Cannes Yaratıcılık Festivali’nin Marketing Aklı

Azat Meriç

Dünyanın en büyük yaratıcılık festivallerinden biri olan Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, katılımcılarıyla iki yıl aradan sonra 20-25 Haziran tarihlerinde Cannes’da bir araya geldi.

Dijital dünyadaki aidiyetten; uyumluluğa, kimlikten; sosyalleşme algılarına kadar ilgi çekici konular hakkında bilgi, birikim ve istatistiklerini paylaşan konuşmacılar, dijital dünyanın hayatımızın neresinde olduğu, neresinde olması gerektiğiyle ilgili düşüncelerini paylaştılar.

Sektörümüzün odağında yaratıcılıktan ziyade işin pazarlama ve teknolojiye doğru yönlendiğinden bahseden konuşmacılar; potansiyelin ötesine geçebilecek yatırımları, sadece maddi kazancın yeterli olması sebebiyle gereken ilgiden yoksun bırakılmasının hata olduğunu belirtiyorlar. NFT, metaverse, web3 gibi dijital meta ürünlerin şu anki odak noktasının tahsil edilebilirlikle yani maddi kazançla yetindiğinin farkında olan konuşmacılar, bu bakış açısının yanlış olduğunu ve gerekli ilgiyi, desteği vererek potansiyelinin çok daha ötesine geçebilecek ürünler ve platformların ortaya çıkabileceğini düşünüyorlar. Buna örnek olarak ise Facebook’un üniversiteliler arası iletişim kurma aracı olarak düşünüldüğünü fakat nerelere vardığını gösteriyorlar. Bunun yanında Tiktok’un dansı yaygınlaştırma düşüncesiyle ortaya çıktığını ve sonrasında büyük bir dijital mecraya dönüştüğünü örneklendiriyorlar.

 

Klasik marka aidiyeti üzerine fikirlerini beyan eden konuşmacılar, eskiden bir markanın ürününü aldığımızda o markaya dair aidiyet ve sahiplik hissettiğimizi, bunun bir adım ötesinin sadakate doğru yolculuk olduğunu ama şimdiki tüketici profilinin böyle bir şeye gerek duymadığını belirtiyor. Çünkü bu dönemin tüketicileri ‘’Knowledge is Power’’ düşüncesiyle markanın felsefesi, amacı, arkasında bulunan kişileri bildikçe marka ile özdeşleşmeyi daha kolay başarıyorlar. Markayı üzerinde taşımaktansa; markaya erişmek, markayı bilmek, marka üzerine konuşmak yeni bir aidiyet biçimi olarak dijital dünyada yerini alıyor.

 

Tüm bunlar farklı ürün pazarlama yöntemlerini birlikte getiriyor. Dijital firmalar farklılaşan ürün pazarlama yöntemlerine ayak uydurmak için klasik megafon yönteminden ziyade tüketicinin tam da bulunduğu yerde kendini göstermeyi doğru bir strateji olarak kabul ediyor. Bunlar genelde tüketiciye özel olan sosyal medya mecraları ya da genç neslin epeyce ilgilendiği oyun mecraları oluyor. Oyun oynamak yeni nesil sosyalleşme araçlarının başında geldiğinden klasik manada sosyalleşme artık ikinci bir seçeneğe dönüşmüş durumda.

 

Yeni neslin kimlik algısı, cebinde olan kadar ekranda gördüğünün eşit değerde olması. Yani NFT gibi kendi kimliklerini yansıtması muhtemel olan dijital varlıklar en az cebimizde olan, gerçek ve günlük hayatta kullandığımız kimlikler kadar değerli. Şu anda çokça alınıp satılan ürünlerin gelecekte insanların daha içselleştireceği ürünler olarak saklayacağı ve kendileri gibi paha biçilemez olacağı öngörülüyor.

 

Bütün bunlar olurken Metropol Dijital olarak reklamcılığın değişen ve gelişen dijital dünyaya ayak uydurması hatta yönlendirici olarak bir adım önünde olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu benzersiz dünyadaki her platform, her meta henüz başlangıç seviyesinde ve önünde ilerlemesi gereken bir hayli yol olduğunun farkındayız. Bunun bilinciyle, bize cevizin kabuğunu sunan dijital dünyaya karşılık, cevizin özüne inmenin yollarını aramayı hedefliyoruz.

Cannes’da yaşananları ilgiyle takip ederek, sektörün geleceğindeki ışıltılara bizzat şahit olduk. Buradan hareketle yeni fikirlerin ve yüzlerin potansiyelini ortaya çıkarma ve çok çalışmanın sonucu olarak reklamcılığın seviye atlamasına yardımcı olma niyetindeyiz. Bizimle birlikte olmak isteyenlere duyurulur…

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu