Gerçeklik Algısını Yönetmek

Gamze Şakrak
Editör
13 Eylül 2022

Gerçeklik algısının baltalandığı bu son dönemde, olup biteni direkt yansıtan bir uygulama düşünün! Hem ön hem de arka kamerayı aynı anda çalıştıran BeReal, fotoğraflarınıza ışık, düzenleme ve filtre ayarı yapma fırsatı vermiyor ve önceden çekilmiş fotoğraflarınızı kullanmanızı engelliyor.

2 yılda 10 milyon kullanıcıyı aşan platforma herhangi bir sosyal medya hesabınızı bağlayamıyorsunuz.

Gönderilerinizi paylaşırken arkadaşlarınızın ya da tüm platform kullanıcılarının görebilmesi için iki şekilde ayırabiliyorsunuz.

Telefon numarası kullanarak kaydolabileceğiniz bu platform, türevleri gibi bir günde onlarca fotoğraf paylaşmanıza da izin vermiyor.

Uygulama, günde bir kez, tamamen rastgele saatlerde size “Time to bereal” (Gerçek olma zamanı) diyerek bildirim gönderiyor ve fotoğraf çekebilmeniz için size 2 dakikalık bir süre tanıyor.

Uygulamanın asıl handikabı(!) ise paylaşım yapmadığınız taktirde diğer kullanıcıların gönderilerini göremiyor olmanız. Bu durum da sizi sürekli uygulamayı kullanmaya teşvik ediyor.

Diğer kullanıcıların gönderilerine ifade bırakma imkânı da veren uygulamada yalnızca 5 adet ifade bulunuyor ve bu ifadeleri kullanmak için yine filtresiz bir şekilde kendi fotoğrafınızı çekip o ifadenin yerine kullanıyorsunuz.

Uygulamanın discovery bölümünden de paylaşımlarını açmış olan tüm dünyadaki diğer kullanıcılara ulaşabiliyorsunuz.

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Yapay Zeka Neler Yapai?

Conversion.ai, Jarvis isimli bir yapay zeka asistanı sayesinde kullanıcıların birkaç dakikada istedikleri metni yazmasına yardımcı...

26 Aralık 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu