Fikirlerinizi Başarılı Bir Girişime Çevirmenin 10 Yolu!

Gamze Şakrak
Editör
22 Şubat 2021

Aklınızdaki işi fiile çevirmek için yeterli finansman bulamadınız mı? Bu fikri işiniz hâline getirebilmeniz için size bu finansal desteği sağlamak isteyen yatırımcılar var desek?

Evet, şaşırmayın! Yazımızdan edinebileceğiniz birkaç taktik sayesinde bu süreci kolay ve başarılı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Finans kaynağı arayışına girdiğiniz andan itibaren, fikirlerine ve konumlarına bağlı olarak 40-50 arası yatırımcı ile görüşme gerçekleştirme imkânına sahipsiniz diyebiliriz.

İş hayatında yükselmek ve start-up sürecinde başarı olabilmek isteyenler için 10 kurtarıcı başlık hazıladık;

1. Üniversite Ağları

İşletme ya da girişimcilik programları bulunan, inovatif fikirler ışığında aksiyon alan ve iyi bir network barındıran üniversitelerin etkinliklerine katılmakla başlayabilirsiniz.

Üniversiteler, bünyesinde bulunan fakülte hocalarından, mezunlardan ve misafir konuşmacılardan dolayı, güçlü yatırımcılara ve başarılı girişimci ağlarına sahiptirler.

2. İş Çevresi

Belli bir girişimci kitlesi bulunan ve yatırımcılarla iletişim kurmanın kolay olduğu şirketlerin kurucularıyla irtibata geçebilirsiniz. Onlardan tavsiye isteyerek atacağınız adımları kolaylıkla planlayabilir ve doğru kaynaklara daha kolay ulaşabilmeniz sizin adına oldukça faydalı bir planlama olacaktır.

Birçok yatırımcı, biyoteknoloji, perakende, finans, yatırım, seyahat ya da mobil uygulama geliştirme gibi pazarlarda uzmanlaştığından dolayı, bu şirketleri network’ler aracılığıyla bulma eğilimindedir.

Kendinizi bu ağlar sayesinde güvenli sulara bırakabilirsiniz!

3. Çevrim İçi Kanallar

Melek yatırımcılar bu süreçte en büyük desteği alabileceğiniz kişilerdir diyebiliriz!

Bu kişilere ulaşmak sizin için imkânsız gibi geliyorsa, yanılıyorsunuz! Alanında adından oldukça sık söz ettiren çevrim içi kaynakları kullanarak yatırımcılarla bir tür güven bağı kurabilirsiniz.

Söz konusu kaynakları aşağıda listeli şekilde bulabilirsiniz;

  • AngelList,
  • Microventures
  • LinkedIn
  • Quora

Bu kanalların yanında Facebook ve LinkedIn gibi platformlardan da destek almanız mümkün!

4. Melek Yatırımcı Ağları

Melek yatırımcı ağları, bulundukları yere göre hizmet verme eğiliminde bulunan üye tabanlı ağlardır.

Çoğunlukla, bir yatırım firması ile ağ anlaşmaları yapmak için ayrılan fonda aksiyon alırlar.

5. Yoğun Finansmanlar

Crowdfunding, yani Türkçe tabiriyle kitle fonlaması, yatırım ve fonlama sistemidir.

Kitle fonlaması çerçevesinde birçok platform bulunuyor! Sanat, bilim, ticaret, girişimcilik gibi hedeflenen sanayiler ve diğerleri gibi alanları bulunan;

  • Sermaye yatırımları
  • Krediler
  • Girişim ağları

çekirdeklerini finanse etmek isteyenler, kendilerini denemek için pek çok olanağa sahiptir.

Sektörde faal katılım gösteren şirketler, minimum seviyede rehberliğe önem vermeyen kurucular ve sosyal bakımdan gerçeküstü denilebilecek kadar iyi olan kişiler için ideal bir tercihtir.

6. Girişimcilik Toplulukları

Facebook ve LinkedIn gibi platformlar üzerinden, bölgesel teknoloji ve sektörüyle ilgili başlangıç ​​gruplarına ve etkinliklerine katılabilirsiniz.

Bununla birlikte organizasyon komitesine de yardımcı olabilir ve mümkün olduğunca çok kişiyle tanışma imkânına erişebilirsiniz. Unutmayın ki güçlü network güçlü işler başarmanın temelidir!

Fakat ivedilikle dikkat etmeniz gereken bir unsur bulunuyor! Tüm bu süreçlerden geçerken, bir insan olduğunuzu unutmamanız gerekir.

Otomatiğe bağlamış bir satış makinesi olmamalı ve hayalinize erişmek için doğru yollu doğru bir irade izlemelisiniz.

Tavsiye isterken, aynı zamanda da mümkün olduğunca öneride bulunan bir girişimci olmanızda fayda var!

7. Piyasaya Atılabilmek

Ürününüz ya da fikriniz için gerekli olan bir pazar olduğunu kanıtlamalısınız. Müşterilerin sizin ürününüz olmadan neredeyse hayatlarını sürdüremeyeceğini düşündürtmeniz gerekiyor!

Aynı zamanda da ürününüzü savunabilmeniz de gerekiyor. Potansiyel bir yatırımcı, ne kadar çok risk görürse, o kadar az yatırım yapma eğiliminde olur.

8. Araştırma ve Doküman Hazırlama

Bu tür oluşumlardan elde edilen yatırımcıların bir listesini çıkarıp elinizdeki verileri uzaktan görmeli ve akredite olan yatırımcıları bir kenara ayırmalısınız!

Fikirlerinizi düzenledikten sonra, listenizdeki yatırımcılara ulaşıp kendinizi en doğru şekilde ifade etmelisiniz.

9. Mentorlerden Destek Almak

Bir endüstri danışmanınız olmadığını varsayalım; yatırımcılar ile temasa geçmeden önce bilgili birkaç kişiyle bağlantı kurmanız ve fikir almanız en doğru karar olacaktır.

Mentorler (yönderler) size, bu yolun tehlikeli virajlarında yön gösterir ve olası kazaları engeller.

Başarılı olan bir girişimci, yani siz! Gelecekteki yatırım uzmanlarından ya da alanında önde gelen kişilerden bir olabilirsiniz…

10. Kuluçka Merkezleri

Yatırım şirketleri, tohum fonları, üniversiteler ve diğer büyük kuruluşlar tarafından sunulan hızlandırıcı programlar, en çok işe yarayan yöntemler arasında zirveye oynayanlardır.

En iyi hızlandırıcı programlardan bazıları, YCombinator ve Techstars gibi platformlardır. Haftalarca hatta aylarca sürebilen, yalnızca saygın yatırımcıların, şirket kurmak amacıyla açılan kamplarda yaptığı konuşma prosedürlerini içeren bir süreçten oluşur.

Hızlandırıcı programlar, diğer kurucularla tanışmak, endüstri danışmanlarından rehberlik almak ve bazı zorlu virajları atlatabilmek için en iyi yoldur.

Bazı hızlandırıcılar, Equity (Özkaynak) karşılığında, bir tohum yatırımı sunar ve çoğunlukla yatırımcı izleyicileri önünde bir Demo Day (Demo Günü) sunumuyla biter.

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Hızlı Yemek, Hızlı Reklam

Son yılların en tartışmalı konularından biri de zaman algımız. Saatler hızla akıp giderken günün nasıl...

27 Mart 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu