Michelin Yıldızlı İstanbul Restaurantları

Azat Meriç

Michelin Rehberi’nin 39’uncu ve en yeni şehri olan İstanbul’un yıldız kazanan restoranları belli oldu.

Kazananları paylaşmadan önce Michelin Yıldızı nedir? Ne amaçla böyle bir unvan restoranlara uygun görülüyor? Hangi tarihten itibaren verilmekte ve kaç adet Michelin Yıldızlı restoran bulunmakta, bunları da bilmek istersiniz diye düşündüm.

Gastronomi alanında dünyanın en önemli referanslarından biri Michelin Rehberi’dir. Yeme içme kültürü insanları harekete geçirebilen en önemli faktörlerden biridir. Dünyanın dört bir yanında bulunan ustaların kendi sofralarından tatma isteği, her yıl milyonlarca insanın yola çıkmasında motivasyon kaynağı oluyor. Michelin’in Yıldızı da bu alanda en önemli referanslardan biri olarak görülüyor. Peki bu yıldız nasıl ortaya çıktı?

Michelin, günümüzde de faaliyet gösteren, 1850’li yıllarda Andre Jules ve Edoudard Michelin kardeşlerin kurduğu Fransız bir araç lastiği markası. O yüzden Michelin Rehberi sadece gastronomi alanında değil reklam alanında da örnek alınması gereken bir vaka.

Michelin kardeşleri, araç lastiği satışının düşmesi ile birlikte “satışları nasıl yükseltebiliriz?” diye düşünürken akıllarına bir rehber hazırlamak geliyor. Bu rehber sayesinde Fransa’daki saygın araba sahiplerine ülkedeki en iyi restoran ve kafeleri önermeyi planlıyorlar.

Bunların hepsinin asıl amacı insanları yola çıkmaya teşvik etmek. Tüm bu fikirleri kafalarında kurgularken 1.Dünya Savaşı nedeniyle rehber bir süreliğine erteleniyor. Savaşın bitince rehber içeriğini günün şartlarına uygun olarak restoran ağırlıklı yapmaya başlıyorlar.

Dünyaca ünlü şeflerin hayalini süsleyen yıldız işte bu. Rehberi oluşturma sürecinde üç aşamalı bir derecelendirme sistemi getiriliyor.

1 yıldızlı restoran: Alanında iyi bir restoran

2 yıldızlı restoran: Mükemmel lezzetleri olan ve rotanızı değiştirmeniz gereken bir restoran

3 yıldızlı restoran: Fevkaladenin fevkinde lezzetleri olan bir restoran. Sadece buraya gelmek için bile yola çıkmaya değer anlamları taşıyor.

 

Michelin Yıldızı almak için bazı kriterlerden geçmek durumundasınız ve bu kriterler 1936 yılından beri aynı. 86 senedir uygulanan kurallara göre yemekte kullanılan malzemenin kalitesi, hazırlama ve pişirme ustalığı, yemek sunumundaki yaratıcılık, siparişin fiyatının karşılığını vermesi ve tüm bu standartların istikrarlı bir şekilde uygulanması gerekiyor.

Mekanın atmosferi, menü ve mekan konseptinin tamamlayıcı olması, hizmet kalitesi, hijyen, restoranın butik ve özgün bir mekan olması, şefin kendi restoranını işletiyor olması da diğer önemli kriterler. Şefin çıraklığını ve kalfalığını Michelin yıldızı almış bir yerde geçirmiş olması da en önemli avantaj.

Peki bir restoranın Michelin Yıldızı kazanabilmesine kim karar veriyor?

Michelin bu alanda tecrübeli, meraklı, başarılı ve bu işi kendine adamış müfettişler seçiyor. Müfettişler bu alandaki çalışmalarını o kadar gizli tutuyor ki aileleri bile bilmiyor.

Müfettişler değerlendirecekleri mekana gizli müşteri olarak giriyor. Kriterlere göre değerlendirmelerini yapıp ayrılıyorlar.

İstanbul’un yeni belirlenen rotasında 2 adet yıldızı olan bir restoran ve 1 yıldıza sahip 4 restoran bulunuyor.

2 Yıldızlı TURK Fatih Tutak Restaurant

Şef Fatih Tutak’ın adından da anlaşılabileceği gibi Anadolu lezzetlerini kendi yorumuyla menüye taşıdığı Turk, Michelin yıldızının en güçlü adaylarından biri olarak ilk sıralarda gösterildi. Türk mutfağının geleneksel tatlarını köklere inerek hazırlayan ve misafirlerine sunan restoran her yemeğin bir karakteri olmasına özen gösteriyor. Özenle hazırlanmış yemeklerin olduğu Turk’un her tabağı da adeta sanat eseri titizliği ile hazırlanıyor. İstanbul’da iki Michelin Yıldızı yıldızı alan ve Bomonti’de bulunan Turk Fatih Tutak adlı restoran, Türk mutfağının lezzetlerini incelikli ve farklı yöntemler kullanarak sunmasıyla biliniyor.

Restoranın şefi Fatih Tutak, Michelin Yıldızlı Kopenhag’daki Noma ve Tokyo’daki Nihonryori Ryugin restoranlarında yetişmiş bir isim.

1 Yıldızlı Nicole Restaurant

Nicole Restaurant, 1901 yılında Fransisken rahibelerin yaşadığı Soeurs Garde-Malades (Hemşire Kız Kardeşler) Apartmanı’nın en üst katında bulunuyor. Adını binanın eski sahiplerinden biri olan rahibe Agnés Marthe Nicole’den alan restaurant, Geleneksel Türk Mutfağı konseptini eşsiz bir çağdaş yorumla harmanlayor ve şef Serkan Ersoy’un liderliğinde misafirlerine unutulmaz gastronomi deneyimi yaşatıyor.

1 Yıldızlı Mikla Restaurant

Yıllardır İstanbul’un en beğenilen restoranlarından biri olan Mikla, Michelin’in en güçlü adayı olarak görülüyordu ve tahminler yanılmadı. Tarihi İstanbul manzaralı restoran Ekim 2005’ten beri kendine has lezzetlere imza atıyor. Hem Türk hem de İskandinav ilhamıyla yaratılan menüsü olan mekanın ismi de Viking dilinde İstanbul’un karşılığı. Rafine tatları şık bir sunumla sofraya taşıyan Mikla’nın mutfağına giren malzemeler Anadolu’nun farklı köşelerinden geliyor.

1 Yıldızlı Araka Restaurant

Şef Pınar Taşdemir tarafından kurulan Araka, Yeniköy’ün denize inen güzel sokaklarından birinde müstakil bir mekânda yer alıyor. Sebze ve taze otlardan yapılan yemekleri sevenler için doğru bir restoran olan Araka, farklı aromalarla hazırlanan tabakları ve çok beğenilen tatlarıyla tanınan mekânlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

1 Yıldızlı Neolokal Restaurant

Şef Maksut Aşkar’ın imzasını attığı Neolokal Anadolu’nun yemek geleneklerini modern dokunuşlarla tabaklara taşıyan bir restoran. Gelecek nesiller için geçmişle köprü olacak lezzetler sunan Neolokal’deki her tabakta Anadolu’nun geleneklerini deneyimlemek mümkün. Her yemeğinde toprağa duyulan saygının gösterildiği Neolokal Michelin’i sonuna kadar hak eden yerlerden bir tanesi.

Michelin Guide’ın İstanbul için belirlediği 53 restoran bulunuyor. Bu büyüleyici şehrin kültür ve damak tadının harmanlandığı mekanları merak ediyorsanız Michelin Guide’ın kendi sitesindeki listeden mekanları inceleyebilirsiniz.

https://guide.michelin.com/tr/tr/istanbul-province/istanbul/restaurants

 

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Hızlı Yemek, Hızlı Reklam

Son yılların en tartışmalı konularından biri de zaman algımız. Saatler hızla akıp giderken günün nasıl...

27 Mart 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu