B2B’de Dijital Pazarlama Yapmak

Gamze Şakrak
Editör

B2B şirketler için dijital pazarlama, diğer firmalar arasından sıyrılmak ve pazarlama araçlarını etkin bir şekilde kullanarak yükselebilmek açısından oldukça önem taşıyor.

Dijital pazarlama çalışmaları, şirketinizin müşteri ziyareti yükünü azaltır, yeni müşteri bulmanızı kolaylaştırır ve aynı zamanda sahadaki satış gücünüzü kuvvetlendirir; akabinde de pazarlama alanında yapılan maliyetlerin düşmesini sağlar.

B2B Şirketler Dijital Pazarlamadan Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Dijital pazarlama yöntemleri, marka ve müşteri arasında bir etkileşim yaratarak müşterinin karar alma sürecinde rol oynar.

Inbound pazarlama, outbound pazarlama, e-mail pazarlaması, içerik pazarlaması, SEO gibi pek çok dijital pazarlama kanalı kullanılabilir.

  • Potansiyel müşterilerin toplu olarak kümelendiği online pazaryerleri, arama motorları veya online B2B listeleme siteleri kullanılabilir.
  • Müşteriye dönüşme ihtimali yüksek olan potansiyel müşterilerin satın alma kararına yakınlığını değerlendirmek amacıyla lead toplama kampanyaları yapılabilir.
  • Kendi izinli datamıza e-mail pazarlama yapılarak farklı ürün/hizmetlerimizin çapraz pazarlaması yapılabilir.
  • B2B satışta müşteriyi eğitmek için zaman harcamak yerine ürün tanıtım videoları, interaktif kataloglar veya mobil uygulamalar kullanılabilir.
  • Marka veya ürün bilinirliğini artırmak için reklamlara yüksek meblağlar ödemek yerine SEO hizmetlerinden yararlanılabilir. Böylelikle, internet aramalarında üst sıralara çıkarak potansiyel müşterilerinizle doğru zamanda buluşabilirsiniz.
  • Konferans veya seminer gibi bütçenizin önemli bir kısmını harcamanızı gerektiren etkinlikler yerine kolay ve düşük maliyetli Webinar’lar ile daha fazla insana hızlıca içerik pazarlaması yapabilirsiniz.

Dijital pazarlama çalışmaları şirketin tüm varlıklarını (websitesi, e-ticaret sitesi, sosyal medya kanalları, takip araçları) denetler ve iyileştirir. Şirketler bu çalışmalardan faydalanarak kısa sürede yeni müşteri adaylarına ulaşabilir, daha az çabayla daha yüksek ciro elde edebilirler.

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Hızlı Yemek, Hızlı Reklam

Son yılların en tartışmalı konularından biri de zaman algımız. Saatler hızla akıp giderken günün nasıl...

27 Mart 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu