Pazarlama Türleri #1

Gamze Şakrak
Editör

Çoğu pazarlamacının aklına gelmeyecek bir evreye girmiş bulunuyoruz; dijital pazarlama ile geleneksel pazarlamanın birleştiği bir dönem başlıyor!

Baktığınızda, “Ne kadar da basit ve eğlenceli…” diyebilirsiniz. Tabii tabii, kesinlikle öyle…

Arka planda yürütülen pazarlama stratejilerinde, aylarca kafa yorulduğu, çok başarılı kampanyaların ardında, gecelerin sabahlarla birleştiği ve ilk çıkan fikrin 2354766 kez evrildiği (Bakın bu sayıyı kendiniz bile okumadınız.) bir dünya bulunuyor.

Peki, pazarlamanın ne olduğuna ve çeşitlerine dair neler biliyoruz? Pazarlamanın genel tanımı için; ürün, yetenek ve hizmeti değere dönüştürmek diyebiliriz.

Pazarlamanın kolları ise reklam kısmında devreye giriyor. İşte, her gün karşımıza çıkan pazarlama ve reklam taktikleri;

Influencer Marketing (Sosyal Medya Ünlüleriyle Pazarlama)

Sosyal medya hesaplarında belli bir takipçi sayısına ulaşmış kişilerin ürettikleri içerik yoluyla, bir ürün ya da marka hakkındaki yorumlarını ve tecrübelerini takipçilerine aktarmasına Influencer Marketing denilmektedir.

Sosyal medyanın her alanda kullanılabilir olmasından dolayı, geniş kitlelere ulaşabilmek için en kolay ve proaktif yol olarak karşımıza çıkıyor. Infuencer Marketing kavramı da bu noktada doğuyor.

Karşı Pazarlama (Contra Marketing)

Karşı pazarlama, markanın ya da firmanın bir saldırıya maruz kalması durumunda karşı tarafa cevap verme sürecini ifade etmektedir.

Her firma rakibi tarafından hedef alındığında marka değerini savunma ihtiyacı duyar. Bu tutumda pazarlama savaşlarına neden olmaktadır. Buna en iyi örnek olarak; Coca Cola, Pepsi ve Mc Donald’s, Burger King gibi markaların atışmalarıyla herkesin bilgi sahibi olduğu reklamları gösterebiliriz.

Bunun en büyük örneğini Audi’nin akıllara kazınan anahtarlık reklamında görebiliriz;

Kontrol Pazarlama

Tüketicilerin bazı ürünlere olan talebi, kamu ya da menfaat grupları tarafından bilinçli olarak ortadan kaldırılmak ya da azaltılmak istenir. Bu aşamada devreye kontrol pazarlama stratejisi girer.

Kontrol pazarlamanın temel prensibini, insan sağlığına zararlı olan ürünleri ve insan sağlığına yönelik bilinçlendirme kampanyalarını halka duyurmak olarak tanımlayabilmemiz mümkündür.

Sosyal Pazarlama

Sosyal Pazarlama, toplumun yararına olacak hizmet ya da ürünlerin duyurulması ve etki sağlaması için yürütülen bir pazarlama türüdür.

Firmaların tüketici merkezli olmaktan insan merkezli olmaya doğru evrildikleri ve kârlılığın kurumsal sosyal sorumlulukla dengelendiği evre olarak tanımlanabilir.

 

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Hızlı Yemek, Hızlı Reklam

Son yılların en tartışmalı konularından biri de zaman algımız. Saatler hızla akıp giderken günün nasıl...

27 Mart 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu