En Büyük Kayboluş: YouTube, Netflix, TV…

Gamze Şakrak
Editör
15 Şubat 2021

Covid-19 pandemisi boyunca etrafımızı kuşatan bir konuyu ele alıyoruz bugün… Youtube–Netflix–TV üçgeni!

İlk olarak bu üçlüyü kısaca açıklayalım isterseniz;

YouTube’un İlk Adımları

Üç eski Paypal çalışanı Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim tarafından 2005 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan YouTube’un ilk videosu da kurucularından biri olan Jawed Karim’inSan Diego Hayvanat Bahçesi’nden paylaştığı video oldu.

Bu minik platformun ışığını fark eden Google, YouTube’u 1,5 yıl sonra, yani 9 Ekim 2006 yılında, 1,65 milyar dolar karşılığında satın aldı.

2005 yılında kullanıma açılan YouTube ile günümüzdeki YouTube arasında inanılmaz farklar bulunduğunu söyleyebiliriz! Kullanım açısından hem ziyaretçilere hem de kanal sahiplerine büyük kolaylık sağlayan ilk adım; kullanıcılar tarafından yapılan yorumların silinebilmesi oluyor. Akabinde videoların şikâyet edilebilmesi gibi özellikler de ekleniyor.

Kullanıcılar YouTube’u ilk aşamada şarkı dinlemek için ziyaret etse de bu platform bir süre sonra “Kanalıma hoş geldiniz!” kalıbına evirildi ve oldukça az sayıda bulunan kanal sahipleri, bu mecrada makyaj, yemek tarifi, eğlence, oyun gibi kategorilerde içerik üretmeye başladı.

Günümüzde ise 2005 yılında YouTube’a zaman zaman video yükleyen kesim, şimdilerde ise bu platformdan para kazanmaya başladı.

Netflix Nedir?

En baştan başlayacak olursak; 1923 yılında icat edilen televizyon… Oh no no no no no… Fazla başa aldık!

Biz en iyisi 80 ve 90’lı yıllara damga vuran film kiralama şirketi Blockbuster’a uzanalım… Blockbuster, kendi alanında o kadar büyüktü ki, o dönem piyasaya yeni adım atmış olan Netflix’in ortaklık teklifini bile, tabiri yerindeyse değersiz görüp reddetmişti.

Şimdilerde ise “Blockbuster neden battı?” sorusunun yanıtı “Netflix”!

ABD’de online olarak dizi, film, animasyon ve belgesel izleme olanağı sunan bir platform olarak piyasaya adım atan Netfix, artık 190 ülkede kullanılabiliyor.

70 milyonu aşkın kişiyi ekran başına kilitleyen Netflix, 2015’in son çeyreklik döneminde 12 milyar saat yayın gerçekleştirdi.

Netflix Akımına Katılmak İçin Ne Gerekiyor?

İOS ve Android cihazlara aplikasyon indirerek ya da dilerseniz web sitesini kullanarak giriş yapabileceğiniz Netflix’e ücretli şekilde aylık abone olunmanız gerekiyor.

Sunduğu tüm hizmetlere internet aracılığı ile erişebileceğiniz uygulama için internetinizin kota sınırlaması da oldukça önemli.

Fakat, internet aracılığıyla önceden indireceğiniz bir filmi ya da dizi bölümünü daha sonra internetsiz şekilde de izleyebiliyorsunuz.

Bu adımları tamamladığınızda ise alt yazılı ya da dublajlı şekilde içerikleri izleyebiliyorsunuz.

Netflix Party’sine Katılın!

Pandemi dönemindeki en büyük dertlerimizden biri de tabi ki sosyalleşememek… Fakat, size bir çözümle geldik! Netflix’in Party özelliğini kullanarak, tanıdıklarınızla uzaktan bağlantı kurabilir ve aynı anda bir dizi ya da filmi, aynı saniyesinde ve sohbet eşliğinde izleyebilme özelliğini kullanabilirsiniz.

Bu konu hakkında bilmeniz gereken ufak bir ayrıntı var! Netflix Party’ye uygulama içinden değil, Chrome üzerinden erişebiliyorsunuz.

Dikkat! #İşBirliği

YouTube için bahsetmiş oluğumuz “Kanalıma hoş geliniz!” konsepti ile birlikte aslında sponsorlu videolar da hayatımıza girmiş oldu.

2009 yılı ile birlikte YouTube’da ‘Sponsorlu Video’ özelliği kullanıma sunulmaya başlandı. 2021’in gelişi ile de #İşBirliği etiketi altındaki videolar karşımıza çıkıyor. Söz konusu #İşBirliği etiketi, artık bu mecralardan para kazanan kesim için zorunlu hâle getirdi.

YouTube Kids ve YouTube Gaming Sizlerle!

Şarkı, makyaj, yemek tarifi, eğlence ve oyun temalı yetişkin içerilerinin yanı sıra YouTube, son dönemde yaşanan pandemiden dolayı, dışarıdaki hayata karışamayan ve sosyal mecralarda daha çok vakit geçirmek durumunda kalan çocukların olumsuziçeriklerle karşılaşmamaları içinçocuklara da ayrı bir alan oluşturuyor.

Google Play ve APP Store üzerinden indirilebilen ayrı bir aplikasyon ile YouTube Kids’e ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca YouTube, oyun severleri de es geçmemiş ve 2015 senesinde YouTube Gamig platformunu kullanıma açmış.

Görüntülü Arama Motoru

Pazarlama ve bilgi iletişim mecrası olarak önemli bir konumda bulunan YouTube, artık her alanda sizlere içerik sunabiliyor.

Hatta, YouTube için bir nevi görüntülü arama motoru da diyebiliriz!

TV’ye de Bir Değinelim mi?

Bilmem hatırlar mısınız? Yazımızın en başlarında bulunan 1923 yılı, evet o kısım! İşte bu tarih John Logie Baird’in Birleşik Krallık’ın Hastings kasabasında televizyonu icat ettiği tarih.

Bir zamanlar evimizin en güzel köşesine koyduğumuz televizyonlar, neden tarihin tozlu sayfalarına gömülmeye başladı?

Aslında tozlu sayfalara gömülen şey televizyon değil, sanıyoruz ki reklamlarla ve istediğimiz içeriği nokta atışıyla bulamadığımız televizyon kanalları…

YouTube’da ve Netflix’te bulunan içeriklerin daha kişiselleştirilmiş ve erişime daha kolay olmasından dolayı, artık daha çok gündemdeler denilebilir.

Kendimize en yakın içeriği arama bölümüne yazarak bulabileceğiniz, eğlenebileceğiniz, bilgi edinebileceğiniz ve tüm bunları daha nokta atışı bir şekilde, tabiri yerindeyse kanallar arasında zaping yapmadan geçekleştirebileceğiniz platformlar, kullanıcıyı daha çok çekiyor, değil mi?

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici...

2 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu