Kara Cuma, Süper Cuma ya da Herhangi Bir Cuma

Azat Meriç

Amerika’da başlayan, alışveriş çılgınlığı olarak bilinen ve tarihsel olarak şükran gününden sonraki Cuma gününe denk gelen Kara Cuma, bir nevi Noel hazırlığı olarak biliniyor. Başlangıcı 1952’ye dayanan günün ilk safhada herhangi bir ismi bulunmuyordu. 1960’lara gelindiğinde Kara Cuma olarak anılmasının nedeni ise halkın bu güne ilgisinin artmasından dolayı trafikle ve insan kalabalığıyla boğuşmak zorunda kalması. Bu zorluklar günün Kara olarak anılmasına neden oldu.

Her geçen gün firmaların sunduğu indirimli ürünlerin artması insanların gözünü öylesine karartmış olacak ki 2008’de New York’ta sabah 5’te açılan mağazaya akın eden müşteriler, arada kalan bir işçiyi ezerek ölümüne yol açtı. Önceki günden itibaren soğukta bekleyen müşteriler daha fazla soğukta beklememek için içeriye akın ettiklerini, bunun sonucunda da çalışanlardan birinin arbedede düşerek hayatını kaybettiğini aktarıldı.

Bu ölüm ve yaralanma olayları 2008’den itibaren hızla devam etti. Günümüze gelinceye dek Kara Cuma’da 11 kişi hayatını kaybederken 100’ü aşkın yaralanmaya neden oldu. Her alışveriş çılgınlığında bir ürünün iki ucundan tutan ve ısrarla kendine doğru çekmeye çalışan insanları görüyoruz. Son derece üzücü olan bu manzaraya her geçen yıl yenileri ekleniyor.

Bütün bu olumsuz olaylara rağmen insanları alışveriş yapmaya yönlendirmesi ve  büyük fırsatlar sunması sebebiyle Amerika’yı da aşarak dünya genelinde alışverişi özendiren bir popüler kültür olgusu olmaya başladı. İlk olarak Kanada ve İngiltere’ye uğrayan Kara Cuma, Avrupa’dan sonra Uzak Doğu’da da büyük ilgi gördü. Türkiye gibi Noel’i görece az kutlayan bir halkın bile Kara Cuma’dan ve bunun getireceği avantajlardan beklentileri var. Bu beklentiler genel itibariyle online alışveriş siteleri tarafından düzenleniyor ve büyük rağbet görüyor.

Güncel sitelerde gezinirken gündelik ihtiyaçlardan evladiyelik eşyalara birçok üründe büyük indirimler geldiğini görüyoruz. Bu rekabetten ayrılmamak için sektördeki bütün firmalar etkinliğe katılımı bir zorunluluk olarak görüyor.

Bütün bunların yanında asla bir indirim olmadığını düşünenlerin sayısı da azımsanmayacak durumda. Onlara göre sabit bir fiyatı olan ürünün önceden fiyatı gereksiz bir biçimde artırılıyor sonrasında fiyatı düşürülerek cazip bir hal aldığı imajı veriliyor. Bu durumdan kurtulmanın bir yolu var. Eğer internet alışverişi yapıyorsanız seçtiğiniz ürünü favoriler kısmında bekletip Kara Cuma’nın etkisini yani fiyat değişimini kendiniz de takip edebilirsiniz ama bununla ilgilenmeyen insanlar için bu Cuma da herhangi bir cumadan farksız…

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu