Clubhouse Dosyası #1-Nasıl Popüler Oldu?

Begüm Demircioğlu
Editör
10 Haziran 2021

Son 1 yıl içerisinde birçok uzman, dijital mecra yöneticileri ve dijital stratejistler “sesli içerik” konusunda oldukça önemli açıklamalar yapıyor. Dijital iletişim, içerik üretimi, arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya pazarlaması başta olmak üzere markaların sesli içerik konusuna eğilim göstermesi gerektiğini belirten uzmanlar, yeni içerik konusunda da çalışmalar başlattıklarını sırasıyla duyuruyorlar.

Pandeminin hayatlarımızı etkilediği ve sosyallikten uzaklaştığımız bu zaman diliminde “sesli içerik” platformları da yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlıyor.

Bunlardan biri, son dönemde popüler olan Clubhouse uygulaması… Her ne kadar 2021 yılı ile birlikte popüler olmuş olsa da Clubhouse, 2020 yılında kullanıma sunuldu.

Sosyal bir mecra olmasının yanında, pazarlama alanında da kullanıcılarına geniş bir saha sunuyor.

Ve Clubhouse Zirveyi Gördü!

Yalnızca iOS kullanıcılarına hizmet veren Clubhouse, başarı merdivenlerini nasıl tek bir adımda tırmandı? Beta sürümünün başlamasından kısa bir süre sonra, uygulama hızla en çok konuşulan sosyal medya platformlarından biri haline geldi ve değeri 4 milyar dolar oldu.

Clubhouse’un hızla artan popülaritesi, Elon Musk’ın attığı tweete de dayandırılabilir. Ocak 2021’de Tesla’nın CEO’su, sohbet etmek için Clubhouse’da olacağını tweetledi. Bunun üzerine uygulama, bir gecede Apple Store’un en çok indirilen uygulamalarından biri haline geldi!

Ancak, ünlülerin etkisinin yanı sıra, uygulamanın bu kadar popüler olmasının başka nedenleri de var…

Yalnızca Konuşun!

Clubhouse, diğer uygulamalara göre nispeten benzersiz bir uygulamadır diyebiliriz!

Onu diğer sosyal medya platformlarından ayıran kilit nokta, sosyal sese odaklanmasıdır. Canlı video akışı yok! metin tabanlı mesajlaşma yok! fotoğraf yükleme veya indirme yok! Sadece ve sadece konuşan ve fikir alışverişinde bulunan insanlar var.

İşte tam da bu özellik, birçok kişinin neden Clubhouse’dan hoşlandığını gösteriyor.

Düzenli kullanıcılar, seçilmiş birkaç VIP ile bir sohbet odasında olmanın ve yalnızca önemli kişilerin konuştuğunu duymanın çok daha samimi ve ilgi çekici hissettirdiğini söylüyor.

Üstelik Clubhouse’un ölçülü yapısı, sohbetlerin daha az düzensiz ve daha üretken olduğu anlamına geliyor. Oda moderatörlerine, konuşmacıların sesini kapatma ve açma seçeneği veriliyor ve katılımcıların, toplantı sahipleri tarafından konuşma için onaylanmadan önce “el kaldırması” gerekiyor.

Ayrıca bir sohbet odasındayken konuşmak için herhangi bir baskı yoktur. Sadece arkanıza yaslanıp dinlemek istiyorsanız, bunu yapabilmenizin en iyi adresidir Clubhouse.

Elon Musk, Mark Zuckerberg ve Hollywood Ünlüleri Akın Etti

Elbette uygulamanın popülerliğini devam ettirmesi için Tesla Ceo’su Elon Musk’ın gücünden daha fazlası gerekiyor. Milyarderin uygulamayı tanıtmasından bu yana, çeşitli konular hakkında konuşmak için uygulamada girişimciler, politikacılar ve A listesindeki ünlülerin uzun bir listesi bulunuyor.

Mark Zuckerberg, teknolojinin geleceğini tartışmak için 2021’in başlarında Clubhouse’da oda açıp birçok kişiyle konu üzerinde tartışmada bulundu.

Ünlülere gelince; Oprah Winfrey, Justin Bieber, Jared Leto, Drake ve Kevin Hart, uygulamayı hayranlarıyla etkileşim kurmak için kullanan birçok A listesinden sadece birkaçı. Avrupa ve Asya’daki politikacılar da ifade özgürlüğü sınırlamalarını aşmak için uygulamaya kullanıyorlar.

Açıkça, Clubhouse yıldızlarla dolu bir yer. Ve büyük isimlerin Clubhouse’a akın etmesinin bir numaralı nedeni; sohbet odasının kaydedilemez olması. Oturum sona erdiğinde, sohbet odası kaybolur ve söylenen her şey silinir. Herhangi bir kullanıcı odayı ‘Ekran Kaydı’ üzerinden kaydetmeye çalışması durumunda da kaydetmeye çalışan kişiye uygulama yasağı veriliyor.

Yetişmekte Olan Girişimciler İçin Üretken Bir Alan

Dünyayı yeni bir ürün veya hizmetle değiştirmeyi hedefleyen bir girişimciyseniz, fikirlerinizi Clubhouse’da satmayı düşünebilirsiniz. Pek çok girişimci, fikirlerini pazarlamak ve geri bildirim almak için dinleyicilerle düzenli olarak uygulamada bir araya geliyor.

Türkiye’de bir girişimcilik örneği verilmesi gerekirse kesinlikle zeytinyağı üretip satan kadın girişimci Gönül Kaplan listenin başında yer alıyor. Clubhouse üzerinden ilk satışı gerçekleştiren Gönül Kaplan, açılan E-Ticaret ve E-İhracat odalarında yapılan konuşmalar sonrası aklına gelen fikirle Clubhouse uygulamasında ilk satışını Dimes’in patronu Ozan Diren’e yapmıştı.

Clubhouse ayrıca yakın zamanda yeni gelenleri yenilikçi fikirlerle desteklemek için bir İçerik Oluşturucu Fonu başlattı. Bu nedenle, yaratıcı girişimlerinin finanse edilmesini isteyen herkes için Clubhouse bir seçenek olabilir.
Clubhouse uygulaması bundan sonra içerik üreticilerin yani moderatörlük yapanların doğrudan para kazanmasını sağlayacak. Nisan ayında yapılan açıklamayla, Clubhouse kullanıcıları profillerindeki “Para Gönder” butonuna basarak, takipte oldukları moderatörlere para gönderebilecek.

Harekete Geçin!

Eğer iOS kullanıcısıysanız ve yeni fikirlerinizi dünyaya duyurmak istiyorsanız çok gecikmeden harekete geçin. Sadece bir ürün satmak zorunda değilsiniz, sohbetinize güveniyorsanız, ilgi çekici konularda içerikler üretebileceğinize inanıyorsanız Clubhouse sayesinde kendinize yeni bir gelir kaynağı elde edebilirsiniz. Bunların hiçbirini yapmak istemiyorsanız da dünyanın eve kapandığı, sosyalleşmenin çok zor olduğu bu dönemde yeni arkadaşlıklar kurabileceğiniz, sohbetlerin tadını çıkarabileceğiniz bir uygulama elinizin altında bulunuyor.

Android kullanıcısıysanız sabırlı olun çünkü çok yakında kulübün bir parçası olacaksınız.

 

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Yapay Zekanın Oyuna Etkisi: Sanal Gerçekliğin Zirvesi

Yapay zeka (AI), oyun endüstrisini çeşitli şekillerde değiştiriyor. AI, daha gerçekçi, zorlu ve ilgi çekici...

2 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu