Futbol Teknolojisinde Devrim

Azat Meriç
6 Aralık 2022

2022 Dünya Kupası, 20 Kasım Pazar günü başladı. Grup aşamalarından sonra son 16 turunun da tamamlanmasıyla birlikte çeyrek final mücadeleleri başlayacak. Katar’ın ev sahipliğini yaptığı turnuvada önceki Dünya Kupası turnuvalarında olduğu gibi bazı yeni teknolojiler kullanılacak. Önümüzdeki yıllarda futbolun içine gireceğine kesin olarak bakılan teknolojiler ve özellikleri şu şekilde:

Yarı Otomatik Ofsayt Teknolojisi

Çok ince pozisyonları bile kolayca çözümleyecek kapasitede bir yenilik olarak şu ana kadar oynanan maçlarda dikkat çekiyor. Sensörlü top ile uyumlu hareket edebilen teknolojinin şimdiye kadar hakem kaynaklı tartışmalı bir pozisyon dışında sırıttığını görmedik. Bu teknoloji sayesinde oyun çok daha az süre duruyor ve izleyiciler çok daha fazla futbol izleme şansı elde ediyor.

2022 Dünya Kupası Katar'da kullanılacak yeni teknolojiler neler?

Sahanın çeşitli bölgelerine yerleştirilen hareket izleme özellikli 12 kamera ile tüm oyuncuların vücut hareketleri net şekilde tespit ediliyor. Topun içindeki Inertial Measurement Unit (IMU) teknolojisi sayesinde topun ayaktan çıktığı anı net olarak belirliyor. Top ayaktan çıktığı anda hangi oyuncunun hangi uzvunun önde olduğu yapay zeka tarafından tespit ediliyor. Yapay zeka, ofsayt anını 3 boyutlu animasyona dönüştürerek Video Yardımcı Hakem’e iletiyor ve son kararı VAR hakemi veriyor. Animasyonlar oldukça belirleyici bir şekilde hazırlandığı için hakeme pek yorum yapma şansı düşmüyor. Bu teknoloji, 2022 Şampiyonlar Ligi’nin bazı maçlarında kullanılarak test edilmişti. Dünya Kupası’nda ise tüm maçlarda kullanılacak.

Statlarda Soğutma Sistemleri Var

Mevsimsel nedenlerden ötürü aşırı sıcak olan Arap Yarımadası’nın bu güzide ülkesinde Dünya Kupası vesilesiyle kullanılmaya başlandı. Zaman zaman 30 derecenin üzerinde seyreden hava durumuna çözüm olarak geliştirilen bu teknoloji, taraftarları ve oyuncuları serinletmekte epey mahir olduğu söyleniyor.

2022 Dünya Kupası Katar'da kullanılacak yeni teknolojiler neler?

Stadyum koltuklarının altına ve sahaya yakın yerlere soğuk hava püskürten hava kanalları, sadece soğuk hava püskürtmekle kalmıyor aynı zamanda içerideki sıcak havayı da dışarıya üflüyor. Bu sayede stadyumların içi ve dışı ideal sıcaklıkta geçirilen bir turnuva yaşatıyor.

2022 Dünya Kupası Katar'da kullanılacak yeni teknolojiler neler?

 

Stadyum çevresinde soğutulan sular boru yardımıyla stadyumun içine getiriliyor. Maç öncesi ve devamında soğuk su, buhar yoluyla stadyum içine yayılarak izleyenleri ve oyuncuları serinletiyor. Gelişmiş Soğutma Teknolojisi (Advanced Cooling Tech) adıyla anılan teknoloji ilk kez bu organizasyonda kullanılmaya başlandı. İzleyenlerin oldukça memnun olduğu gözlenen teknolojinin bundan sonraki organizasyonlarda görülmesi bekleniyor.

Modern Mimariye Bir Armağan: Stadyum 974

Stadyum 974 ismindeki stadyum, “modüler” inşa tekniğine sahip ilk stadyum olarak karşımıza çıkıyor. Betonarme yapılar yerine nakliye konteynırları ve modüler çelik çerçeveler kullanılarak inşa edildi. Limanlarda ve tırların üzerlerinde gördüğümüz nakliye konteynırlarından 974 adet kullanıldı. Stadın ismi buradan geliyor.

2022 Dünya Kupası Katar'da kullanılacak yeni teknolojiler neler?

Nakliye konteynırları ve modüler çelik kullanılarak yapılan stadyum, Dünya Kupası bittiğinde tamamen sökülebilir bir yapıda. Organizasyon bittiğinde de Tunus’a gönderilecek olan stadyum tekrar orada hayat bulacak. Mimarlık tarihinde bazı dini yapılar, sanayi devriminin etkisiyle sökülüp tekrar toplanabilir olarak demir ve çelik alaşımlı malzemeden tasarlanmıştı. Bu stadyum da o döneme öykünmenin bir dışavurumu olarak düşünülebilir.

Renk Değiştiren Stat: Education City

Daha önce LED ışıklar ile renk değiştiren pek çok stat gördük ancak Education City stadyumu doğal olarak renk değiştiriyor. Stadyumun cephesinde, elmas benzeri geometrik desenler kullanıldı. Bu desenler, Güneş hareket ettikçe beyazdan griye doğru farklı renklerde görünüyor.

2022 Dünya Kupası Katar'da kullanılacak yeni teknolojiler neler?

FIFA Player Uygulaması

FIFA Player isimli uygulama ile turnuvadaki tüm oyuncuların detaylı istatistikleri takip ediliyor. Gol, asist, pas gibi klasik veriler yerine daha önce futbolda kullanılmamış verileri görebiliyoruz hem de maçın tam ortasındayken. Ortalama hız, 25 km/h üzerindeki depar sayısı, oyun disiplini, topa sahip oyuncuya uygulanan baskı miktarı gibi yeni verileri izleyenler takip edebiliyor.

https://www.youtube.com/shorts/YmbP6JcKh1A

Dünya Kupası Topu: Al Rihla

2022 Dünya Kupası’nın resmi topu Adidas tarafından geliştirildi ve Al Rihla adı verildi. Havada daha hızlı ve doğru şekilde hareket etmesi için Speedshell isimli panel şekli kullanıldı.

 

2022 Dünya Kupası Katar'da kullanılacak yeni teknolojiler neler?

Turnuvadan önce topun özellikleri hakkında konuşan Adidas Tasarım ve Grafik Direktörü Franziska Löffelmann, “Futbol daha da hızlanıyor ve hız arttıkça havadaki hassasiyet ve denge son derece önemli hale geliyor. Yeni tasarım, topun havada giderken çok daha yüksek hızda kalmasını sağlıyor” ifadelerini kullanmıştı. Tam da bu ifadenin hakkını veren bir pozisyon yaşandı. Grup aşamalarında Bruno Fernandes’in Uruguay’a attığı golde Ronaldo’nun topa teması olup olmadığı tartışılıyordu. Bu tartışmayı bitirmesi bakımından büyük beğeni topladı. Sol kanattan açılan ortada Ronaldo’nun topa dokunup dokunmadığı söz konusu olan pozisyonu toptaki sensör yardımıyla Ronaldo’nun topa doğru hareketlendiği anda herhangi bir titreşimin olmadığının kanıtlanması üzerine gol Bruno Fernandes’e yazıldı. Bu haliyle bile müthiş bir yeniliğe imza atılan top, aynı zamanda ofsayt çizgisinin daha doğru çekilmesini sağlıyor ve şarj edilebiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=psYmwUS2Jcc

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu