Fatih Terim X Metropol

Azat Meriç

Fatih Terim’in hem Türk Futbolunda bir ikon haline gelmiş kimliği ve kişiliği hem de karşı karşıya kaldığı zorlukların üstesinden gelişini anlattığı Grande Terim adlı belgesel Netflix’te yayınlanmaya hazırlanıyor. Çeşitli öğrencilerinin ve meslektaşlarının dilinden anlatılan Fatih Terim, ayrıca kazanma tutkusu ve mücadele hırsını aile bireylerinden duymak Metropol Digital olarak bu işi sahiplenmemize vesile oldu.

Fatih Terim’in mücadeleci tavrı herkesin malumu fakat biz bundan ziyade espritüel tarzının da farkında olarak, yurdun dört bir yanına asılan Netflix afişlerindeki sözleri, ajans ve marka diliyle değiştirdik. Bunu yapmamızdaki amaç elbette insanların yüzlerinde bir tebessüm görme isteği ve ayrıca Fatih Terim’in başarılı kariyerinin destekçisi ve takipçisi olduğumuzu gösterme isteğimizdir.

Sadece Netflix’in astığı afişler vasıtasıyla değil, halihazırda zihnimize kolayca gelen Fatih Terim sözlerini de hatırlayarak Metropol Digital bünyesinde çalışan arkadaşlarımızı bu işin bir parçası haline getirdik. Bu sayede kollektif bir Fatih Terim çalışması ortaya çıkardık ve Netflix’in başlangıcını yaptığı işe katkı sağladığımızı umuyoruz.

Amacımız elbette Netflix gibi global bir markanın taklidini yapmak değil, kendi dil ve anlayışımızla Fatih Terim’i sahiplenmek, gereken değeri göstermek ve Netflix’in gösterdiği değere katkıda bulunmaktır.

Örneklerle anlatalım:

Metropol Digital bünyesinde çalışan arkadaşımız Özge, Project Manager olarak çalıştığı için işlerimizin son tarih gününü ve işleyişini takip etmek durumundadır. Bu durum Özge’nin ‘bu iş bitti’ demeden bitmeyeceği anlamına gelmektedir. Fatih Terim, Milli Takım ve Galatasaray dönemlerinde mucizelere kalan EURO 2016 Şampiyonası ve 2018-2019 Süper Lig Şampiyonluğunu ‘Biz Bitti Demeden Bitmez’ sözünün tılsımıyla sonuna kadar mücadelesini götürerek sonunda mutlu sona ulaşmıştır.

Fatih Terim’in İtalya macerası sırasında yönettiği Fiorentina takımının Bologna karşısında kötü oynamasına rağmen kazanması sonucunda basın mensuplarının zor sorularına karşı verdiği cevap:

‘‘Finito Giocare, Resultante Importante’’ Maç bitti, önemli olan sonuç şeklinde çevrilebilecek cevaba biz de gündelik hayatımızda yaşadığımız sıradan olaylara gönderme yaparak, ‘’ la presentazione è finita, l’importante è l’approvazione del cliente’’  sunum bitti, önemli olan müşterinin onayı şeklinde çevrilen bir sözle katkıda bulunmak istedik.

Bu işi bütün personellerimizle paydaş şekilde yürüttüğümüzü bilmeniz adına ekibimize hizmet veren Ayşe Hanım’ın servisleri yaratıcılığımızı açığa çıkarmakta yardımcı oldu. Fatih Terim’in 2004 Avrupa Şampiyonası’na yorumcu olarak katıldığı bir maç sonu programında Haldun Domaç’ın platformdan ayağının kayması sonucu Erdoğan Arıkan ve Haldun Domaç’ın tam ortasında bulunan Fatih Terim, iki kişiyi birden tutmaya çalışarak düşmelerini engellemeye çalışmıştır ve başarmıştır da. Bu başarının ardından hala hafızalarda olan ‘’Bizim yanımızdakiler düşmez’’ şeklindeki sözünü dualarıyla hepimize ilham kaynağı olan Ayşe Ablamıza yakıştırdık ve Ayşe Ablamızın çay verdikleri düşmez şeklinde değiştirerek esprili bir şekle büründürdük.

Bu 3 örnekle meramımızı olabildiğince kapsamlı bir biçimde anlattığımızı düşünüyoruz. Metropol Digital olarak yeni projelerde tekrar kaliteli içerikler üretmek üzere, hoşçakalınız…

 

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu