Google Arama Trendleri: Enflasyon ve Finansla ilgili Merak Edilenler

Çağla Şahin
12 Kasım 2022

Devamlı artan hayat pahalılığı, ekonomik belirsizlik ve enflasyon. 2022 yılında, bu saydıklarımız günlük konuşmalarımızın bir parçası haline geldi. Hatta çevrenizle normal sohbet içerisinde bile bir anda konunun hayat pahalılığına geldiğini siz de farkına varmışsınızdır. Haliyle insanlar kişisel bütçeleriyle başa çıkmaya çalışırken pek çok kullanıcı, finansla ilgili konularda arama yapmak için Google amcaya başvuruyor.

Ekonomik sıkıntıların yaşandığı bu dönemde insanların nelere yöneldiğini daha iyi anlamak için gelin Google Trendlerine bakalım.

Finansla alakalı sık sorulan sorular

Enflasyon nedir? Sorusu, bu sene tüm dünyada arama ilgisi açısından ciddi artışın görüldüğü sorulardan bir tanesi. Global ekonominin, hatta bireylerin de finans işleri durumu çok karmaşık bir hal almaya başladı. Bu nedenle kullanıcıların dünyada neler olup bitiğini anlamak için kafa yorarken fazlaca soru sormaları bize son derece anlamlı geliyor.

Örnek vermek gerekirse “pahalı” terimiyle alakalı olarak “neden” sorusuna yönelik arama oranı tüm dünyada yalnızca son 6 ayda %20 artış gösterdi. Bu duruma şaşırmadığınızı biliyoruz çünkü yazıyı okuyanların %20’ si o aramayı mutlaka yapmıştır.

2022’de Fransa’da “pourquoi pénurie moutarde” (neden hardal kıtlığı var), Almanya’da “warum steigen die preise” (fiyatlar neden artıyor) ve Birleşik Krallık’ta “why is butter so expensive” (tereyağı neden bu kadar pahalı) ifadeleri sık sık aratılan, konuşulan ve üzerlerine yenisi eklenen konularla bu gibi ifadeler, artmaya devam ediyor.

İnternet aramalarında bu tarz soruların aratılması ayrıca kişiyi doğal olarak dertli birey haline getiriyor. Kullanıcılar enflasyonun kendilerini ne şekilde etkilediğini ve kişisel finans durumları üzerindeki etkiyi nasıl minimuma indirebileceklerinin endişelerini yaşamaya başlıyorlar. Bu durumda tüm dünyada “what can I afford” (param neye yetiyor), Güney Afrika’da “when is fuel price going up” (yakıta ne zaman zam gelecek), Türkiye’de ise “kira artış oranı ne kadar” gibi sorular sıkça soruluyor.

 Gezegeni korumak ve tasarruf etmenin hoş birlikteliği

Tüketiciler maliyetleri azaltmanın yollarını ararken uygun fiyatlı alternatiflerin çoğu, sürpriz bir şekilde çevre için daha iyi olması ile ön plana çıkıyor. 2022’de “ikinci el” ve “kullanılmış” terimleri için yapılan Google aramalarında artış gözlemleniyor. Geçmişte ikinci el ürünler çoğu insana olumsuz bir anlam çağrıştırıyordu. Ancak günümüzde hepimizin de gördüğü gibi ikinci el zorunlu bir popülerlik haline geldi. Hatta ikinci el satış uygulamalarında daha fazla vakit geçirilmeye başlandı.

Bu sene Türkiye genelinde yapılan Google aramaları “ikinci el eşya, ikinci el telefon satma, ikinci el koltuk, ikinci el ayakkabı” şeklindedir.

Lüks ama küçük lüksler…

Bu yıl “ucuz” aramalarına yönelik ilgi fazlasıyla arttı. İsveç’te “billigt kaffe” (ucuz kahve), Türkiye’de ise “en ucuz tablet” aramalarında artış görüldü. Ancak bu durum tüketicilerin sadece ucuz alışveriş seçenekleri aradığı anlamına gelmiyor. Kendine küçük sürpriz yapmak isteyen insanlar yani küçük lüksler arayan kullanıcılar.

Küçük lüksler arayan kullanıcıların sayısında da artış gözlemleniyor. Arama ilgisi olarak Google trendler Birleşik Arap Emirlikleri’nde “Luxury parfüme” (lüks parfüm), Almanya’da “luxus sonnenbrille (lüks güneş gözlüğü) gibi ürünlerde artış gösterdi.

Ayrıca kullanıcılar, kısa vadede her zaman ekonomik olmayan veya destek almayı gerektirecek daha büyük satın alımlar için de planlamalar yapıyorlar. İtalya’da “incentivi auto elettriche” (elektrikli araç teşvikleri) ve Fransa’da “subventions panneaux solaires” (güneş paneli devlet destekleri) gibi konularda Google arama ilgisinde artış olduğu gözlemlendi.

Elimize geçen bu veriler ekonomik belirsizliğin hâkim olduğu bir dönemde bile ucuz ile lüks arasında doğru dengeyi bulmak için çabaladıklarını gösteriyor. Kullanıcılar bu yatırımları daha sonra yapmaya hazırlar fakat bütçelerinde bu harcamaya yer bulmak için ek yollar aramaktan vazgeçmiyorlar.

Uzun lafın kısası hızlı bir değişimin ve belirsizliğin hüküm sürdüğü dönemlerde, değişen tüketici davranışlarını ve ihtiyaçlarını yakından takip etmenin oldukça önemli olduğunu biliyoruz. Arama trendleri, kullanıcıların anlık olarak önemli buldukları konulara ne aradıklarına ve ne düşündüklerine dair fikir edinmemizi sağlar.

Google trendler verileri, son zamanlardaki haraketliliğinin yanı sıra talep ve davranışta görülen uzun süreli değişiklikleri de gösteriyor. Son zamanların Google en çok arananları hakkında sizlere detaylı bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Google trendler hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi yorumlarda sorabilirsiniz.

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Storytelling Nedir? Storytelling Markalarla İlişkisi

Biz insanlar olarak var olduğumuzdan beri hep hikâye anlatıcıları olduk. Bizi diğer canlılardan ayıran en...

20 Ocak 2023

Hayvanların İnsanlar Gibi Yönetme Sanatı: Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Dünya

  Yapay zekâ ile yaptığımız, pek de yapay olmayan bir çalışma. Hepimizin hayatını değiştirecek gelişmeler...

9 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu