We Can Do It!

Gamze Şakrak
Editör
7 Mart 2021

“We can do it!” değil “We did it!” diyeceksiniz!

Bir zamanların efsaneleşmiş ve o dönemde yaklaşık 6 milyon kadına güç vermiş olan, ikonik “We can do it!” posterine değineceğimiz bir gündeyiz bugün.

Posterde yer alan o güçlü kadın “Rosie the Riveter” yani “Perçinci Rosie” olarak biliniyor. Asıl adı ise Naomi Parker Fraley.

Birçok kişiye ilham veren ikonik başrol kadınımız, 1921 yılında doğmuş ve ailesi Pearl Harbor Baskını’nın gerçekleştiği zamanlarda Kaliforniya’ya taşınmış.

1942 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın erkekleri cepheye hapsetmesiyle birlikte fabrikalardaki işgücü azalmış ve kadınlar, elinin motor yağıyla, fabrikalardaki üretimin devam etmesini sağlamış.

Naomi de bu seferberliğe katılan onlarca güçlü kadından biri! Askeri hava üssünün makine kısmında çalışmaya başlayan ikonik güç kaynağımız Naomi, fabrikaya gelen bir fotoğrafçı için hepimizin belleğine kazınan bu pozu vermiş.

Söz konusu fotoğrafın, grafik sanatçısı olan J. Howard Miller’a gönderilmesi ile de “We Can Do It!” hareketi başlamış.

Miller, kendisine gönderilen fotoğraftan etkilenerek sarı arka font üzerine Naomi’yi adeta asırlardır oradaymış, sanki tüm kadınlara ilham vermek için bu anı beklemiş gibi yerleştirerek bu güçlü kadını herkese sunmuş.

Tarihe, Tırnakları ile Adını Kazıyan Kadınlar

Afife Jale’den Sabiha Gökçen’e, Prenses Diana’dan Süreyya Ağaoğlu’na Hillary Clinton’dan Müfide İlhan’a, Oprah Winfrey’den Sabiha Zekeriya Sertel’e, Şerife Bacı’dan Halide Edip Adıvar’a…

İlk kadın pilotu, gazetecisi, belediye başkanı, hâkimi, tiyatro oyuncusu, en sevileni, avukatı, kendi TV programına sahip olan ilk kadını… Size sayfalarca birçok başarılı ve tarihe adını ilmek ilmek örmüş, elinin hamuruyla tüm insanlığı yoğurmuş, kadın başına adını dünyaya duyurmuş birçok başarılı kadın sayabiliriz.

Geçmişten çekip aldığımız, adını hâlâ yaşatan, hayran kitleleri hâlâ yüzlercesini bulan birçok güçlü kadın var. Var olmaya da devam edecek! Edeceğiz…

RS Research’ü hayata geçiren bir kadın, Reeder markasını okumayı sevenlere sunan bir kadın, 2 milyon engelliye iş imkânı sunan bir kadın, Eurovision’u kazanan bir kadın, yüzlerce insanın okuduğu kitap serisi ile dünyanın en zengin kadın yazarı olan bir kadın, atıkların ayrıştırılması için fabrika kuran bir kadın…

21’inci yüzyılın 21’inci yılında isimler ve koşullar değişse de kadınların öncülüğünde gelişen işler asla değişmeyecek!

Bir kadın aslında yalnızca bir kadın değildir. Bir kadın aslında birçok şeydir…

We Did It!

1943’ten beri pek çok kadın hareketinin temsili görseli olan ve birçok kişiye ilham veren “We can do it” kadınına teşekkür ediyoruz. Fakat artık bu deviri kapattık! Artık görüyoruz ki ‘yapmışız’.

İlk kadından bu yana; evde, sahada, iş yerinde ve hayatın her alanında, yaşanabilir bir dünya için emek veren tüm kadınların başardıklarını biliyoruz ve görüyoruz.

Sizce de artık “We did it!” değil mi?

Tüm emekçi kadınları saygıyla selamlıyoruz…

Kadınların hakkı olan eşitlik, özgürlük ve adalet için yapılacak her hareketin yanında olduğumuzu belirtmekten gurur duyuyoruz!

Durma Dans Et!

Tüm kadınların el ele verdiği aydınlık bir dünyada buluşmak için Spotify listemizi ziyaret etmeyi unutma! Şarkının en muhteşem notasında hep birlikte…

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü/Günümüz/Gününüz kutlu olsun.

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Yapay Zeka Neler Yapai?

Conversion.ai, Jarvis isimli bir yapay zeka asistanı sayesinde kullanıcıların birkaç dakikada istedikleri metni yazmasına yardımcı...

26 Aralık 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu