Geleneksel Pazarlama İle Dijital Pazarlama Arasındaki 10 Fark

Gamze Şakrak
Editör

Teknolojinin gelişip sosyal medyanın hayatımıza iyice girmesi ile birlikte pazarlama yöntemleri de değişiklik göstermeye başladı. Dijital pazarlamanın gelişmesi ile birlikte de geleneksel pazarlama yerini dijital pazarlamaya bırakmaya başladı.

1 ) Maliyet

Geleneksel pazarlamanın maliyeti dijital pazarlamaya oranla fazladır. Dijital pazarlamaya her an hey yerde ulaşılabilir. Ayrıca daha düşük maliyetle daha çok kişiye ulaşılır.

 

2 ) İletişim

Geleneksel pazarlamada kaynaktan alıcıya şeklinde bir iletişim yöntemi vardır. Alıcı reklamı sadece dinler. Dijital pazarlamada ise kişiler reklam verene yorum yapma, soru sorma gibi fırsatlar yakalarlar kimi zaman ise reklamı paylaşarak katkı sağlar.

 

3 ) Zaman Kavramı

Geleneksel pazarlamada kampanya kurgusu uzundur. Ayrıca herhangi bir yanlış yapıldığı zaman bu yanlışın giderilmesi de oldukça zaman alır. Dijital pazarlama ise kendini kolaylıkla yenileyebilir. Ayrıca anı yakalayan paylaşımlar ile de insanların dikkatini çekebilir.

 

4 ) Tüketici İletişimi

Geleneksel pazarlamada tüketici markaya e-mail, mektup ya da telefonla ulaşırken dijital pazarlama yöntemi ile ise tüketici reklamı görür görmez sosyal medya aracılığı ile yorum yapabilir. Geleneksel pazarlamada iletişim müşteri ile marka arasında iken dijital pazarlamada yapılan bir iletişim aynı anda birden fazla kişiye ulaşabilir.

 

5 ) Kapsam

Dijital pazarlama daha kapsamlı bir pazarlama yöntemidir. Çünkü her an her yerde müşterilere kolaylıkla ulaşır.

 

6 ) Kullanılabilirlik

Geleneksel pazarlama saatleri daha belirgindir. Dijital pazarlama ise internet sayesinde her yerde 7 gün 24 saat mümkündür.

 

7 ) Deneyim ve Zenginlik

Geleneksel pazarlama yaparken belirli kalıplara uyulması gerekir. Dijital pazarlamada ise yenilikler kolayca denenir. Farklı kurgular ile çeşitli kampanyalar düzenlenir. Etki alanı daha geniş olduğu için de farklı insanlara kolayca ulaşır ve aniden gündeme gelebilir.

 

8 ) Tüketici ile Marka Gözetimi

Geleneksel pazarlamada tüketici hakkı ve tüketicinin korunması oldukça önemlidir. Dijital pazarlamada ise müşteri ile farklı bir iletişim kurulur. Örneğin Twitter üzerinden yanlış etiket yapan bir müşteriye yaptığı yanlış hoş bir dil ile ifade edilebilir.

 

9 ) Çalışan Kişiler

Geleneksel pazarlamada halkla ilişkiler, pazarlama gibi departmanlar vardır ve çalışanlar bu tarz bölümlerde çalışır. Dijital pazarlamada ise sosyal medya bölümü ve ajanslar vardır çünkü reklamlar dijital ortam üzerinden yapılır.

 

10) Dil

Geleneksel pazarlamada dil daha resmi ve mesafelidir. Dijital pazarlamada ise daha samimi ve sıcak bir iletişim mevcuttur.

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Hızlı Yemek, Hızlı Reklam

Son yılların en tartışmalı konularından biri de zaman algımız. Saatler hızla akıp giderken günün nasıl...

27 Mart 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu