Markalar için Bir İçgörü Okyanusu: TikTok

Gamze Şakrak
Editör
11 Haziran 2021

Kullanıcılarına kısa videolar çekme imkânı sunan TikTok’un indirme oranı 1 milyarın üzerinde! Hayır, yanlış okumadınız, biz de yanlış yazmadık…

2018 yılında popüler olan, 2019 yılında bir sosyal medya fenaomenine dönüşen ve son olarak global pandeminin tüm dünyayı eve kapatması ile 2020’nin ilk üç ayında 315 milyon indirme sağlayan TikTok, markalar için de oldukça cazip bir mecra haline geldi.

Hem kişilere hem de markalara daha işlevsel bir profil sunmayı amaçlayan TikTok, “TikTok for Business” merkezini açarak, işletmeler ve içerik oluşturucular için profesyonel hesap imkânını kullanıma sundu.

Hedef Kitle İçgörülerine Kolay Erişim

Kullanıcılar ve markalar, işletme hesabı sayesinde profillerine daha fazla bilgi ekleyebiliyor, gerçek zamanlı ölçümlere ve hedef kitle içgörülerine erişebiliyor.

Yani kullanıcılar, videolarını izleyen kitlenin yaş aralığından konumuna kadar tüm bilgilerin analizini görebiliyor ve kitlelerine göre içerik üretebiliyor.

Peki, TikTok nasıl bu kadar büyük bir fenomen haline geldi? TikTok’un Küresel Topluluk Yöneticisi Laura Savu’ya göre bunun birkaç nedeni var:

  1. Çok güçlü bir tüketim eğilimine dayanıyor.
  2. Kısa ve çok basit.
  3. Herkese video düzenleme imkânı sunuyor.
  4. Bir kullanıcının takip ettiği hesapların ötesinde içerik keşfi sağlıyor ve coğrafi sınırları aşıyor.

TikTok Kullanan Yaratıcı Markalar

23.6 K takipçisi bulunan HP, #HPCoachellaDreamland challenge’ı ile adından söz ettirdi. Hp, 6 video paylaşarak 99.3K beğeniye ulaştı.

1.6 M takipçisi bulunan Chipotle, hesabını bir marka olarak değil daha çok bir şahıs olarak kullanmayı tercih diyor. Chipotle, 183 video paylaşarak 29.7 M beğeniye ulaştı.

37.6K takipçisi bulunan Elf Cosmetics, Kash Doll’un “Ice Me Out” şarkısından esinlenerek “Eyes Lips Face” adıylabir kampanya düzenledi ve özel bir şarkı besteleyerek adından söz ettirdi. Elf Cosmetics, 3 video paylaşarak 46.7 K beğeniye ulaştı.

12.7 M takipçisi bulunan NBA, eğlenceli paylaşımlarının yanında takipçileri ile de sık sık etkileşime geçiyor. NBA, 4360 video paylaşarak 298.4 M beğeniye ulaştı.

4.6 M takipçisi bulunan Fortnite, #EmoteRoyaleContest hashtag’i ile seçilen takipçilerine bir oyun karakteri olma imkânı sundu. Fortnite, 49 video paylaşarak 161.1 M beğeniye ulaştı.

1.1 M takipçisi bulunan McDonald’s, ürün yelpazesini takipçilerine eğlenceli ve viral olan filtreler yoluyla sunuyor. McDonald’s, 32 video paylaşarak 3.5 M beğeniye ulaştı.

5.6 M takipçisi bulunan Red Bull, ekstrem sporlar yapan insanların videolarını takipçilerine sunuyor. Red Bull, 2601 video paylaşarak 88.8 M beğeniye ulaştı.

694.5 K takipçisi bulunan Apple, popüler olan video içeriklerini başarılı bir şekilde tek videoda birleştirerek, araya bir de Air pods tanıtımını yerleştirmiş. #AirPodsJUMP hashtag’i ile yalnızca kulaklık tanıtımı yapan Apple, 6 video paylaşarak 953.8 K beğeniye ulaştı.

738.5 K takipçisi bulunan Mercedes-Benz, araçlarının özelliklerini viral olan videolara yerleştirerek başarılı bir şekilde tanıtmış. Mercedes-Benz, 184 video paylaşarak 3.5 M beğeniye ulaştı.

286.1 K takipçisi bulunan Amazon, ürün çeşitliliğine dikkat çeken videolarını, TikToker’lar ile birleştirerek takipçilerine sunuyor. Amazon, 21 video paylaşarak 1.5 M beğeniye ulaştı.

595.5 K takipçisi bulunan Louis Vuitton, popüler olan video konseptlerini kendi çizgisi ile buluşturarak kullanıcılarına sunuyor. Louis Vuitton, 31 video paylaşarak 4.0 M beğeniye ulaştı.

#KamuoyunaSorduk

Paylaşımlarını en beğendiğiniz TikToker marka hangisi? Küçük çaplı bir marka olsaydınız, globalleşmek için TikTok mecrasına adım atar mıydınız? Sizce TikTok, markaların büyümesine gerçekten katkı sağlıyor mu?

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Hızlı Yemek, Hızlı Reklam

Son yılların en tartışmalı konularından biri de zaman algımız. Saatler hızla akıp giderken günün nasıl...

27 Mart 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu