Oxford Sitem Dolu Yılın Kelimelerini Açıkladı! “Goblin Mode, Permacrisis, Gaslighting”

Çağla Şahin
18 Aralık 2022

Oxford Sözlüğü, adeta yaralarımıza tuz basacak kelimeleri takipçilerinin oyuna sundu. Yılın kelimesi seçildi seçilmesine ama insanları da derin düşüncelere boğmadı değil.

Geçtiğimiz ay Oxford Sözlüğü yılın kelimelerini, Twitter üzerinden anket açarak takipçilerine oylamaya sundu. Bu kelimeler “Goblin Mode, #IStandWith ve Metaverse” oldu. Üç kelimenin içerisinde yüzde 49,1’lik oyla yılın kelimesi “Goblin Mode” seçildi. Toplamda 2470 kişinin oy kullandığı ankette Goblin Mode en çok oyu alarak Oxford Sözlüğü tarafından yılın kelimesi ilan edildi. Peki seçilen kelime Goblin Mode nedir?

Oxford bu kelimeyi “Pişman olmadan, tembel, pasaklı veya açgözlü, keyfine düşkün, sosyal normları ve beklentileri reddeden bir davranış türü” olarak tanımlıyor. Aslında Goblin Mode, daha çok sosyal medya sayesinde hayatımıza dahil olan kelimelerden bir tanesi. Oxford’a göre bu terim ilk olarak 2009 tarihinde Twitter’da görülmüş olsa da Şubat 2022’de sosyal medyada gündem oldu. Goblin Mode COVID kısıtlamalarının kalkmasından sonra insanların normal hayata geri dönmek istememeleri yaşadıkları kısıtlamalara alışmaları sonucunda daha fazla yaygınlaştı.

Sürekli rahat giyinmek, yağlı saçlar, sezonlarca dizi izlemek, uyku düzeni olmaması, doğru düzgün iletişim kurmamak yani tam anlamıyla “insanlıktan çıkmak”, “Salmak” gibi bir anlama sahip. “Normalde düzenli yemeğimi yer, işlerimi hallederim ama goblin modundayım canım o yüzden 1 sezon dizimi bitirir öyle yatarım, kalkınca çikolatayla kahvaltımı yaparım, su yerine de kahve içerim” gibi bir durum. Dünya, sağlıklı ve kaliteli yaşamı bir zorunluluk gibi sunmaya devam ettikçe bu duruma tepkisel kelimeler ve paylaşımlarda patlayıverdi. Her gün online müze gezmeler, ekmek yapma akımı, evde spor yapmak birde bunların hepsini aynı anda yapıp “Evde olduğum her dakikamı değerlendiriyorum canım” mottosu vardı. İşte goblin modu bunun bir zorunluluk olmadığına, insanlığın içinde arada bir insanlıktan çıkmanın da olduğunu gösteren çok da yerinde olan bir tepki. Goblin modu bir isyan, toplumsal beklentileri tamamıyla reddeden bir yaşam tarzı olarak hem iş dünyasında hem de sosyal ilişkilerde ezberin bozulduğu bu dönemin ruhuna oldukça uygun görünüyor.

 

Yılın kelimesini seçen diğer otoriteler de Goblin Mode benzeri tercihler yaptı

 

Yılın kelimesini ilk yayınlayan sözlük Collins’ti. İngilizcede kalıcı anlamına gelen “Permanent” ile kriz anlamına gelen “Crisis” kelimelerinin birleşmesiyle oluşan “Permacrisis”, uzun süren güvensizlik ve istikrarsızlık dönemini bizlere ifade ediyor.

Diğer bir otorite olan Merriam- Webster sözlüğü ise yılın kelimesinin “Gaslighting” olduğunu açıkladı. İkili ilişkilerde taraflardan birinin kendi çıkarı için karşı tarafı davranışı ve sözleriyle yanıltarak şüpheye düşürmesi anlamına gelmektedir. Yani bir manipülasyon yöntemi diyebiliriz.

Goblin Mode, Permacrisis ve Gaslighting… Bu kelimelerin her biri aslında insanlığın işleyişini gösteren kelimeler. Belki de var olan düzene bir tepki olarak doğan bu kelimeler, önümüzdeki sene daha iyi olmamız üzerinde düşünmemize sebep olur.

Yılın kelimeleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizin duygu durumunuzu yansıtan kelime hangisi?

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Instagram CEO’sundan Fotoğraflar için Geri Dönüş Açıklaması: Eskisi Gibi Ön Plana Çıkacak

Özellikle geçen yıl Instagram, TikTok ile yarışabilmek için kendi vizyonundan çıkarak görsellerden çok Instagram videolarına...

25 Ocak 2023

Chat GPT-3 Yapay Zekanın Doruk Noktası

GPT-3, kapsamlı öğrenme yöntemleri kullanarak insanlarla benzer metinler yazabilen bir yapay zeka dil modelidir. GPT...

24 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu