Markaların Kuruluş Hikâyeleri #1

Gamze Şakrak
Editör
17 Eylül 2021

Yıllardır aşina olduğumuz o dev markalar hep var mıydı? Nasıl kuruldular? Dev markaların yolculuk hikâyeleri ve ilham alabileceğiniz kesitler…

KFC

10 yaşından itibaren birçok iş deneyimleyen ancak hiçbirinde dikiş tutturamayan Colonel Harland David Sanders, en nihayetinde yemek yapmaya olan ilgisini görmezden gelememiş ve Corbin şehirinde bir benzin istasyonu, kafe ve motel satın alarak, benzin almaya gelen müşterilere yemek servisi sağlamıştır.

Leziz soslu kızarmış tavukları ün kazanmaya başlayan Sanders, tarifini yüzlerce restorana satmaya çalışmış ancak hepsinden olumsuz geri dönüş almıştır.

Pes etmeyen ve tarifine güvenen Sanders, rivayete göre, eşsiz tarifini başvurduğu 1009’uncu restorana satmayı başarmış ve aynı zamanda markanın yüzü olmuştur.

Sanders’ın ilk dükkânı ise günümüzde, Harland Sanders Cafe and Museum olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Barbie

Kızı Barbara Handler ve arkadaşlarının oyun oynadığı esnada, küçük oyuncak bebekler yerine o zamanlar yalnızca kartondan üretilen yetişkin görünümlü bebeklerle vakit geçirmeyi tercih ettiklerini gören Ruth Handler, 3 boyutlu yetişkin oyuncak bebek tasarlamaya karar verir.

Fikrini, oyuncak şirketi Mattel’a sunan Handler ilk aşamada reddedilse de pes etmedi ve Almanya’ya giderek, aklındaki yetişkin görünümlü bebek için özel bir terzi ile bir örnek tasarladı.

Handler’a karşı daha fazla direnemeyen ve fikri olumlu bulmaya başlayan Mattel, 1959 yılında Barbie’yi piyasaya çıkardı.

Lamborghini

Koca ve hantal bir traktörden, hayallerin ve tutkunun bir araya gelerek zarif bir tasarıma dönüştüğü Lamborghini, ilk aşamada, İkinci Dünya Savaşı’ndan arta kalan malzemelerle, çiftçilerin sorunlarına çözüm bulunan bir girişim hareketiydi.

Ferruccio Lamborghini, arabalara ve tamire olan ilgisi sayesinde çiftçilere yardımda bulunurken, bu durumu zamanla meslek edindi ve oldukça büyük başarılara imza attı.

Artık parçaları sıfır olan traktörler üretmesi gerektiğini fark eden Ferruccio, soyadını kullanarak bir traktör markası kurdu.

Küçüklüğünden beri arabalara olan tutkusundan dolayı kendisine çeşit çeşit Ferrari alan Ferruccio, tüm Ferrari marka otomobillerinde aynı debriyaj problemi ile karşılaştı.

Bu sorunu Enzo Ferrari ile görüşmek isteyen Ferruccio, Ferrari tarafından sert bir şekilde reddedildi!

Bu durumun üstüne, debriyaj sorununu kendisi çözmeye karar veren Ferruccio, eski Ferrari çalışanlarını da işe alarak yalnızca 4 ayda Lamborghini 350 GT modelini üretti ve Lambo efsane modelleri ile günümüzde herkesin hayallerini süsleyen bir marka olmayı başardı.

Netflix

Bir zamanların en popüler aktivitesi olan DVD kiralama akımına yeni bir soluk getiren Netflix, gel-kirala-izle ve getir prosedürünü adeta tarihe göndü!

DVD’leri müşterilerine kargo ile gönderen Netflix, aynı zamanda kullanıcılarına çeşitli testler sundu ve bu testlerin sonucuna göre film paketleri önermeye başladı.

2007 yılında ise kullanıcılarına kişisel bilgisayarlarından film izleme olanağını sunan Netflix, birçok kullanıcıya hitap edebilecek bir prosedür ile ağını genişletmeyi başardı.

Netflix için sürekli ilerleme ve yenilik odaklı bir marka diyebiliriz.

#KomuoyunaSorduk

Bugün herkesin konuştuğu dev markalar bir zamanlar var olmamıştı, bu markaların kurulduktan sonra bu kadar büyüyebilmelerindeki sır ne?

Birçok kez batan ve yok olmanın eşiğine gelen günümüzün trilyonluk markaları, nasıl oldu da tekrar ayağa kalkabildi?

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu