Gelecekte Pazarlama Dünyasını Neler Bekliyor?

Çağla Şahin
28 Aralık 2022

Pazarlamacıların beklenmedik durumları rahatça göğüsleyebilmesi için plan yapması gerekir. Günümüz pazarlamacıları, alışılmış olan hareketlerin yanı sıra belirsiz bir ekonomik ortamla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle pazarlama dünyasının uyum sağlama yetisine hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyor. Peki bu durum göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki 10 yıl boyunca markalar için neler değişecek? Markalar önümüzdeki dönemde müşteri sadakatini nasıl sağlayacak? 10 yıl sonra reklamcılık bizlere ne ifade edecek? Global sektör liderleri bu sorulara yanıt arayarak önümüzdeki 10 yıl boyunca marka oluşturmayla ilgili pazarlama öngörülerini paylaştı.

Reklamcılıkta başarıya ulaşmak, destek ve güvene dayalı olarak gerçek müşteri ilişkileri kurmaya bağlıdır. Fiziksel ve dijital arasındaki ayrım belirsizleşip tüketici deneyimleri daha karma hale geldikçe, alışveriş yapanlar markalar ile çok daha fazla temas noktasında sorunsuz biçimde etkileşime geçmek isteyecek. Bu noktaların gizlilik, belirli bir amaç, teknoloji ve sürdürebilirlik gibi önemli temeller üzerine yapılması gerekir. Pazarlamacıların harekete geçme konusunda tüketicilerin yükünü hafifleten deneyimler sunması ve bu deneyimlerin kapısını açması gerekir. Gizlilikle alakalı yapabilmenizi sağlayan verilerle ilgili konularla birlikte, izin yönetimi ile geleceğe hazır bir veri stratejisine gereksinim duyulabilir.

Z Kuşağı Standartları Yükseltecek Mi?

Etnik köken, ırk ve kültür bakımından en yüksek çeşitliliğe sahip olan neslin tümü 2032’de yetişkin bir tüketici haline gelmiş olacak. Z kuşağında göreceğimiz bu tüketicilerin paralarını harcadıkları yöntem ve amaç bakımından beklentileri yüksek. Hepimiz farkındayız ki Z ve Y kuşağı cinsiyet ve cinsiyet eşitliği ile alakalı gündemi de yeniden belirliyor. Ebeveynlerinden daha kritik düşünen bu tüketici grubu tek taraflı olarak, firmalar ile ürünlerde toplulukları her ne olursa olsun yansıtılmasını bekliyor.

Yani önümüzdeki yıllarda duyarlı şekilde ürün geliştirme, reklam kampanyaları, şirket kültürü vasıtasıyla insanları nihayetinde kendilerini toplumun değer gören üyeleri ve marka paydaşları olarak değerlendirmeye kalkınan markalar, geleceğin kazananları olmuş olacak.

Önümüzdeki Dönem Platformlar Daha Bağımsız Olacak

Global sektör liderlerinin araştırma ve öngörülerine göre küreselleşmiş insan ağları ve yapay zekâ destekli öneri motorları, dikkati uzun süre boyunca sürdürme konusunda geleneksel medya araçlarından üstün olduğunu gösterdi. AI tabanlı içerik oluşturma ve daha dikkat çekici durumlar da buna eklendiği zaman medya tüketimimiz, yalnızca belirli hizmetleri aktifleştirmeyle ilgili değil, unları devre dışı bırakmayla ilgili kararları da içerisinde bulunduracak. Günümüzde kullanıcıların ilgisinden para kazanan platformlar, doğrudan satışlar, Pazar yeri barındırma ve abonelikler yoluyla para kazanan platformlar haline gelecek veya bunu başarabilen platformlarla mücadele etmek zorunda kalacak. Dolayısıyla bu platformlar, marka reklamcılığına finansal açıdan daha az bağımlı halde olacak.

 

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Hızlı Yemek, Hızlı Reklam

Son yılların en tartışmalı konularından biri de zaman algımız. Saatler hızla akıp giderken günün nasıl...

27 Mart 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu