Kimler Gelmiş Kimler?

Gamze Şakrak
Editör
4 Ağustos 2021

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına Yeni Katılan Spor Branşları

“Discover Tomorrow” (Yarını Keşfet) sloganı eşliğinde gerçekleştirilen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na dahil olan yeni branşlar neler oldu?

Tokyo 2020 sporcuları, sportif tırmanış, karate, kaykay ve dalga sörfü branşlarında ilk kez madalya mücadelesi verecek.

En son 2008 Pekin Olimpiyatları’nda izlediğimiz beyzbol/softbol ise yeniden oyunlara dahil edildi.

Eski Köye Yeni Adet, Neden Yeni Branşlar Eklendi?

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, genç izleyicilerin ilgisini çekmek adına popüler sokak sporlarından biri olan kaykayı, dünyanın en büyük sahnesinde ağırlamaya karar verdi.

Kaykay branşında iki farklı disiplinle yarışılacak; sokak ve park.

Tırmanma da bu sene ilk defa olimpiyat sahnesine çıkacak. Rehberli tırmanış, hızlı tırmanış ve engelli tırmanış olacak şekilde üç disiplinde yarışılacak.

Sörf de genç izleyici dinamiğinden dolayı olimpiyat takvimine eklendi. Yapay dalga havuzlarında yapılacağı konuşulan sörf müsabakalarının Tokyo’nun dışında yer alan Shidashita sahilinde yapılması onaylandı.

Mücadelesi yarım asır öncesine dayanan ve resmi olarak 2016 yılının programına eklenen karate de bu sene iki madalyalı etkinlikle yerini koruyacak.

Geçmişten Geleceğe

2020 Olimpiyatları, olimpiyat tarihinin ertelenen ilk müsabakaları olarak tarihe geçti.

Müsabakalar 2020’den 2021 yazına ertelenmiş olsa da 2020 Olimpiyatları olarak anılıyor. Hatta Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Tokyolu organizatörler, 2020 yılının marka çalışmalarının kullanılması konusunda hemfikirler. Bu da demek oluyor ki tasarımlar, televizyon grafikleri, hediyelik eşyalar, kıyafetler ve hatta atletlerin takacağı madalyalar bile Tokyo 2020 damgasını taşıyacak.

İkinci El Madalyalar Sahiplerini Bulacak

Olimpiyat müsabakasında yer alan atletler geri dönüştürülmüş cep telefonlarından ve diğer elektroniklerden elde edilen madalyaların sahibi olacak.

Tokyo 2020 organizatörleri, 2017’nin Şubat ayında, halka seslenerek eski elektroniklerini bağışlamaları için bir kampanya başlattı. Toplanan elektroniklerden çıkarılan envanterler ile de altın, gümüş ve bronz madalyalar üretildi.

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu