2022 Yılında En Çok Kullanılan Etiketler #Instagramençokkullanılanetiket

Çağla Şahin
27 Aralık 2022

 

Yıl sonu yaklaştıkça herkes maziye bir bakış atıyor. “2022 ne yıldı be!” cümlesini bir ay önceden duymaya başlamıştık bile. Senenin hazin sonu yaklaştıkça sosyal medya da geri kalmayıp “geriye dönüş” akımını başlattı. Özellikle instagram, kullanıcıların geride bıraktıkları seneyi birkaç fotoğrafla özetlediği gönderilerle ana sayfamızı dolduruyor. Seneyi özetlemek isteyen instagram ise “geriye dönüş” akımına 2022’de en çok kullanılan sosyal medya etiketleri paylaşarak bakın neler yaptık diyor.

Dünyanın gündemine oturan olaylardan ünlü isimlere kadar pek çok farklı etiketin bulunduğu liste oldukça kabarık… #standwithukraine hashtagi en çok kullanılanlar arasında bulunması, 2021 yılının başında Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması konusunun dünya çapında ses getirdiğini bir defa daha bizlere kanıtlıyor. Gittikçe kötüleşen ve tüketilen bu dünyada kullanıcılar çareyi gönderilerine bu etiketi ekleyerek adalet ve barış çağrısında bulunarak farkındalık yarattı. Sırayı tutan diğer olay ise Dünya Kupası oldu. Elbette birçok açıdan yıla damgasını vuran meselelerin başında Dünya Kupası da yerini aldı. Katar’da düzenlenen Dünya Kupası, turnuvayı takip eden futbol severler tarafından çokça ilgi topladı. Kimi evinden, kimi kafelerden kimi de stadyumdan turnuvayı takip etti. Futbol severler, heyecanlarını paylaşt6ıkları gönderilerine #fifaworldcup etiketini eklemeyi es geçmediler.

Taylor Swift’in Midnights albümü, Ekim ayında piyasaya sürüldüğü günden bu yana en çok dinlenen albüm olma rekorunu kırdı. Taylor Swift geçtiğimiz yıllarda hızını biraz yavaşlatmış olsa da inkâr edemeyiz ki Taylor Swift, her zaman gençliğimizin prensesiydi. Durum böyle olunca duyulan özlem ile beraber instagram etiketleri arasında #TaylorSwift instagram başlık etiketi de öne çıktı.

Diğer ön plana çıkan sosyal medya etiketleri:

  • #NFT
  • #Airfrying
  • #strengerthings
  • #bookstagram
  • #spyxfamily
  • #elonmusk

Gün geçmiyor ki kötü olay yaşamadığımız, adalet savaşı vermediğimiz günümüz olmuyor. İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin kıyafet kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafında göz altına alınması ve katledilmesinin ardından ülkede başörtüsü zorunluluğuna karşı yapılan eylemler giderek büyüde ve evrensel bir hal aldı. Dünyanın dört bir yanından kadınlar, saçlarını keserek paylaştığı videolarla İran’daki rejime karşı protestolara destek verdi. Mahsa Amini, 16 Eylül’de hayatını kaybetti. #mahsaamini başlık etiketi ise birkaç haftalık içerisinde en çok kullanılanlardan biri oldu ve şunu da belirtmek isteriz ki bu etiket kolay kolay silinmeyecek.

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Instagram CEO’sundan Fotoğraflar için Geri Dönüş Açıklaması: Eskisi Gibi Ön Plana Çıkacak

Özellikle geçen yıl Instagram, TikTok ile yarışabilmek için kendi vizyonundan çıkarak görsellerden çok Instagram videolarına...

25 Ocak 2023

Chat GPT-3 Yapay Zekanın Doruk Noktası

GPT-3, kapsamlı öğrenme yöntemleri kullanarak insanlarla benzer metinler yazabilen bir yapay zeka dil modelidir. GPT...

24 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu