Pazarlama Türleri #2

Gamze Şakrak
Editör

Pazarlamanın evrilmesi ile birlikte birçok farklı pazarlama türü ortaya çıktı. Yeni yeni hayatımıza giren pazarlama türlerini yakından görelim…

Gerilla Pazarlama

Gerilla pazarlama, marka bilinirliliği ve satışları arttırmayı amaçlayan bir pazarlama yöntemidir.

Gerilla pazarlama kampanyaları genellikle yaratıcı ve yenilikçi stratejilerle kurgulanır. Gerilla pazarlamasının konsepti, viral içerikler üretip, potansiyel müşterilerin gözünde ve tüketici gözünde marka değerine kolay ve hızlı bir katkı sağlamaktır.

Viral Pazarlama

Geleneksel pazarlama türlerinden biri olan ağızdan ağıza pazarlama (WOM), evrimleşerek viral pazarlama haline gelmiştir.

Verilmek istenen mesajın sosyal medyada daha geniş kitlelere veya sitelere aktarılmasını sağlayan bu yöntem ile potansiyel müşteriler ve tüketici arasında da bir iletişim sağlanmış oluyor. Bu sayede marka ve tüketici kitlesinin, ilgili reklamı, kampanyayı paylaşması ile giderek büyüyen, günlerce konuşulan ve insanlar tarafından özümsenmiş efsanevi reklamlar ortaya çıkıyor.

Kampanya ne kadar yaratıcı ve yenilikçi ise ulaşabileceğiniz kitle de bir o kadar büyük oluyor. Bu da viral pazarlamanın etkisini ortaya sermiş oluyor.

İçerik Pazarlaması (Content Marketing)

İçerik pazarlaması, pazarlamacıların, tüketicilerin araştırma, satın alma ve gözden geçirme sırasında müşteri çevriminin tüm evlerinde potansiyel müşterileriyle temasa geçmesini mümkün kılan, son yılların en etkili pazarlama kanalından birisidir. İçerik pazarlamasına ait bilinen ilk örnek; Traktör imalatçısı John Deere’nin kendi traktörlerinin tanıtımını, çiftçilikle alakalı yararlı bilgileri derlediği 1895 yılında yayınlanan The Furrow adlı dergisini örnek verebiliriz.

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Hızlı Yemek, Hızlı Reklam

Son yılların en tartışmalı konularından biri de zaman algımız. Saatler hızla akıp giderken günün nasıl...

27 Mart 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu