Markaların Kuruluş Hikâyeleri #2

Gamze Şakrak
Editör
22 Kasım 2021

Yıllardır aşina olduğumuz o dev markalar hep var mıydı? Nasıl kuruldular? Dev markaların yolculuk hikâyeleri ve ilham alabileceğiniz kesitler…

Microsoft

Çocukluk arkadaşı olan Paul Allen ve Bill Gates, bilgisayara olan ilgilerinden dolayı Traf-O-Data adlı kendi küçük şirketlerini kurdular.

Bill Gates 1973 yılında, Harvard Üniversitesi’nin hukuk bölümünde okumaya başladı. Ancak Gates, Harvard Üniversitesi’ndeki tüm vaktini bilgisayar merkezinde programlama yeteneklerini geliştirmeye harcadı.

Çok geçmeden Paul Allen, Boston’a taşındı ve Harvard’dan ayrılması için Gates’e baskı yaptı. Böylece ekip projeleri üzerinde tam zamanlı olarak çalışabileceklerdi.

Walt Disney

Walt Disney, bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. Bu fareyi beslemeye başlayan Disney, minik fareyi çizmeye karar verdi.

Walt Disney ve kardeşi Roy, çizim yeteneklerine karşı koyamadılar ve Walt Disney Productions’ı kurdular.

Walt Disney’in odasında bir fareyi çizmesi ile başlayan bu yolculuk, bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse’un doğuşu ile taçlandı ve Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı.

Ardından Donald Duck, Pinokyo, Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella, Uyuyan Güzel, 101 Dalmaçyalı ve Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler gibi birçok başarılı çizgi filme Walt Disney imzası atıldı.

Coca-Cola

Atlanta, Georgia’da yaşayan eczacı John Pemberton, yeni bir içecek oluşturmak için pirinç bir kapta farklı malzemeleri karıştırdı ve karamel renkli, hoş kokulu bir sonuç elde etti. Komşusu olan Jacobs’un eczanesine giden Pemberton, karışımına karbonatlı su ekledi.

Bu yeni içeceği tadan herkes çok özel bir karışım olduğunu söyledi ve Jacobs bu karışımın bir bardağını 5 sente ilaç olarak eczanesinde satmaya başladı.

Pemberton, yeni içkisinin morfin bağlılığı, hazımsızlık, sinir rahatsızlıkları, baş ağrıları ve hatta iktidarsızlık gibi hastalıkları tedavi ettiğini söyledi.

Pemberton ilk yılında günde yalnızca dokuz bardak satabiliyordu, bu da ona 50 dolar kadar bir para kazandırıyordu. Ancak karışımı hazırlamak ve reklamını yapmak ise 70 dolara patlıyordu. Zarar eden Pemberton, müşterilerin yoğun ilgisine güvenerek içeceğinin kısa süre sonra kâr edeceğinden emindi!

Pemberton, ilk ismi ‘Pemberton’s French Wine of Cola’ olan bu karışımın daha lezzetli olması için içindeki alkolü şekerle değiştirdi.

İçeceğin adı, Pemberton’un muhasebecisi ve bugün halen kullanılan el yazılı logonun sahibi olan Frank Robinson tarafından ‘Coca Cola’ olarak değiştirildi.

Bu eşsiz karışımın adı iki anahtar içerikten geliyordu; koka bitkisinden alınan yapraklar ve kafein miktarı çok olan kola cevizi; bugüne kadar neredeyse her sofrada yer alan bu karışımın ismini oluşturan iki etken…

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Yapay Zeka Neler Yapai?

Conversion.ai, Jarvis isimli bir yapay zeka asistanı sayesinde kullanıcıların birkaç dakikada istedikleri metni yazmasına yardımcı...

26 Aralık 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu