Kişisel Markalaşma ve Pazarlama

Gamze Şakrak
Editör
4 Mart 2021

Günümüzde internet, güven ve temelli pazarlama yöntemleri yoluyla kendi topluluklarımızı oluşturmamızı kolaylaştırdı. Dijital medyanın son dönemlerinde geldiği rekabet noktası artık sadece dev markalar dev kurumsal şirketler arasında değil, markalar ve kişisel marka pazarlamalar arasında da devam ediyor. Zaman zaman kişisel markaların satış ve pazarlama etkinlikleri içinde boğulan büyük markaların karşısında dimdik durabildiği bir dönemde yaşıyoruz.

Kişisel marka veya markalaşma, bireylerin kreatif düşüncelerini ve kariyerlerini bir marka gibi pazarlama pratiği anlamına gelebilmektedir. Markalaşmada ilk akla gelen otoriteler,  logolar, ünlü ve yıllarca dile dolanan slogan veya Jingle reklam çalışmalarıdır. Kişisel markanızda sadece kendinize ait bir imaj oluşturur ve buna göre hedef kriterleri belirlersiniz. Buna içerik pazarlamayı da ekleyerek dijital pazarlama dünyasında kendinize bir yer edinmenin adımlarını atmış olursunuz. Günümüzde televizyon dünyasından uzaklaşıp internet dünyasında yaşamakta olan insanların reklamlara ve tanıtımlara ilgisinin azaldığı bir gerçektir. Bu yüzden dijitalde markaların içerik pazarlaması daha çok önem kazandı ve tüketici kitlenin büyük bir bölümünün marka mesajlarından çok dijitalde kullanıcı deneyimlerine önem verdiğini düşünürsek, kişisel marka stratejinizin başarılı olma olasılığı oldukça yüksektir.

İçerik pazarlama ve kişisel marka yönetiminde kullanılan temek uygulamalar şunlar olmalıdır:

  1. Blog yazmak
  2. Sosyal Medya kanallarını kullanmak
  3. Podcast kullanımı
  4. E-kitap
  5. E-Ticaret

Belirlediğiniz hedef kitleyi ilgilendiren ve bilgilendiren konularda yazılar yazmanız zamanla güvenilir kaynaklar arasına girmiş olacaktır. İlerde bu blog yazılarını toplayıp düzenleyerek E-kitap haline getirebilirsiniz. B2B şirketlerin %92’sinin sektör liderlerinden içerik talep ettiğini düşünürsek Blog yazıları bir hayli önem taşıyor diyebiliriz. Vlog tarafında çok cesaretli değil ve markanıza uygun olmadığınızı düşünüyorsanız kendi sesiniz müşteri sadakatini ve güvenini kazanmakta en az görüntü kadar etkilidir. Bunun için dijitalin yeni pazarlama araçlarından biri olan Podcast’i deneyebilirsiniz. Kişisel markalaşmada ne kadar çok kendisinizi anlatacak ortamlar yaratırsanız yükselmeniz de bununla doğru orantılı olacaktır. Unutmayın ki kişisel ve dijital pazarlamada devamlılık ve tutarlılık önemlidir. İstatistik ve sonuçların 6 ayda bir değerlendirilmesi ve sonuçlara göre medya planlamasının sürekli geliştirilmesi gerekmektedir. Kısa sürede sonuç almayı beklemeden pes etmeden çalışmalarınızı sürdürülebilir kılmaya çalışın ve pes etmeyin!

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Storytelling Nedir? Storytelling Markalarla İlişkisi

Biz insanlar olarak var olduğumuzdan beri hep hikâye anlatıcıları olduk. Bizi diğer canlılardan ayıran en...

20 Ocak 2023

Hayvanların İnsanlar Gibi Yönetme Sanatı: Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Dünya

  Yapay zekâ ile yaptığımız, pek de yapay olmayan bir çalışma. Hepimizin hayatını değiştirecek gelişmeler...

9 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu