NFT İşlem Hacmi Düşüşü İstikrarlı Bir Şekilde Devam Ediyor!

Çağla Şahin
8 Kasım 2022

Dune Analytics’in NFT işlem hacmini incelediği raporda, haftalık NFT işlem hacminin 2022 senesinin başından beri yüzde 98 düşüş yaşadığını belirtiyor.

NFT, çıkış yaptığı günden beri fazlasıyla popüler bir hale gelmiş olsa da, yakın zaman önce Dune Analytics’in açıklamış olduğu verilere bakıldığı zaman, dijital sanat eserleri popülaritesini maalesef ki kaybediyor.

NFT işlem hacmi, geçtiğimiz yılın son zamanlarında ciddi bir yükseliş göstererek en ihtişamlı dönemini yaşamıştı. Bu yılın ilk dört aylık döneminde de istikrarlı bir seyir izleyen NFT piyasası, Terraform Labs’ta yaşanan büyük çöküş sonrasında NFT pazarı da düşüş göstermeye başladı.

Dune Analytics’in yayımladığı rapora göre, blok zinciri alanında haftalık NFT işlem hacmi 2022’nin başından beri tam olarak 114,4 milyon dolara düştüğü gözlemleniyor. Bu rakam ocak ayının sonunda görülen 6,2 milyar dolarlık seviyeden yüzde 98’lik bir düşüşü gözler önüne seriyor. NFT pazarının lider konumuna sahip olan OpenSea de geçtiğimiz aylarda satışların yüzde 75 oranında düştüğünü duyurmuştu. Peki NFT işlem hacminde yaşanan düşüşün sebebi nedir? Soruları aklımızda beliriyor. NFT düşüşünün en büyük nedenlerinden birisi, ünlü NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’ın popülerliğindeki azalma olduğu tahmin ediliyor.

Bir NFT’ye sahip olan cüzdan sayısında artış görülüyor

NFT’ler genel olarak cazibesini kaybediyormuş gibi görünse de en az bir NFT’ye sahip olan cüzdan sayısı, ocak ayının sonundan günümüze kadar 3,36 milyona kıyasla 6,14 milyona yükseldi. Markaların da henüz NFT piyasasından kendilerini çekmediklerini söyleyebiliriz.

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici...

2 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu