Ya Kusurlarımızla Kusursuzsak?

Gamze Şakrak
Editör
25 Mart 2021

Hiçbir kıyafet askıda durduğu gibi durmaz.

Eski zamanlarda insanlık için ihtiyaçtan doğan giyim, ileriki süreçlerde süslenmek, insanları birbirinden ayrıştırmak ve statü belirlemek için bir araç olarak kullanılmıştır.

Geçmişten günümüze kadar oluşan giyim stillerini incelediğimizde, erkeklerin de kadınlar kadar süslenme arzusuna sahip olduğunu ve statü göstergesi belirtmek için giyim tarzlarını kullandıklarını gözlemleyebiliriz.

Peki, giyimde ihtiyaç unsurunun ikinci plana atılıp süslenme ve statü göstergesi amaçlı yapıldığı bu dönemde, kendimizi nasıl süsleyeceğimizi biliyor muyuz?

Ya da bu soruyu daha güncel bir şekilde soracak olursak; vücudumuzu ne kadar iyi tanıyoruz?

Alışverişe çıktığımızda, vitrinde gördüğümüz her güzel kıyafet acaba bizi olduğumuzdan daha güzel gösterebilir mi? Bu soruya cevap vermemiz gerekirse; tabii ki de hayır!

Hatta bazen insanı gıpta edecek derecede ince olan mankenlerin giydikleri o harika kıyafetler bile bizim vücut proporsiyonumuza göre bizi vasat bir hale sokabilir.

Bu yüzden ilk kuralımız kendimizi tanımak!.. Hemen şimdi kalkın ve elinize bir kalem, kâğıt alıp aynanın karşısına geçin. Başka insanlardan önce kendimizi eleştirebilecek tek insan biziz! Kendi eleştirmenin ol!

Kusurlarını… Hayır, hayır! Bu kelime yanlış oldu; aslında seni diğer insanlardan ayıran ve eşsiz kılan özelliklerini hemen not etmeye başla. Örneğin, balık etliyim, kısa boyluyum, büyük göğüslere ya da büyük bir kalçaya sahibim…

Bu özelliklerden bir tanesi bile seni yansıtıyor olabilir. Hatta beni de ve markette gördüğün o kadını ya da üst komşunu…

Bu yönlerimizi doğru bir şekilde kullanmayı bilirsek, aslında kusur olarak gördüğümüz yönlerimizin, güzelliğimizin bir parçası olduğunu fark edebiliriz.

Haydi Başlayalım!

Eğer, aynada gördüğün insanın göğüslerini vücuduna oranla büyük buluyorsan ve hatta bundan çekiniyorsan hata yapıyorsun.

Konuya objektif yaklaşacak olursak; tabii ki aynada gördüğünüz insan için straplez modeldeki kıyafetler çok doğru bir tercih olmayacaktır ama ölçüyü kaçırmadan V yakalar, degaje bölümünü açıkta bırakan kıyafetler ve ince askılar yerine kalın bantlı modeller sayesinde güzelliğinizi iyi bir şekilde ortaya çıkarabilirsiniz.

Geniş omuzlular için tercih edilmemesi gereken modeller ise kayık yaka ve vatkaların süslediği modellerden oluşuyor.

Dar omuzlara sahip olanlar, geniş düşes yakalar, omuz kısmı fırfırlı ve drapeli parçaların size çok yakışacağından eminiz.

Üst bedeninizin alt bedeninize oranla daha geniş olduğunu düşünüyorsanız, dikkatleri üst bedene çekecek kolyeler ve üzerinize tam oturan, dar kıyafetlerden kaçınmalısınız. Üst beden için alt bedeninize giydiğiniz parçalardan daha koyu tonlar kullanmalısınız ki üst bedendeki dikkatleri azaltabilesiniz.

Eğer belinizin kalın olduğunu düşünüyorsanız; omurlarınızı ya da kalçanızı belinize oranla daha geniş göstermeniz gerekmektedir. Derin göğüs dekolteli bir elbise, omuzları geniş gösteren bluzlar ve kuplu ürünler sizi daha iyi gösterecektir. Bele vurgu yapan kemerleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Eteklerinizde A kesim tercih ederek harika görünen bir proprosiyona ulaşabilirsiniz.

Bir diğer vücut tipi olan geniş basenliler! Evet siz… Pilili ve kabarık eteklerden kaçınmalısınız. Düşük belli pantolonlar da tercih etmemeniz gereken ürünlerden biridir. Yüksek belli pantolonlarınızı ise pantolonunuzla bütünlük sağlayacak renkte bir topuklu ayakkabı ile kombinlerseniz, bacak boyunuz olduğundan daha uzun görünecektir. Üst giyimde de daha koyu tonlar tercih edilmeli. Basen hattında biten ceketler ve dikine çizgili ürünler size uygun olacaktır.

Eğer orantısız bir vücuda sahipseniz; boydan tek renk elbise giymek ve elbiseniz ile aynı renkte kemer kullanmak bir illüzyon oluşturmanızı sağlar.

Eğer bacak boyunuz kısa ise boyunuzu daha da kesecek olan bilekte biten ürünler size uygun değildir. Uzun ceket ve tunikler de sizin boyunuzu daha çok keseceğinden tercihleriniz arasında olmamalıdır.

Üst bedeniniz kısa ve bacaklarınız daha uzun ise de uzun ceket ve gömlekler tercih etmelisiniz ve tabii ki en iyi kurtarıcınız dikine çizgili üstler olacaktır. Yüksek belli pantolon ve etekler sizin vücut porsiyonunuza uygun olmaz.

Eğer kısa bir boya sahipseniz kombinlerinizde monokrom dediğimiz, tek renk giyinme stilini kullanabilirsiniz. Daha çok vücuda oturan kıyafetler tercih etmelisiniz. Diz üstü etekler ve dar kesim pantolonlar size uygun olacaktır.

Son olarak, uzun boyluysanız kombinlerinizde tek renk kullanımı sizi olduğunuzdan daha uzun gösterecektir. Kendinizi renk skalalarına sokmadan giyinebilirsiniz ancak dikine çizgili ürünlerden kaçınmanız daha doğru bir tercih olur.

Fakat, yukarıda belirttiğimiz tüm bu kuralları yıkıp, kendinizi en iyi hissettiğiniz ve gördüğünüzde en mutlu olduğunuz kıyafetinizi giymekten asla kaçınmayın!

Unutmayın! Sizi ilk olarak siz beğenmelisiniz. Özgüveniniz sizi güzel gösteren tek kıyafetinizdir.

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Yapay Zeka Neler Yapai?

Conversion.ai, Jarvis isimli bir yapay zeka asistanı sayesinde kullanıcıların birkaç dakikada istedikleri metni yazmasına yardımcı...

26 Aralık 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu