Storytelling Nedir? Storytelling Markalarla İlişkisi

Çağla Şahin
20 Ocak 2023

Biz insanlar olarak var olduğumuzdan beri hep hikâye anlatıcıları olduk. Bizi diğer canlılardan ayıran en önemli nokta iletişim şeklimizdi. Eski çağlardan bu yana diğer canlılara nazaran bazı konularda hala yetersiz olsak da iletişim yeteneğimiz, bizi bir arada tutan ve birlik olmamızı sağlayan faktör oldu. Geçmiş günlerden beri anlatıyor, dinliyor ve birbirimizi anlamaya çalışıyoruz. Peki nedir bu Storytelling? Birazcık da bu hikâyeden bahsedelim.

Herkes tarafından hikâye anlatımı olarak bilinen, İngilizcesi (Storytelling) olan bu fikir, hayatımızın her alanında çok uzun zamandan beri bulunmakta. Storytelling kavramı çeşitli kültürleri oluşturan ve şekillendiren bir olaydır. Şimdi siz “arkadaşım bana ne hikayesi anlatıyorsun yine ya” demeyin. Çünkü bu fikir, günümüze kadar pek çok alanda kullanılan ve gün geçtikçe gelişen pazarlama alanında da fazlasıyla karşımıza çıkıyor.

Markaların web sitelerinde misyon- vizyonumuz ve hakkımızda gibi kendilerini anlattıkları yazıları hepimiz görüyoruz. Peki markalar bu yazıları niçin yazıyor? Hikâye anlatımı pazarlamada nasıl kullanılıyor? Sorularına bugün değinelim.

Storytelling Markalarla Olan İlişkisi

Dünyada pek çok markanın hizmet ve ürünlerini müşterilerine sunmak için kullandıkları etkili yollardan biri de hikâye anlatımıdır. Markalar ürünlerini ve kendilerini hedef kitleye pazarlama yöntemleri kullanarak sunarlar. Siz de hemfikirsinizdir ki, bir müşterinin marka hakkında düşünceye sahip olması, ürünleri doğru içeriklerle doğru zamanda satın alabilmesini ve bu şekilde markaları kendisine daha yakın görmesini sağlar. Markalar için Storytelling, müşterileri satın alma eylemine itmeden, oluşturdukları hikâye ile hedef kitleye samimiyet ve farkındalık oluşturur. Bu sayede marka imajını yükseltmeyi hedefler.

Globalleşen dünyada markalar artık hedef kitlesine yönelik pazarlama stratejileri içerisinde ürünleri satma odaklı değil, müşterilere karşı bir algı yaratmaya yönelik uğraş içerisindedir. Hikâye oluştururken markaların dikkat etmesi gereken faktörler ise şunlardır;

  • Marka ruhunu doğru bir şekilde hikâyeye yansıtmak
  • Hedef kitleyi düzgün bir şekilde incelemek
  • Vermek istenen mesajı hedef kitleye en uygun şekilde ulaştıracak iletişim aracını belirlemek

Markalar Storytelling’i marka dili, marka hikayesi, marka kimliği ve müşterilere sunulan vaatler olarak açıklıyor. Markalar vermek istediği mesajı hedef kitlenin en rahat şekilde anlayabileceği görseller ve dille aktarmalıdır. Markanın hikâyeyi duygusal, mizahi veya maceracı bir şekilde aktarması gerekir.

Müşteriler artık markalardan aldığı bilgilerle ürün satmıyor. Potansiyel müşterilerin hepsi alışveriş yapmadan önce marka hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ön araştırma yapıyor. Bu sayede marka hakkında pek çok bilgi edinmiş oluyor. Bu kısımda Storytelling müşterilerin dikkatini çekmeyi hedefliyor ve başarıyor diyebiliriz. Storytelling, müşterilerin ilgisini çeken veya içselleştiren içeriklerle istenen mesajı verebiliyor.

Anlattığımız tüm bu unsurları sağlayan markalar günümüzde fazlasıyla popüler! Şunu söyleyebiliriz ki müşteriler her zaman kendisini yakın hissettiği markalardan daha fazla alışveriş yapıyor. Yani bir markanın kendisini bir hikâye ile anlatması, bu hikâyenin de markaya hayat vermesi insanları o markaya fazlasıyla yakın hissettirir. Storytelling kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar;

  • Transmedia Storytelling
  • Visual Storytelling

Transmedia Storytelling Nedir?

Transmedia Storytelling kavramını basitçe tanımlamamız gerekirse farklı platformlardaki hikayeleri anlatmak için kullanılan etkili bir tekniktir. Bu platformlar radyo, oyunlar, sosyal medya, romanlar, televizyon, çevrim içi mecralar veya bir hikâyenin anlatılabileceği her yer olarak tanımlanabilir. Bu yöntemde her bir medya kısmı bağımsız bir hikâye deneyimi olarak işlevini görür. Dev bir yapboz şeklinde düşünürsek her parçanın anlatıma katkıda bulunduğunu söylememiz mümkün. Bu yöntemde süreç sırasıyla ilerler. Her bir parça, karakter, karakterin hikayesi ve arka planda her ne bulunuyorsa hikâyenin dünyasına detay ve zenginlik katar.

Transmedia hikayeleri, basit teknolojilere sahip medya platformlarında ya da bireylerin katıldığı gerçeklik oyunlarında, karmaşık ve heyecan verici bir şekilde yükse teknoloji alanlarında da anlatılabilir. Gerçeklik oyunları sayesinde gerçek ile hikâye arasındaki sınır ortadan kalkar. Hikâye dünyasının bir parçası olarak gerçek dünya konumları kullanılabilir ve etkileyicilik daha fazla artırılabilir.

Visual Storytelling Nedir?

Visual Storytelling kavramı, hikâyenin görsel öğeler kullanılarak hedef kitleye etkileyici bir biçimde dijital ortamda kullanmak için hazırlanan görsel öyküleştirmeler olarak bilinir. Markalar hikayelerini hedef kitleye ulaştırabilmek için kendilerine seçtikleri bir iletişim kanalı ile dijital platformlara uygun görsellerle kısa filmler yayınlarlar. Bu metodun kullanılmasının en mühim sebebi ise görsel öğrenmenin insanlar üzerinde oldukça hızlı etki yaratmasıdır.

Müşterilerin aklına kazınmak için seçilen platformlar, markaların hikâyelerini en iyi anlatabildiği alanlardır. Günümüzde internetin oldukça yaygın bir biçimde kullanıldığını düşünürsek, insanlar artık uzunca anlatılan hikayeleri okumaktan çok izleyebilecekleri video anlatımlarını daha fazla tercih ediyorlar. Bu nedenle de markaların hikayelerini daha sanatsal bir biçimde de müşterilerine aktarmaları beklenir.

Metropol Digital olarak umarız ki Storytelling kavramının markalar için olan önemini size en iyi şekilde anlatmışızdır. Storytelling markalar açısından kullanıldığı zaman etki yaratabilmek için en güçlü silahımız olabiliyor. Unutmayalım ki, her şey bir hikâye ile başlar.

 

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Hayvanların İnsanlar Gibi Yönetme Sanatı: Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Dünya

  Yapay zekâ ile yaptığımız, pek de yapay olmayan bir çalışma. Hepimizin hayatını değiştirecek gelişmeler...

9 Ocak 2023

Gelecekte Pazarlama Dünyasını Neler Bekliyor?

Pazarlamacıların beklenmedik durumları rahatça göğüsleyebilmesi için plan yapması gerekir. Günümüz pazarlamacıları, alışılmış olan hareketlerin yanı...

28 Aralık 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu