“Multitasking” Olmak Bir Sorun mu?

Gamze Şakrak
Editör

Koronavirüs pandemisi nedeniyle varlığını daha çok hissettiren dijital varlıklar ve teknoloji zihnimizi yoran hem dikkatimizi dağıtmaya hem de dikkatimizi çekmeye yönelik milyonlarca uyaranla bizi çevrelemiş durumda.

Dijital araçlarla daha çok bağlandığımız sosyal medya hesapları her ne kadar bizim profillerimiz olarak görünse de profillerimizi açtığımızda bizimle doğrudan bağlantısı olmayan birçok paylaşımı bize sunuyor.

Bir tarafta videolar izlerken diğer tarafta çekilmiş arkadaş fotoğraflarına bakma süreci bitmeden diğer tarafta da bir online mağazaya gözümüz takılıyor.

Beynimiz adeta multitasking olmak isterken, otobüs yolcuklarında yaşanan o sersemlemiş etkiye maruz kalıyor.

Beynimiz, görüntüler arasında birden fazla işe aynı anda bağlantı kurmaya programlanmadığı için odaklanamıyor.

Zaten insan tek bir noktaya odaklanmaz mı?

Sosyal mecraların yarattığı bu karmaşıklık bizlerde multitasking etkisi yaratıyor. Rivayetlere girmeden yapılan bilimsel araştırmaları dikkate aldığımızda ise multitasking olmanın pek bir faydası olmadığı söylenebilir.

Stanford Üniversitesinde yapılan araştırmada aynı anda birden fazla medya türüyle sık sık iletişim kuran insanların basit bellek görevlerinde kötü performans gösterdiği ortaya koyuldu. Yani tek bir işe yoğunlaşanların çok daha verimli ve üretken oldukları ortaya çıktı.

Günümüzde multitasking olmak bir zorunluluk da olsa biz sıralama mantığı ile odaklandığınız tek işi sonuçlandırıp, diğerine geçmenizi ruhsal ve fiziksel sağlığınıza daha faydalı olacağını öneriyoruz 🙂

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Instagram CEO’sundan Fotoğraflar için Geri Dönüş Açıklaması: Eskisi Gibi Ön Plana Çıkacak

Özellikle geçen yıl Instagram, TikTok ile yarışabilmek için kendi vizyonundan çıkarak görsellerden çok Instagram videolarına...

25 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu