Büyük Markaların İlk Reklamları

Gamze Şakrak
Editör
8 Eylül 2021

Efsanelerin Doğuşu

Bir zamanlar boylu boyunca duvarlara asılmış afişlerden ibaret olan reklamcılık sektörü, yıllar içerisinde evrilerek markaları adeta yuttu! Bu değişimlerden başarılı bir şekilde sıyrılan markalar ise dillere pelesenk olmayı başardı.

Coco Chanel

Chanel’in ikonik parfümü haline gelmiş No5’in ilk tanıtım kampanyasında kadrajın karşısında yer alan isim Gabrielle Chanel’in kendisi oldu.

Paris’teki evinde, ünlü fotoğrafçı François Kollar’ın merceğinde yer alan Chanel, Harper’s Bazaar’ın Amerika edisyonunda da o yıl kendine yer buldu.

Arçelik

1913 yılında Chicago’da üretilen İlk buzdolabının Türkiye’ye girişi 1930’lu yılları buldu.

İlk buzdolabının Türkiye’ye gelmesi 17 yılı bulurken, Arçelik duruma el atarak kuruluşundan yalnızca 5 yıl sonra yerli üretim olan buzdolabını sundu.

1955 yılında kurulan Arçelik, 1960 yılında ürettiği ilk yerli buzdolabı ile kendini piyasaya kanıtlamış oldu diyebilir miyiz?

Gillette

“Her gece yatağıma uzandığımda, milyarlarca erkeğin sakal ve bıyıklarının uzamakta olduğunu bilmek, rahat uyumamı sağlıyor.” diyen King Camp Gillette, markasına olan güvenini hiçbir zaman yitirmedi ve asıl zanaatın düzeneği değil, jiletleri üretmek olduğunu kanıtlamak için birçok girişimde bulundu.

Harley Davidson

İki yakın arkadaşın soyadlarını verdikleri Harley Davidson motorlar, aynı zamanda bot ve montları ile de oldukça yaygın bir kitle tarafından kullanılıyor.

HOG (Harley Owners Group) olarak anılan Harley tutkunları grubu dahi bulunan bu efsane motorlar, polis teşkilatlarının, 1. ve 2. Dünya Savaşı’nın ve film setlerinin adeta başrollerinde yer aldı.

Nivea

Cilt tipinin yanında kültür, cinsiyet ve yaş gibi unsurları da göz önünde bulundurduğunu söyleyen ünlü Alman markası Nivea, adeta cildinizi ülkenize ve yaşam koşullarınıza göre adapte ediyor diyebiliriz.

Vakko

Bu büyük maceraya küçük bir şapka dükkânı ile başlayan Vitali Hakko, önünde şapka çıkartılacak bir marka oluşturdu.

Birçok sektörde başarı elde eden Vakko Group, günümüzde adeta bir saltanat kurmuş durumda.

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu