Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Azat Meriç
8 Temmuz 2023

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin bir rol oynadığı bu dönem, en üst düzey heyecanı beraberinde getirir. Ülkemizdeki ekonomik durum ve Avrupa futbolundaki yeri itibariyle yıldız futbolcuları genç ve dinamik yaşlarında Türkiye’ye getirmek pek mümkün olmuyor. Büyük futbolcular, takımlarımızın radarına düşer düşmez taraftarda büyük beklenti, medyada birbirinden farklı asparagas haber ve ekonomik olarak çöküşte olan kulüplerin üzerine binecek yeni maddi yükler getiriyor.

Bu kariyerli futbolcuların, kulüplere hiç mi katkısı yok? Tabii ki iyi performans gösterirlerse var. Ayrıca dünya basınının birkaç günlüğüne de olsa sizden bahsetmesi PR açısından önemli bir etken. Sonrası malum, nur topu gibi bir yıldız oyuncumuz var. Oynayacak mı yoksa amiyane tabirle yatacak mı? İşte bütün mesele bu. Bizim değineceğimiz nokta ise transferin en tatlı zamanları. Büyük bir heyecanla, belki de taraftarın isteğini geri çevirmemek adına gözden çıkarılan bedellerin karşılığında yapılan transferler ve onları duyurma biçimi olarak kulüplerin reklam stratejileri.

Reklam; kulakta daha fazla çınlanan, hatırlanmaya değer olan, mümkünse dillere pelesenk edeceğiniz bir kreatiflik içermesi amaçlanan tanıtım ürünleridir. Takımlar, kimi zaman rakipleriyle uğraşarak kimi zaman ise taraftarından ilham alarak başarır bunu. Bazen öyle bir noktaya gelir ki, transfer tanıtımının kendisi transferden daha ön plana çıkar. Film stüdyolarını aratmayan prodüksiyonlar, ince ince tasarlanan kurgular, göndermeler ve meydan okumalar… Tanıtıma bu denli uğraş verilmesinin nedeni kamuoyu tarafından dikkatleri üzerine çekme ve transferin herkese duyurulma isteği.

Konu reklam olunca mıhlamanın üzerindeki kaşar peynir gibi uzattık mevzuyu ama işimiz bu. Şimdi örneklere geçelim. Hem ülkemizden hem de dünyadan, kulüplerin transfer tanıtımlarıyla alakalı nasıl kreatif işler çıkardığına değinelim. Yukarıda da bahsettiğim üzere kulüpler için transfer açıklamaları gün geçtikçe daha büyük önem kazanıyor. Bu açıklamalar da transfer edilen dönem, kişi ya da taraftar için farklı anlamlar içerebiliyor. Bende naçizane bu transferleri daha iyi algılayabilmemizin için birbirinden ayırarak 2 başlıkta incelemek istiyorum.

1. Yaratıcı İşler

1.1 Rafael – Başakşehir

Başakşehir, genç yaşlardan itibaren Manchester United’da kendini gösterip kanıtlayan, ardından Olimpique Lyonnais kulübüne transfer olan ve başarısına başarı katan Rafael’i 2018 yazında transfer edince, esin kaynağını Ninja Kaplumbağalar’da buldu. Splinter Usta’nın 4 kaplumbağayı eğiterek büyük savaşçı haline dönüştürmesiyle Michelangelo, Donatello, Leonardo ve kahramanımız Rafael dönemin en sevilen kahramanlarını oluşturdular. Transfer videosunda Rafael’i tıpki Ninja Kaplumbağalar’daki Rafael gibi turuncu göz bandıyla izliyoruz. Tam isabet olan bir transfer tanıtımı olmuş zira Başakşehir’in sıklıkla kullandığı renk turuncu.

Dipnot: Ninja Kaplumbağalar’daki 4 karakter, Rönesans dönemindeki en büyük 4 sanatçıyı sembolize eder.

1.2 Michy Batshuayi – Beşiktaş

İsminden ötürü Batman olarak anılan Batshuayi, Beşiktaş’a transfer olunca büyük ilgi topladı. Bu ilginin farkında olan Beşiktaş yönetimi ise adına yakışır bir prodüksiyonla transferi duyurdu. Christopher Nolan’ın Kara Şövalye filmine parmak ısırtacak sahnelere sahip bu duyuru videosu, Vodafone Arena ve çevresini Gotham olarak sembolize eder. Müthiş renk ve ters açı kullanımlarıyla gizem doruğa çıkar. Bu esnada Batman ve Beşiktaş kulüp logolarının karışımından oluşan gayet kreatif bir logo gökyüzüne yansır ve Batshuayi sahneye çıkar. Her haliyle muhteşem olan bu transfer duyurusunun tek üzücü noktası, Batshuayi’nin kıyafeti.

1.3 Santi Cazorla – Villarreal

Dünya futbolunda önemli bir yeri olan Santi Cazorla, büyüyüp geliştiği Villarreal’den ayrılarak Arsenal’in yolunu tutmuştu. Bu uzun serüvenin ardından tekrar geri dönen Cazorla için stadyumda bir sirk ve bir de sihirbaz bekliyordu. Çünkü Cazorla’nın lakabı sihirbazdı ve ancak sihirle onu geri getirmenin mümkün olacağını düşünen yönetim, böylesi yaratıcı bir transfer duyurusunu tercih etti. Büyüleyici bir show ile tekrar De La Ceramica’nın çimlerine basan Cazorla’nın mutluluğu görülmeye değerdi. Bir futbolcuya sihirbaz deniyorsa ne kadar yetenekli olduğunu varın siz düşünün.

1.4 Marius Bülter – Hoffenheim

Birkaç gün öncesinin transferi olan Marius Bülter x Hoffenheim eşleşmesi oldukça nazik bir video ile karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz sene Schalke 04 forması giyen Bülter, Hoffenheim’ın defans oyuncusu Ozan Kabak ile girdiği ikili mücadele sonucu köşe direğinin kırılmasına sebep oluyor. Borcunu transfer esnasında ödemek isteyen Bülter, yeni bir köşe direği ve bayrak getirerek ‘’Özür Dilerim’’ diyor. Oldukça sempatik olan bu transfer duyurusu geniş kitlelere ulaşmış durumda.

2. Taraftarla Birlikte

Taraftarlar, takımlarının bir oyuncuyla ciddi şekilde ilgilendiğini duyar duymaz soluğu o oyuncunun sosyal medya hesaplarında alıyor. Geniş bir stalktan sonra yorum ve mesajlarla oyuncuyu etki altına almayı amaçlayan taraftarlar, transferin bu yoldan geçtiğine inanıyor. Şimdi taraftarla bütünleşen transfer duyurularına bakalım.

2.1 Announce Gundogan

Bu trendin ilk örneği, City taraftarlarınca kulübün sosyal medya yöneticisini İlkay Gündoğan transferini açıklaması için sıkıştırması sonucu yapıldı. Yoğun bir şekilde ‘’Announce Gundogan’’ yani Gündoğan’ı Açıkla olarak çevirebileceğimiz mesajlar günlerce sürmüştü. Transfer açıklanmadan önce atılan sanki bir taraftar gibi İlkay Gündoğan’ın kendisi ‘’Announce Gundogan’’ yazıp Machester City’nin twitter hesabını ekitetleyince transfer duyurulmuş oldu. 2016 yılındaki koşullar göz önüne alındığında, çok iyi RT ve fav sayıları yakalandı.

2.2 Admin Falcao Sandım

Yine aynı şekilde bir transfer örneği, bundan 3 yıl önce ülkemize gelen Falcao için hazırlanmıştı. Galatasaray resmi sosyal medya hesaplarındaki her gönderinin altına taraftarlar; ‘’Admin Falcao Sandım’’ şeklinde yorumlar atıyordu. Bu günlerce sürdü ve transferin bittiği gece Galatasaray tarafından üç alev emojisi şeklinde atılan tweete Rafamel Falcao’nun kendisi ‘’Admin Falcao Sandım’’ yazınca transfer duyurulmuş oldu.

2.3 Come To Beşiktaş

Bu örnek Beşiktaş için birçok transferin anahtarı. 2016 yılındaki yıldız transferlerinin her birini ‘’Come To Beşiktaş’’ şeklindeki sloganıyla etkileyen Beşiktaş taraftarı, kulübüne de ilham oldu. Bu sloganı benimseyen Beşiktaş Kulübü birbirinden yıldız futbolcular olan Quaresma, Pepe, Negredo ve Medel’i bu sloganla duyurdu. Oyunculuk vasat kalsa da sloganın dünyada yarattığı etki büyüktü. Her bir oyuncu bir sonraki transferi açıklanan oyuncuyu arayarak Beşiktaş’a çağırıyordu.

Bayern Münih, bu transfer duyurusundan etkilenmiş olacak ki Şampiyonlar Ligi son 16 turunda eşleştikleri Beşiktaş’a Lewandowski aracılığıyla ‘’Come To Bayern’’ şeklinde bir video hazırladı.

Her biri çok ince düşünülmüş bu kreatif işleri derlerken şahsen çok keyif aldım. Umarım siz de okurken keyif alırsınız. Metropol Digital yaratıcı işlere verdiği değerle her zaman sizinle olacak.

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Hızlı Yemek, Hızlı Reklam

Son yılların en tartışmalı konularından biri de zaman algımız. Saatler hızla akıp giderken günün nasıl...

27 Mart 2023

Gelecekte Pazarlama Dünyasını Neler Bekliyor?

Pazarlamacıların beklenmedik durumları rahatça göğüsleyebilmesi için plan yapması gerekir. Günümüz pazarlamacıları, alışılmış olan hareketlerin yanı...

28 Aralık 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu