Markalarınızı Adım Adım Zirveye Taşımanın Yolu

Gamze Şakrak
Editör
25 Şubat 2021

Markalar için oldukça can alıcı bir noktaya değinelim; PR sürecinin yönetilmesi…

Söz konusu sürecin yönetimini sağlamak için eski jenerasyon iki yönteme başvuruyordu. Bu yöntemler;

  • Markanıza bağlı olan firmalarla anlaşarak, ortak şekilde PR faaliyetlerinde bulunmak.
  • Kurumsal iletişim departmanı oluşturarak, PR sürecini kendi bünyenizde yönetmek.

Türkiye’de bu iki seçeneği de halihazırda kullanan markalar bulunuyor. Fakat, yeni nesil sayesinde markanız için yeni bir alan daha oluşmuş durumda;

  • Markanızın kurumsal kimliğini oluşturmak için bir ajansla anlaşarak PR faaliyetlerini reklam ajanslarına teslim etmek!

Neden Ajanslar?

Yeni neslin oluşturmuş olduğu üçüncü seçenek, marka bilinirliğini arttırmak ve reklam sürecinizi yönetmek için en doğru bir yol!

Ajanslar, markanıza dış gözle bakabilen bir mercek görevini üstlenir.

Siz, sürekli kendini tekrar eden bir döngü ile aynı marka ve stratejilerini rutinleşmiş bir şekilde tekrar pazara sunarken, markanızın, müşterilerinizin gözünden nasıl göründüğünü fark etmeyebilirsiniz.

Aynı döngü içerisine girdiğiniz için bazı standartlarda sıkışıp kalabilirsiniz. İşte tam olarak bu durumda, ajanslar ile iletişim içerisinde olmanız, markanızın yeni faaliyetlere öncülük etmesini sağlar.

Ajansların Markanıza Katkısı Nedir?

Ajanslar, markaların pazarlama müdürleriyle, genel müdürlerle, halkla ilişkiler müdürüyle ve farklı departmanlarıyla iletişime geçer.

Fakat bu iletişim durumu bir reklam ajansı için handikap neticesindedir diyebiliriz. Çünkü bu konumdaki insanlar genellikle markanın gelir ve bilinirlikleri ile ilgilendiği için, ajanslarla aynı dili konuşabilmek konusunda zorluk yaşayabilirler.

Ajanslar, belirli stratejilerle ilerlerken, marka yöneticileri ise ajansların bu faaliyetlerini kendi uygulamalarına adapte edebildikleri oranda geri dönüşte bulunurlar.

Pazarlama departmanı ile ilgili yaşanan bir sorun ise, satış kaygısıdır!

Ajansların elinden çıkan PR faaliyetleri, markanız adına satış oranlarını arttırmanızı sağlar. Ama! Unutulmamalıdır ki ajansların asıl gayesi, marka adına gelişen algıyı ve itibarı yönetmektir.

Satış oranınız, markanızın itibarı ile doğru orantılı bir şekilde ilerler! İtibarını iyi bir konumlamaya yerleştirmiş olan marka için satış derdi de zaten olmayacaktır.

Ajanslar, markanıza devamlı olarak ve büyük ölçekteki müşterileri çekmek için çalışmalar yapar ve markanızı bu insanların gözünde iyi, hatta çok iyi konuma getirmek için çalışır!

Yapılan çalışmalar, markanın itibarına katkı sağlamak ve müşterinin marka hakkındaki algısını devamlı olarak olumlu bir yönde tutmak içindir.

Gerçekleştirilen tüm çalışmalar, aslında markanın satış değerine yansıyan uygulamalardır. Bu konunun en ama en önemli noktası ise gerçekleştirilen aksiyonların, satış oranlarına hemen ertesi gün ve inanılmaz derecede etki etmeyeceğidir.

Halkla ilişkiler ve PR süreci yönetimi uzun soluklu bir zaman dilimini göze almak demektir!

PR Çalışmalarının Karşılığı Ne Zaman Alınır?

Emek sarf ederek ve heyecanla yapılan onca çalışmanın karşılığını 3-4 ayda ve hatta 1 yıl içerisinde dahi almanız kolay olmaz! Çünkü, insanların algılarını yönetmeye çalıştığınız bir sektörün içerisindesiniz…

Müşterilerinizin gözünde, markanızın diğer markalardan daha iyi, daha kaliteli, daha düşük maliyetli, daha, daha ve daima daha olduğunu göstermeniz gerekir.

Bu durum sizin de takdir edeceğiniz gibi, uzun bir süreci kapsar.

Marka itibarı yerine yalnızca yüksek satış oranına odaklanırsanız da bu sürecin işlemesiyle ilgili sıkıntılar ne yazık ki yakanızı bırakmaz.

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Disiplinlerarası Tasarım Bize Ne Anlatır?

Disiplinlerarası tasarım dediğimiz zaman aklımıza genel olarak  farklı disiplinlere sahip olguları, kontrollü bir şekilde birleştirerek...

8 Aralık 2022

Michelin Yıldızlı İstanbul Restaurantları

Michelin Rehberi’nin 39’uncu ve en yeni şehri olan İstanbul’un yıldız kazanan restoranları belli oldu. Kazananları...

12 Ekim 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu