/10 puanda olan James Cameron, yeni Avatar filminde hedefine ulaşmış görünüyor, bu film gerçek bir sinemaya gitme bahanesi ancak ülkemiz sinemaları özelinde bu filme bilet alırken projeksiyon kalitesini mutlaka sorgulayın yoksa 3D gözlükler nedeniyle kararan bir ekranda film izleyebilirsiniz.

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici...

2 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu