Dijital Pazarlamada Podcast Etkisi

Gamze Şakrak
Editör
18 Şubat 2021

Vikipedia’daki bilgilere göre Podcast sözcüğü “İPod” sözcüğündeki “Pod” (küçük kapsül) ve “Broadcast” (yayın) sözcüklerinini harmanlanması ile meydana geliyor.

Podcast uygulaması şu an; Soundcloud, Apple Podcast, Google Podcast, Spotify ve Youtube gibi platformlarda en çok kullanan dijital pazarlama uygulamalarından biri!

Dijital platformun temel taşı haline gelmiş bir uygulama olan Podcast, güncel etkinlik yayınlarıyla hem keyifli hem de bilgi veren bir hizmet sunuyor. Son zamanlarda teknolojinin geldiği nokta itibariyle internet kullanıcıları, herhangi bir markanın veya işletmenin tanıtımlarını, blog’larını ve hizmetlerini okuma konusunda tembelleşme noktasına geldiği için dinleyerek bilgi almayı tercih ediyorlar.

Bunun nedeni ise bir blog’u okumaktansa, canlı olarak insan sesini duymak, bilgiyi daha çok pekiştirip, tüketici ihtiyaçlarını ve meraklarını doğrudan giderme içgüdüsüdür.

Podcast içerikleri sayesinde, değişik biçimlerde tüketilmekle birlikte potansiyel müşterilerle duygusal bir bağ kurulabilir ve diğer dijital platformlardan daha fazla güven inşa edilebilir.

Dinleyiciler, markanızı bir şirket değil bir kişi olarak görürler ve bir dinleyicinin ne hissettiğine göre marka sadakatleri de pekişir. Bu yöntem, satış pazarlama stratejisini oldukça kolaylaştıran ve kısaltan bir yöntem olacaktır.

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici...

2 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu