Cannes Yaratıcılık Festivali’nden Reklama Bakış

Azat Meriç
18 Temmuz 2022

Dünyanın dört bir yanından gelen global reklam sektörünün başarılı isimleri, pandemi dolayısıyla iki senelik online olarak yapılan buluşmaların ardından tekrar Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde bir araya geldi. Sektörün duayen isimlerinin konuşmacı olarak deneyim ve elde ettikleri istatistikleri aktardığı festivalde öne çıkan detaylar teknoloji, tüketicinin evrildiği konum ve ayrıca yeni neslin yaratıcılık algısı ile buna entegre olması gereken dijital dünya oldu.

Mesafeli geçen iki sene içerisinde markaların karşı karşıya kaldığı ‘’hayatta kalma’’ endişesiyle yaratıcılığın yerini pazarlama ve maddi kazancın aldığına dikkat çeken konuşmacılar, bunun aslında kazanç olup olmadığı konusunda şüpheleri olduğunu ifade etti. Nedeni ise reklamcılık sektörünün her zaman iyi fikirle harmanlanması gerektiği ve bir ajans/firma sahibiyseniz yetenek ve yaratıcılıkla doğrudan ilgilenmeniz gerektiğini belirttiler.

Bu noktada ipin ucu biraz kaçmışa benziyor. Zira veriler son beş yılda sektördeki creative insan kaybının %17’lere dayandığını gösteriyor. Böylesi yetenek kaybından üzüntü duyan konuşmacılar, yaratıcılığın gün geçtikçe azaldığını ama işin finansal kısmının sürekli yukarı yönlü ilerlediğini belirterek bu işin aslında doğru yolda olmadığını düşünüyorlar. Çünkü reklam sektörünün yetenek ve yaratıcılıktan bağımsız bir şekilde sadece para kazanmaya yönlenmesi sektörün temel dinamiği olan creative’likten uzaklaşmak anlamına geliyor. Bu bağlamda gelecek neslin yetenekli insanlarına bolca yatırım yapılması ve fikirlerinin dinlenmesi gerektiğini düşünüyorlar. Genç nesil için reklamcılık sektörü, kendilerini doğru ifade etme ve düşündüklerini geniş kitlelerce benimsenmesinin kolay yolu olduğunun farkında olan global reklam sektörü ileri gelenlerinden Roslansky’nin şu sözleriyle işin özüne inebiliriz:

‘’ Yeni nesil yeteneklere çok daha büyük bir söz vermesi gereken bir endüstri görüyorum. Bu söz şöyle olmalı: Reklamcılık, inanılmaz bir kariyere sahip olabileceğiniz bir yerdir. Reklamcılık, dünyayı değiştirecek kadar büyük sözler verdiğiniz yerdir. Reklamcılık, büyük bir ekonomik değer yarattığınız yerdir.

İşte bu noktada Türk gençlerine, dijital dünyanın içinde bulunan bizlere ve dijital dünyada kariyer yapmayı hedefleyen insanlara ilham kaynağı olacak iki güzel haber: Bu yıl Cannes Young Lions’ta, Medina Turgul DDB’den Gizem Kuşçu ve Hande Matban, Print kategorisinde Gümüş ödülün sahibi oldu. Metropol Dijital olarak kendilerini tebrik ediyor ve ülkemizden nice ödül kazanan insanlar yetişmesini temenni ediyoruz.

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Disiplinlerarası Tasarım Bize Ne Anlatır?

Disiplinlerarası tasarım dediğimiz zaman aklımıza genel olarak  farklı disiplinlere sahip olguları, kontrollü bir şekilde birleştirerek...

8 Aralık 2022

Michelin Yıldızlı İstanbul Restaurantları

Michelin Rehberi’nin 39’uncu ve en yeni şehri olan İstanbul’un yıldız kazanan restoranları belli oldu. Kazananları...

12 Ekim 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu