En Büyük Beşinci Marka, II. Elizabeth

Gamze Şakrak
Editör
9 Eylül 2022

Beyonce, Kim Kardashian, Bill Gates, David ve Victoria Beckham gibi isimlerden daha değerli bir marka olan Kraliçe II. Elizabeth, kraliyette yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen marka değerinden hiçbir şey kaybetmedi.

Nike, Coca-Cola, Microsoft ve Disney’i bile geride bırakan İngiliz Kraliyet Ailesi, dünyanın en büyük beşinci “kurumsal” markası. Bu doğrultuda, İngiliz monarşisi, Facebook, Amazon, Google ve Apple’dan sonra dünyada en çok konuşulan beşinci marka olarak karşımıza çıkıyor.

Brand Finance’e göre 2012’den bu yana İngiliz Kraliyeti’nin marka değeri 67 milyar dolardan 85 milyar dolara çıktı.

II. Elizabeth’ten markalara üç önemli ders;

Sade Olun

Buckingham Sarayı’nın gösterişine rağmen Kraliçe, mütevazı yaşamıyla dikkatleri çekiyor. Şatafatlı bir giyim tarzı olmayan ve herkesin tercih ettiği öğünler ile beslenen Kraliçe, Inspector Morse adlı dram dizisinin de tutkunuydu.

Güçlü İletişim Kurun

Elizabeth, 116 ülkeye 265 ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaretleri de onu en çok seyahat eden monark yaptı. Birçok kuruluşa göre bu ziyaretler sadece kraliyetin değil İngiltere’nin de imajında ve dış politikasında önemli rol oynadı.

İç Markalarınızı İyi Yönetin

Prens William ve Kate Middleton’ın düğününden önce Kraliyet’in Kate’in tarzını tasvip etmediği yönünde haberler çıkmıştı. Kraliçe ise ailenin yeni üyesinin sosyal sorumluluk ve çalışma etiğine dikkat çekti. Kraliçe’nin bu yönlendirmesi ile İngiliz monarşisi sosyal sorumluluk konusunda Kate Middleton’ın imajından da faydalanır oldu.

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Yapay Zeka Neler Yapai?

Conversion.ai, Jarvis isimli bir yapay zeka asistanı sayesinde kullanıcıların birkaç dakikada istedikleri metni yazmasına yardımcı...

26 Aralık 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu