Farklı Hikayelerin Bütünleşmesi

Gamze Şakrak
Editör
22 Eylül 2022

Mahsa Amini ve Tüm Kadınlara

Başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından İran’da katledilen 22 yaşındaki  #MahsaAmini için düzenlenen protestolarda simge olan bu bayrağın hikâyesi nedir?

Belçikalı sanatçı Edith Dekyndt’ın eseri olan bayrağın hikayesinin tesirinden bir süre çıkamayacağınıza eminiz.

Malzeme, çevre ve destek arasındaki ilişkiler aracılığıyla kalıcı mutasyonda karmaşık formlar ve yüzeyler tasarlayan Dekyndt, 2008 yılında Ombre Indigene (Yerli Gölge) adlı eserini sergiledi.

Bayrağın dalgalandığı yer olan Fransa’nın Martinique Diamant plajı’nda, 19. yüzyılın başlarında 100 Afrikalı esiri taşıyan gizli bir köle teknesi, yok edilmeden önce kayalara çarpıyor ve bu bayrak da kayaların arasına sıkışan saçlardan oluşuyor.

Kendi iradeleri dışında başörtü takmak zorunda bırakılan kadınlar, öfkelerini ve tepkilerini belli edebilmek için saçlarını kesiyor! En değerli hazinelerinden biri olan saçlarından vazgeçen kadınlar ile bütünselleştirilen Ombre Indigene’nin anlamı da derinleşmiş ve büyümüş oluyor.

İran’da saçı göründüğü için canına kıyılan Mahsa Amini ile bütünleştirdiğimiz bu bayrak, artık tüm İranlı kadınlarının özgürlük savaşı için bir simge haline geldi denilebilir.

Eserin Görülebileceği Yer: WIELS, Contemporary Art Centre, Brüksel

 

Yazarlar: Gamze ŞAKRAK & Çağla ŞAHİN
Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Yapay Zeka Neler Yapai?

Conversion.ai, Jarvis isimli bir yapay zeka asistanı sayesinde kullanıcıların birkaç dakikada istedikleri metni yazmasına yardımcı...

26 Aralık 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu